Targowa Street Film & Music Festiwal w tym roku się nie...

  Targowa Street Film & Music Festiwal w tym roku się nie odbędzie

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Okoliczności przyjazdu i niezbyt udany występ Emmanuelle Seigner - to był efekt domina

  Okoliczności przyjazdu i niezbyt udany występ Emmanuelle Seigner - to był efekt domina ©Jakub Pokora/Archiwum Dziennika Łódzkiego

  Miał być filmowo-muzyczną wizytówką Łodzi, otrzymał też najwyższe dofinansowanie z festiwali, które zgłosiły się do miejskiego konkursu (540 tys. zł), dziś jego przyszłość jest niewiadoma. Targowa Street Film&Music Festiwal, który organizowało Stowarzyszenie "Filmowo-muzyczna Odyseja" ma zwrócić miastu część przyznanej w 2012 roku dotacji - 235 tys. 208 zł wraz z odsetkami. Pewne jest, że w te wakacje na ul. Targowej muzyki nie usłyszymy.
  Okoliczności przyjazdu i niezbyt udany występ Emmanuelle Seigner - to był efekt domina

  Okoliczności przyjazdu i niezbyt udany występ Emmanuelle Seigner - to był efekt domina ©Jakub Pokora/Archiwum Dziennika Łódzkiego

  Odpowiada za to różnica między ofertą złożoną do konkursu Wydziału Kultury, a sprawozdaniem (popartym dokumentami księgowymi) z wykonanego zadania - czwartej edycji imprezy. Koszt całkowity przedstawiony przez Stowarzyszenie we wniosku wynosił 1 mln 459 tys. 170 zł. Po zakończeniu imprezy okazało się, że koszt jest niższy i wynosi 823 tys. 539 zł. Udział miejskiego wsparcia w budżecie festiwalu musiał być stały, zatem powinien być zmniejszony do 304 tys. 792 zł. Nie został. Stąd żądanie zwrotu części dotacji.

  CZYTAJ TEŻ: Miasto daje pieniądze na kulturę [LISTA]

  Z czego wynikła różnica w budżecie "Targowej"?

  - Złożyły się na to różne kwestie. Konkretne firmy finansowały przyjazd jednego i drugiego artysty, których brak spowodował wycofanie się sponsorów. Wnioskowaliśmy też o dofinansowanie w dwóch innych konkursach, z których odpadliśmy. Swoje dołożyły też umowy barterowe i mniejsza niż zakładana sprzedaż biletów na koncert. To był efekt domina. Może trzeba było zrobić festiwal uboższy, zbliżony do trzeciej edycji? - mówi Stanisław Bożyk, jeden z organizatorów "Targowej".

  Tym dominem był odwołany na miesiąc przed imprezą przyjazd kompozytora i dyrygenta Lalo Schifrina, autora muzyki m.in. do serialu "Mission: Impossible". Pismo z kliniki mówiło o nagłym pogorszeniu się stanu zdrowia 80-letniego dziś muzyka.

  Tymczasem zakupione były już dla niego bilety lotnicze warte 40 tys. zł. W zamian organizatorzy obwieścili, że festiwal otworzy śpiewająca aktorka Emmanuelle Seigner z mężem, Romanem Polańskim. On też miał zaśpiewać. Od razu też pojawiły się plotki, że przyjazd Polańskiego to przesada, choćby ze względu na brak zabezpieczeń przed amerykańskim listem gończym, zobowiązującym Polskę do ekstradycji reżysera. Plotki okazały się prawdą tuż przed inauguracją festiwalu. Seigner przyjechała sama, a jej wokalne popisy wzbudziły raczej zażenowanie.

  CZYTAJ TEŻ: Emmanuelle Seigner w Łodzi na Targowa Street [ZDJĘCIA]

  Zapytaliśmy rektora Szkoły Filmowej o to m.in. czy uczelnia więcej wizerunkowo zyskała czy straciła na kooperacji z "Targową", ale na to pytanie odpowiedzi nie było.

  Z początkiem 2013 roku okazało się, że "Targowa" nie wystartowała w konkursie dotacyjnym i na jaw wyszła nadmiernie pobrana dotacja. Prezydent żąda jej zwrotu, a organizatorzy za pośrednictwem Wydziału Kultury apelują do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

  - To sprawa z pogranicza prawa cywilnego, administracyjnego i ustawy o finansach publicznych. Schemat działania jest prosty. Ocenimy umowę, przedstawione dokumenty i zastanowimy się czy argumenty przedstawione przez prezydenta są zasadne, a dokumenty i faktury prawidłowo prowadzone - wyjaśnia Marek Woźniak, prezes SKO w Łodzi.

  Decyzję poznamy za około miesiąc, gdy skład orzekający zapozna się z dokumentami. - Nie zdefraudowaliśmy tych pieniędzy. Złożone faktury, wszystkie, nie tylko te, za które płacił urząd miasta, i nasze rozliczenie nie zostały zakwestionowane - podkreśla Bożyk.

  Jeśli SKO utrzyma decyzję prezydent Łodzi, a Stowarzyszenie odda dotację, będzie mogło ubiegać się o miejskie dofinansowanie. Czy "Targowa" ma szansę odbyć się w 2014 roku? - Prowadzę rozmowy z pewnymi inwestorami. Mam nadzieję, że przyszły rok okaże się lepszy i festiwal się odbędzie. Wszystko zależy od finansów, i to dużych - przyznaje Bożyk.

  Na razie od pewnego czasu nie jest obecna w internecie strona "Targowe". Organizatorzy spóźnili się z wykupieniem domeny.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  festiwalowy wstyd

  Grzegorz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  z takimi festiwalami tylko w świat,będą rozsławiać Łódź i jej włodarzy.To jest jeden z festiwali popiranych i finansowanych przez miasto zamiast Camerimage i Festiwalu Dialogu Czterech Kultur...rozwiń całość

  z takimi festiwalami tylko w świat,będą rozsławiać Łódź i jej włodarzy.To jest jeden z festiwali popiranych i finansowanych przez miasto zamiast Camerimage i Festiwalu Dialogu Czterech Kultur .Wielkie dzięki władzom miasta,oby tak dalej a Łódź zniknie nie tylko z mapy pogody.Prowincja - taka jest przyszłość festiwalowa Łodzi. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  100 tysięcy

  łodzianin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 18

  To może niech jeszcze powiedzą Łodzianom jak wydano 100 tysięcy złotych na zlot Pań Prezydent,który się w rezultacie nie odbył?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  co to ma znaczyć ??!!!

  zig (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 10

  skoro nie zdefraudowali - to gdzie jest 235 tys. 208? Po prostu niech oddadzą jak nie wydali. A skoro rozliczyli faktury na tę kwotę to w urzędzie ktoś je musiał przyjąć i niech ta osoba w takim...rozwiń całość

  skoro nie zdefraudowali - to gdzie jest 235 tys. 208? Po prostu niech oddadzą jak nie wydali. A skoro rozliczyli faktury na tę kwotę to w urzędzie ktoś je musiał przyjąć i niech ta osoba w takim razie odda. Kto mówi prawdę?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Targowa to już przeszłość

  Lodzianka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 15

  I wszystko jasne! Teraz widać jak rozdziela się pieniądze i jak wydaje cała procedura jasna wstyd pieniądze publiczne tak traktować

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo