MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te imiona były najpopularniejsze dla dziewczynek i dla chłopców w 20-leciu 22.11.2022

Arkadiusz Krystek
Arkadiusz Krystek
Jakie imiona rodzice najczęściej wybierali dla swoich pociech w minionym 20-leciu? Jak zmieniały się ich upodobania, jakie panowały trendy? Które imię królowało wśród dziewczynek, a które było najpopularniejszym dla chłopców w latach 2000-2020? Odpowiedzi dostarczają dane publikowane przez Cyfryzację KPRM (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji).

Wybór imion jest ogromny. W pierwszym półroczu minionego 2020 roku rodzice nadali swoim pociechom ponad tysiąc różnych imion – ponad pół tysiąca imion żeńskich i podobną liczbę imion męskich. Pamiętać trzeba, że dane publikowane przez administrację rządową podają te imiona, które zostały nadane przynajmniej dwa razy – przynajmniej dwóm dziewczynkom, przynajmniej dwóm chłopcom. Zatem jest cała masa imion, które nadano tylko raz.

Wybór ogromny, ale najpopularniejszych kilkadziesiąt

Tymczasem okazuje się, że imion najpopularniejszych – takich, które przez 20 lat przynajmniej raz znalazły się w pierwszej dziesiątce najczęściej nadawanych w danym roku – jest garstka. To dokładnie po 22 imiona żeńskie i męskie.

Było wiele lat (często następujących po sobie), w których zmieniała się tylko kolejność imion, ale w czołówce nie pojawiały się nowe – dotyczy to w równym stopniu imion żeńskich I męskich. A jeżeli dochodziło już jakieś nowe, to najczęściej było to jedno imię żeńskie lub męskie. Od początku wieku tylko trzy razy zdarzyło się, że do czołówki wdarły się jednocześnie dwa imiona. W 2002 roku do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych imion weszły Martyna i Patrycja. Dwa kolejne przypadki dotyczą imion męskich – w 2010 Adam i Wojciech, a w 2014 – Franciszek i Aleksander.

Które imię królową, a które królem?

Niekwestionowanym królem imion jest Jakub. Było najpopularniejsze przez 16 lat (2000 do 2015) i nigdy nie było niżej niż na trzecim miejscu. Dopiero w ostatnich latach Jakuba zastąpił Antoni, który w czołowej dziesiątce pierwszy raz (od 2000 roku) pojawił się w 2012 roku, a panowanie zaczął cztery lata później. I był najpopularniejszy także w pierwszym półroczu minionego roku (dane za cały 2020 r. Jeszcze nie zostały opublikowane).

Pierwsze dziesiątki najpopularniejszych imion dla chłopców w latach 2000-2020 w galerii

Bardzo bliska rekordu popularności ustanowionego przez Jakuba jest Julia. Niepodzielnie rządziła przez 14 lat (w latach 2001-2012 oraz 2017 i 2020). Liderkami były też Zuzanna (cztery razy), Lena (dwa razy) i Natalia (raz).

Pierwsze dziesiątki najpopularniejszych imion dla dziewczynek w latach 2000-2020 w galerii

Zaskakująca utrata popularności

Natalia było najpopularniejszym imieniem w 2000 roku, a z pierwszej dziesiątki wypadła w 2017 roku i na razie do niej nie wróciła.

Z kolei Kacper pod przewodnictwem Jakuba i towarzystwie Mateusza rządził przez 18 lat. Układ Jakub, Kacper, Mateusz nie zmieniał się przez sześć lat (2003-2008), a gdy Kacper z Mateuszem zamieniali się tylko miejscami – drugim i trzecim – to panował przez całą pierwszą dekadę XXI wieku. Kacper był także drugi w latach 2012-2014. Ostatni raz w dziesiątce najpopularniejszych był w 2018 roku.

Stawiamy na imiona tradycyjne

Przeglądając galerię z pierwszymi dziesiątkami najpopularniejszych imion od 2000 rok, można się przekonać, że dominują w tych zestawieniach imiona typowo polskie lub wrosłe w naszą tradycję. I jest to tendencja, która zyskuje zwolenników. W 20017 roku w pierwszej dziesiątce pojawiła się Maria, a w minionym (2020) – Stanisław.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki