Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tata na etat, a nie od święta

Dorota Abramowicz
- Dziecko w równym stopniu potrzebuje mamy i taty - mówi Rafał Mach
- Dziecko w równym stopniu potrzebuje mamy i taty - mówi Rafał Mach T. Bołt
Większość Polaków uważa, że w razie konieczności to kobieta powinna zrezygnować z pracy na rzecz domu i dzieci. I nieważne jest, kto zarabia więcej. - Zależy nam, by to zmienić, podkreślając rolę taty - mówi Grażyna Knitter, lider kampanii "Etat Tata. Lubię to!". O tej akcji pisze Dorota Abramowicz

Rafał Mach, menedżer w jednej z gdańskich firm, ojciec czteroletniego Kajtka i półrocznej Blanki dziwi się, gdy pytam o podział ról w rodzinie.
- To normalne, że małżonkowie dzielą między sobą obowiązki - mówi. - Dziecko w równym stopniu potrzebuje mamy i taty. Żona pracuje, więc część zadań spada na moje barki. Zresztą czas poświęcony dzieciom nigdy nie jest czasem straconym. Po urodzeniu Blanki wykorzystałem czternastodniowy urlop tacierzyński, wyjechałem z dziećmi na dwutygodniowe wakacje. Z Kajtkiem bawię się i rozmawiam. Raz w tygodniu razem chodzimy do szkoły taekwondo. Ja uczestniczę w zajęciach dla dorosłych, syn w zajęciach dla dzieci. Potem razem wracamy, znajdujemy wspólny język, rozmawiając o sporcie. Nie można rezygnować z towarzyszenia w jego dorastaniu, bo tego się nigdy nie nadrobi.

Bezcenne chwile
Kajetan, pracownik Politechniki Gdańskiej i ojciec 1,5-rocznej Zuzi przyznaje, że czasu spędzonego z córką nie można przeliczyć na pieniądze.
- Wiem, o czym mówię, bo sam byłem wychowywany przeważnie przez tatę - twierdzi Kajetan. - Jeśli coś stracimy przez naszą nieobecność, to dziecko rośnie, rozwija się i nie jesteśmy w stanie do tego powrócić.

Jednak w domu Kajetana, Zuzią zajmuje się przeważnie mama, która w tym celu zrezygnowała z pracy.
- Taka była konieczność - przyznaje Kajetan, który dodatkowo pracuje nad doktoratem. - Obecny system praktycznie daje niewielkie szanse na zorganizowanie opieki nad małym dzieckiem. Rezygnując pod naciskiem części rodziców z obowiązkowej nauki sześciolatków, państwo doprowadziło do sytuacji, w której znalezienie miejsca w przedszkolu dla młodszych dzieci jest bardzo trudne. Poza tym, co zrobić z dziećmi, które są za małe, by pójść do przedszkola? Nawet wydłużenie ( dopiero dla rodziców dzieci, które urodzą się od marca br.) urlopów macierzyńskich do roku, nie wypełnia tej przedprzedszkolnej luki.

Warto zaznaczyć, że nadal większość Polaków, którzy uznali, że zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni zarabiać na utrzymanie domu i którzy chcą brać czynny, aktywny udział w wychowaniu dziecka, uważa, że w razie konieczności to kobieta powinna zrezygnować z pracy na rzecz domu i dzieci. I nieważne jest, kto zarabia więcej...

Wystarczy niewiele
- Zależy nam, by to zmienić, podkreślając rolę taty i promując efektywne łączenie roli rodzica z pracą zawodową - mówi Grażyna Knitter z Koncept SD, lider projektu ogólnopolskiej kampanii społecznej "Etat Tata. Lubię to!" kierowanej do rodziców dzieci w wieku 0-7 lat. - Pragniemy uświadomić pracodawcom, że młodzi rodzice są wartościowymi pracownikami, którym - na pewnym etapie życia - potrzebne jest wsparcie. Czasem wystarczy niewiele - elastyczny czas pracy, możliwość podjęcia telepracy, rezygnacja z narad organizowanych późnym popołudniem - tłumaczy Grażyna Knitter.

W ramach kampanii w styczniu tego roku przeprowadzono badania na temat łączenia ról zawodowych i rodzinnych przez Polaków. Wynika z nich, że niepracujące osoby wcale nie są lepszymi rodzicami od tych zapracowanych, a rozwój zawodowy i zarabianie pieniędzy to istotna część bycia spełnioną kobietą i spełnionym mężczyzną. W społecznym postrzeganiu to do matek należy przede wszystkim pielęgnacja i opieka nad dzieckiem, a także zapewnienie mu troski i czułości, natomiast ojcowie w większym stopniu odpowiedzialni są za dyscyplinę i posłuszeństwo. Jednak większość respondentów uważa, że ojcowie powinni bardziej niż obecnie uczestniczyć w procesie wychowania dzieci oraz chętniej korzystać z urlopu tacierzyńskiego.

Z dzieckiem w pracy

- Dziecko w pracy? - powtarza Robert, pracownik dużego banku. - Jak pani sobie to wyobraża? Mój trzyletni Antek skutecznie zdezorganizowałby system tej instytucji, a ja następnego dnia musiałbym szukać innej roboty.

A jednak wiele wskazuje, że już w tym roku koordynatorzy kampanii podejmą próbę zorganizowania Ogólnopolskiego Dnia z Dzieckiem w Pracy.
- Zdarzają się sytuacje awaryjne, gdy naprawdę nie można zostawić dziecka bez opieki - tłumaczy Grażyna Knitter. - Chcemy przekonać pracodawców, że warto szukać rozwiązań, które pomogą w takim momencie młodym rodzicom. To procentuje lojalnością pracowników, którym dzięki życzliwości szefów udało się pogodzić wychowywanie dzieci z pracą. Do naszej akcji zgłosiło się już kilkadziesiąt firm przyjaznych ojcom i mamom. Najciekawsze pomysły będą nagrodzone setką moblilnych kącików zabaw dla dzieci oraz kartami rabatowymi, upoważniającymi do zniżkowych cen przy zakupach na atrakcyjne produkty i usługi, związane z opieką i wychowaniem maluchów.

Grażyna Knitter przywołuje przykład gdańskiej firmy Rebel Centrum Gier, gdzie rodzice dzieci do siódmego roku życia mogą korzystać z elastycznego czasu pracy, telepracy, mają prawo wykonać w domu zlecone zadania lub zabrać w wyjątkowych sytuacjach dziecko do firmy. Po urlopie macierzyńskim lub tacierzyńskim rodzice wracają na to samo stanowisko. - Będziemy rozdawać także broszurę dobrych praktyk w zakresie zatrudnienia - dodaje Grażyna Knitter. - Pokażemy w niej, jak można pomóc pogodzić rolę mamy i taty z aktywnością zawodową.

***

Weź udział w wyjątkowej sesji zdjęciowej dla taty i dziecka

Wystarczy znaleźć trzy najbardziej zwariowane zdjęcia taty z dzieckiem i wysłać je wraz z formularzem zgłoszeniowym ze strony www.etattata.pl, by przystąpić do konkursu "Weekend z Tatą", który odbędzie się 22-24 marca br. w hotelu Faltom w Rumi.
Dwudziestka zwycięzców - ojców i dzieci - weźmie udział w szalonej sesji zdjęciowej, której efektem będzie profesjonalny album fotograficzny. Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 8 marca.

***

Warsztaty dla Ojców
Dla 5 pierwszych ojców, którzy napiszą na adres [email protected], podając swoje imię i nazwisko Organizatorzy TataFest przygotowali pierwszeństwo rejestracji na cztery warsztaty spośród 40 przygotowanych w ramach Festiwalu TataFest.
Odbędzie się on w sobotę, 23 marca br. w Hotelu Faltom w Rumi. W tytule maila, prosimy wpisać "Dziennik Bałtycki". Liczba miejsc na wszystkie warsztaty jest ograniczona, a pierwsi zgłoszeni będą mogli swobodnie wybrać z całej palety propozycji.
Program warsztatów Festiwalu TataFest na stronie www.etattata.pl.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tata na etat, a nie od święta - Dziennik Bałtycki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki