Taśmy Kaczyńskiego: "Gazeta Wyborcza" publikuje nagrania rozmów prezesa PiS i Geralda Birgfellnera ws. wieżowców spółki Srebrna

JO

Wideo

Zobacz galerię (3 zdjęcia)
- Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie - mówi Jarosław Kaczyński na nagraniu do którego dotarła "Gazeta Wyborcza". Ze względu na wynik jesiennych wyborów samorządowych (władzę w stołecznym ratuszu ma PO), inwestycja warta 1,3 mld złotych została wstrzymana przez prezesa PiS, mimo że prace nad projektem trwały już ponad rok. "GW" informuje, że państwowy bank Pekao S.A. zgodził się sfinansować przygotowanie inwestycji (13,5 mln euro), a także udzielić kredytu w wysokości ok. 300 mln euro (1,3 mld zł) na całą budowę. Za projekt i strategię realizacji odpowiadał spowinowacony z Kaczyńskim Austriak Gerald Birgfellner. Nie otrzymał on pieniędzy za wykonaną dotychczas pracę. Kaczyński zachęcał go do wstąpienia na drogę prawną. Prawnicy Birgfellnera - Roman Giertych i Jacek Dubois - zawiadomili prokuraturę o "uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego".

Dwie, wysokie na 190 metrów "bliźniacze" wieże chciała wybudować spółka Srebrna. Właścicielem spółki jest fundacja Instytut im. Lecha Kaczyńskiego - w radzie fundacji zasiada prezes PiS. W nagranych rozmowach projektowane wieże nazywano „bliźniakami” lub „K-Towers” (od nazwiska braci Kaczyńskich). Projekt był utajniony - Gerald Birgfellner miał go prowadzić poprzez dwie spółki o nazwie Nuneaton (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka komandytowa) i K-Towers - czytamy w "GW".

Ostatecznie inwestycja została wstrzymana. Wszystko przez wynik wyborczy w stolicy. O takim scenariuszu już wcześniej mówił Kaczyński. - Jeśli nie wygramy wyborów, to nie zbudujemy wieżowca w Warszawie - podkreślał kilka razy w nagranej rozmowie z 27 lipca 2018 roku, w której uczestniczyli jeszcze: Grzegorz Jacek Tomaszewski (w mediach znany jako "kuzyn Kaczyńskiego"), Gerald Birgfellner, tłumaczka oraz niezidentyfikowana osoba.

Kaczyński swoją decyzję argumentuje następująco: - (...) Doszły nowe elementy, operacja Śpiewaka. Nowego kandydata na prezydenta (...) Postawił zarzuty: partia buduje wieżowiec (...). Krótko mówiąc, no, póki nie będą rozstrzygnięte, po pierwsze nie dostaniemy wuzetki [popularne określenie warunków zabudowy, bez których nie można rozpocząć inwestycji - przyp. GW], jak nie wygramy tych wyborów, po drugie, w tej chwili jest jeszcze do tego atak z jeszcze jednej strony - mówił Kaczyński podczas spotkania.

- Można by storpedować taką narrację, bo przecież to nie partia w końcu buduje - starał się przekonywać Birgfellner. - No dobrze, to nie ma żadnego znaczenia w takich kampaniach jest. Ja jestem w fundacji, zupełnie wystarczy (niezn. słowo - GW) to, to, to nie ma żadnych szans. To nie do obrony - odpowiada prezes PiS i konkluduje: To jest polityka.

Gdy okazało się, że inwestycja została wstrzymana, poruszono temat wynagrodzeń za już wykonaną pracę ("GW" ustaliła, że przez 14 miesięcy pracy dla spółki Srebrna Gerald Birgfellner odbył 160 spotkań biznesowych, w tym 16 z samym Kaczyńskim w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie). W początkową fazę projektu było zaangażowane wiele osób. Padają wysokie kwoty wynagrodzeń, m.in. 300 euro za godzinę czy 101 tys. (rachunek od jednej z zaangażowanych firm - McKenzie).

Taśmy Kaczyńskiego: MEMY oczami internautów. Polityczna bomb...

- Problem polega, to już wszystko wiem, przecież ja nie chcę nikogo oszukiwać. Ja wiem, że to było robione dla nas. Ja bym chciał zapłacić, tylko muszą być do tego podstawy w papierach. Gdyby do tych wszystkich opracowań, które tu są, były dołączone rachunki. Ile to kosztowało. Znaczy – jaka, ile firma za to bierze - wyjaśniał Kaczyński.

Później ucina dłuższą dyskusję: - Realia są takie: albo będą jakieś te dodatkowe rachunki, bo my po prostu ich potrzebujemy, albo jest druga droga, i tu nie traktujcie jej jako wojenną (...). To znaczy, że wy wysuniecie roszczenia o charakterze sądowym, to znaczy... - wyjaśnił prezes PiS.

Prawnicy Birgfellnera - Roman Giertych i Jacek Dubois - zawiadomili prokuraturę o "uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego".

"Gazeta" zwraca uwagę na nieznaną dotychczas twarz Jarosława Kaczyńskiego i jego "szczególną, nową rolę".

Materiał oryginalny: Taśmy Kaczyńskiego: "Gazeta Wyborcza" publikuje nagrania rozmów prezesa PiS i Geralda Birgfellnera ws. wieżowców spółki Srebrna - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 604

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

c
cryo

jest taki "skromny" przywódca , tuż za naszą granicą

 

"Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie zarabia - w przeliczeniu, ok. 300 tys zł rocznie. Według wyliczeń wielu specjalistów, to tylko minimalna część potężnego majątku głowy państwa, który od lat ma być ukrywany.....

Pogłoski o bajecznej fortunie Putina pojawiają się już od kilkunastu lat. Prezydent Rosji zwykł odpowiadać na nie, że są po prostu nieprawdziwe, a w rzeczywistości posiada on tylko dwa mieszkania i garaż.

W 2007 r. rosyjski publicysta i politolog Stanisław Biełkowski szacował finansowe imperium Putina na 70 mld dol., w skład którego wchodzą udziały spółek energetycznych. To najostrożniejsze szacunki......

Na 1 miliard dolarów (4,09 mld złotych) jest szacowana wartość pałacu, który znajduje się nad Morzem Czarnym. Chociaż media wskazały Putina jako właściciela rezydencji, w 2010 r. rzecznik prasowy prezydenta, Dmitry Peskov, zdementował również ten informacje. Ze źródeł, na które powołał się w rozmowie z BBC Sergei Kolesnikov, były współpracownik Putina, wynikało, że owszem, pałac został wzniesiony z myślą o prezydencie, ale sfinansował go fundusz utworzony przez rosyjskich oligarchów." ....

 
f
fan

Czy ktoś kto jest milionerem, posiada domy, działki, udziały w Srebrnej i siedzi w jej zarządzie, byłby kierowcą? :D

P
POKOmonom

a szczegolnie Niesiolowskiemu, Grzechowi , Szczerbie i innym POłgłowkom

P
POKOmonom

a szczegolnie Niesiolowskiemu, Grzechowi , Szczerbie i innym POłgłowkom

J
Józiek Bak

PO pierwsze to nie były kontenery PCK tylko odzyskiwany VAT
PO drugie to nie szlo na kampanie wyborczą ale do prywatnych POrtfeli
PO trzecie to nie był on an ale Don Ald Ojciec Chrzestny mafii VATowskiej

J
Józiek Bak

PO pierwsze to nie były kontenery PCK tylko odzyskiwany VAT
PO drugie to nie szlo na kampanie wyborczą ale do prywatnych POrtfeli
PO trzecie to nie był on an ale Don Ald Ojciec Chrzestny mafii VATowskiej

G
Gość
W dniu 02.02.2019 o 09:22, Gość napisał:

już zaczynają pismaki przepraszać prezia a KOD komitet obrony dinozaurów POwołany do POjednania :D  :D  :D  :D  B)  B)  B)

 

Przepraszają bo boją się urzędów skarbowych i niezawisłych :D   sądów. Też bym przeprosił a co mi tam a jutro pokazał nową taśmę.

