1/6
Tarcza 4.0. Lekarze protestują przeciwko zaostrzeniu kar. Zaostrzenie kodeksu karnego przemycone przez PiS w tarczy antykryzysowej
fot. Przemyslaw Swiderski
2/6
Łódzcy lekarze protestują przeciwko nowym przepisom, które...
fot. Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska

Łódzcy lekarze protestują przeciwko nowym przepisom, które zwiększają szansę na więzienie za błędy medyczne. Wczoraj zorganizowali w tej sprawie konferencję prasową.

Chodzi o ustawę dotyczącą tzw. tarczy 4.0 przyjętą przez Sejm 19 czerwca, która została podpisana przez prezydenta i weszła w życie w środę (24 czerwca). W ustawie mającej pomóc przedsiębiorcom w walce ze skutkami gospodarczymi epidemii znalazł się też zapis zmieniający sposób karania za przestępstwa zagrożone karą do ośmiu lat więzienia. Od kilku lat sądy miały w tej materii dużą swobodę i zamiast więzienia mogły w wielu przypadkach łatwo orzec grzywnę lub karę ograniczenia wolności. Teraz będzie to dużo trudniejsze. Kary alternatywne będą możliwe tylko wtedy, gdy ewentualna kara więzienia nie byłaby dłuższa niż rok, podniesiona została też wysokość grzywny.

CZYTAJ WIĘCEJ >>>>


3/6
Zdaniem lekarzy zrzeszonych w Okręgowej Izbie Lekarskiej w...
fot. Karol Makurat

Zdaniem lekarzy zrzeszonych w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi zmiana przepisów dotknie przede wszystkim medyków. Przestępstwami, które podlegają pod nowy przepis są bowiem m.in. nieumyślne spowodowanie śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, lub narażenie na utratę życia lub zdrowia. Łatwo może je popełnić lekarz podczas operacji lub zabiegu. Do tej pory sądy wobec lekarzy stosowały często inne kary. Lekarze przekonują, że teraz dużo bardziej prawdopodobna stanie się kara więzienia.

Dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi podkreślał na konferencji prasowej, że praca w zagrożeniu więzieniem będzie dla lekarzy bardzo dużym obciążeniem. - Wiele procedur w chorobach nowotworowych i kardiologicznych łączy się z dużym odsetkiem niepowodzeń. W tej sytuacji nie możemy odpowiadać za to, że ktoś umrze. Bo człowiek jest istotą śmiertelną – wyjaśniał.

>>>>

4/6
Jego zdaniem nowe przepisy będą mieć dalekosiężne, negatywne...
fot. Waldemar Wylegalski

Jego zdaniem nowe przepisy będą mieć dalekosiężne, negatywne skutki. - Młodzi lekarze będą wybierali te specjalizacje, które są mniej ryzykowne – mówił Czekalski. Zwrócił też uwagę, że nawet w leczeniu ciężkich przypadków choroby COVID-19 część terapii jest eksperymentalnych i nie zawsze kończy się sukcesem.

Z zestawienia przygotowanego przez Prokuraturę Krajową wynika, że region łódzki jest w krajowej czołówce pod względem błędów medycznych zgłaszanych organom ścigania. W 2016 roku w całym kraju prokuratury prowadziły 5678 postępowań, z tego prokuratura regionalna w Łodzi aż 633. Więcej spraw było tylko w okręgach prokuratur regionalnych w Gdańsku, Wrocławiu i Katowicach.

Jedna z głośniejszych spraw w ostatnich latach dotyczyła lekarzy ze szpitala Jonschera w Łodzi, którzy w 2014 roku nie wykonali pacjentowi badania USG. Pacjent zmarł. W zeszłym roku sąd rejonowy uznał, że wystarczająca będzie kara pół roku więzienia w zawieszeniu na rok.

>>>>

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Barwna, żywa, teatralna bajka o najtrudniejszym z tematów w Teatrze im. S. Jaracza

Barwna, żywa, teatralna bajka o najtrudniejszym z tematów w Teatrze im. S. Jaracza

Program Lexus Select. 60 procent klientów wybiera hybrydy

Program Lexus Select. 60 procent klientów wybiera hybrydy

Najładniejsze kolorowe i kwitnące krzewy do małego ogrodu. Polecam łatwe w uprawie

Najładniejsze kolorowe i kwitnące krzewy do małego ogrodu. Polecam łatwe w uprawie

Zobacz również

Gorąca pasja modelki byłej gwiazdy Barcelony rozpala fanów zdjęciami z Bali. WOW

Gorąca pasja modelki byłej gwiazdy Barcelony rozpala fanów zdjęciami z Bali. WOW

Dzień analogowy w szkole - jak wyglądały godziny zajęć bez smartfona i internetu?

Dzień analogowy w szkole - jak wyglądały godziny zajęć bez smartfona i internetu?