Spis treści
Kim jest więzień sumienia?
W wielu krajach świata przebywają więźniowie sumienia. Według Amnesty International, międzynarodowej organizacji pozarządowej zajmującej się obroną praw człowieka na świecie, są to osoby, które nie stosowały przemocy, nie opowiadały się za nią ani nie wzywały do nienawiści, ale zostały uwięzione za to, kim są. Tacy ludzie trafiają do zakładów karnych lub przebywają w aresztach domowych przy braku poszanowania praw człowieka.
Jak przypomina Amnesty International, więźniowie sumienia są osadzani za: orientację psychoseksualną, pochodzenie etniczne, narodowe lub społeczne, język, urodzenie, kolor skóry, płeć, a nawet status ekonomiczny. Mieszkańcy niektórych krajów słyszą także wyroki za wyznanie, przekonania polityczne i posiadane poglądy.
Więźniom sumienia można pomóc
Dzięki zaangażowaniu organizacji pozarządowych, polityków oraz innych grup nacisku rokrocznie osoby represjonowane przez różnego rodzaju reżimy wychodzą na wolność. Innym udaje się złagodzić wyroki czy zapewnić odpowiednią pomoc medyczną. W 2021 r. uzyskał ją m.in. odsiadujący wyrok w kolonii karnej więzień sumienia, Aleksiej Nawalny. Na liście osób, którym Amnesty International zdołało pomóc w zeszłym roku, widnieje dużo więcej nazwisk. Znalazły się na niej m.in. algierska dziennikarka – Khaled Drareni czy Nassima al-Sada i Ludżajn al-Hazlul – saudyjskie aktywistki.
Amnesty International pomogło wielu kobietom
– Walczymy o świat, w którym każdy człowiek może korzystać ze wszystkich praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Dokument ten został uchwalony 10 grudnia 1948 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a jego wartości są podstawą działalności Amnesty International – można przeczytać na oficjalnej stronie Amnesty International.