Ciekawe czy do sądu poda koordynator co na czworaka całował Tequillę :D

c
cryo
W dniu 02.02.2019 o 09:22, Gość napisał:

już zaczynają pismaki przepraszać prezia a KOD komitet obrony dinozaurów POwołany do POjednania :D  :D  :D  :D  B)  B)  B)

Po czym poznać ruskiego trolla o bolszewickiej proweniencji , KŁAMCĘ , propagatora politycznego hejtu i celowego antagonizowania Polaków , który określił się jasno -"MyZPisem" . Najpierw myślałem , że to tylko psychopata.Ślepo zapatrzony w PARTIĘ i prezia , antyunijny ksenofob ,  homofob i antysemita oraz anty-islamista  . Lecz psychozy nie są tak uporczywe , więc oto psychologiczny profil hejtera -ksywka Psichooj alias BOLO , dziewczyna,ada,brodaty,hexa,POwtarzam itp :
A/ IGNORUJE podane FAKTY stawiające w złym świetle PiS
B/ niewygodne FAKTY uznaje za pochodzące z GW i deprecjonuje ich wartość , sugeruje światowy spisek
C/ wprowadza homofobiczne insynuacje i trolluje teksty o rozmiarach członka osoby hejtowanej - od 6!!! miesięcy to samo
D/ hejtowanych bezpodstawnie nazywa zboczeńcami i grilluje kalumnie komentując własne wpisy
E/ cytuje prywatne hejterskie pato"dziennikarskie" fora jako źródło "rzetelnej wiedzy" ... wręcz "uwielbia je"..
F/zarzuca hejtowanym choroby psychiczne i nadużywanie ALC
G/mało inteligentny,wręcz tępy- ubogi zasób słów , żenujące błędy językowe ,powtarza się - nudny ....
H/ kolekcjonuje wpisy potrzebne do trollowania później
 I/fabrykuje (prymitywnie) lub powiela ordynarne kłamstwa i "fakty" , po czym komentuje je jako "dowody winy" hejtowanych
J/"donosi" na hejtowanych poprzez apele na forum do POLICJI,MOPR, PROKURATORA
K/ uwielbia porównywać hejtowanych do bolszewików ,samemu będąc przejawem typowego zwolennika bolszewickich wartości ...
L/celem hejtu jest poniżenie PO ,PSL, KO , EU , KOD oraz WOŚP -stalker Owsiaka ... hejter GW
Ł/wszyscy kradną (PO , PSL ,KO , KOD oraz WOŚP ) , tylko członkowie PiS i ich elektorat nie kradnie ...
M/ lubi "rzygać i pluć" na hejtowanych forumowiczów , którzy też mu "śmierdzą" ....
N/okazuje swoje moralne dno nieustannie ... zwykle poprzez "hahaha", czasem dla zmylenia "chachacha" , lubi 100/100 ...uważa , że jest dow.ny ...

 
G
Gość

już zaczynają pismaki przepraszać prezia a KOD komitet obrony dinozaurów POwołany do POjednania :D  :D  :D  :D  B)  B)  B)

f
fan
Jak "Srebrna" mogła zlecić Austriakowi przygotowanie inwestycji na gruncie na którym są nierozstrzygnięte roszczenia?
J
Jarosław

niewdzięcznicy , nie po to daliśmy wam 500+ , żebyście nam teraz patrzyli na ręce

B
Bolesław gruba kreska.

,nienawiść do Polski tlenem,chorujesz na PISofobię, wstąp do naszego szamba i zostań POmyją dziennikarstwa.Gówniana prawda jest POnad prawdą i prawem.Ura! ura! ura!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

o
olka

za mało znasz historię ...
pewnie byłeś lub jesteś członkiem PO lub PSL albo nadzwyczajnej kasty

j
janeczka

albo miałeś dobrze bo siedziałeś przy korycie PSL i PO

G
Gość

Czy to ty wspierałeś kampanię wyborczą PiS-lamu okradając kontenery PCK?

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3