Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te Kanawa w Łodzi

Anna Pawłowska
Dzisiejszy łódzki koncert jest jedynym koncertem gwiazdy opery w Polsce
Dzisiejszy łódzki koncert jest jedynym koncertem gwiazdy opery w Polsce fot. archiwum
W zeszłym roku sezon artystyczny w województwie łódzkim uroczyście zamykał koncert znakomitego tenora - Placido Domingo. W tym roku finalny akcent położy sopranistka Kiri Te Kanawa. Dziś o godz. 20 w Teatrze Wielkim.

Kiri Te Kanawa stała się legendą niemal z dnia na dzień po fantastycznym debiucie w roli Hrabiny w "Weselu Figara" w Covent Garden w 1971 roku.

Po tym wydarzeniu błyskawicznie zdobyła status międzynarodowej gwiazdy i jednej z najsłynniejszych sopranistek świata. W momencie pierwszego występu w operze, miała już za sobą występy koncertowe i nagrania. Śpiewała zarówno przed kamerami, jak i w operze. Artystka wciąż rozbudowuje swój repertuar recitalowy; jest śpiewaczką wszechstronną, uprawiającą wiele gatunków muzycznych.

Występowała w najważniejszych teatrach operowych świata: Covent Garden, Metropolitan Opera, Lyric Opera of Chicago, Operze Paryskiej, Operze w Sydney, Operze Wiedeńskiej, La Scali, w San Francisco, Monachium i Kolonii.

Najpiękniejsze role sopranowe

Artystka obdarzona sopranem lirycznym wcielała się w role takie jak tytułowa partia Arabelli w operze Straussa, Księżna marszałkowa w "Kawalerze srebrnej róży" Straussa i Hrabina w "Capriccio" autorstwa tego samego kompozytora, a także Fiordiligi w "Cosi fan tutte", Donny Elviry w "Don Giovannim", Paminy w "Czarodziejskim flecie", Hrabiny Rozyny w "Weselu Figara" Mozarta, Violetty w "Traviacie", Amelii Boccanegra czy Desdemony w "Otellu" Verdiego, "Toski", Mimi w "Cyganerii" i Manon Lescaut Pucciniego, Tatiany w "Onieginie" Czajkowskiego, Micaëla i Carmen w operze Bizeta oraz Małgorzaty w "Fauście" Gounoda.

W 1982 roku została uhonorowana przez Elżbietę II tytułem Damy Imperium Brytyjskiego. Posiada honorowe dyplomy renomowanych uniwersytetów m.in. Cambridge, Oxford, Durham, Waikato i Chicago. Jest honorowym członkiem londyńskiego Royal Academy of Music. Prowadzi fundację zajmującą się wsparciem i finansową pomocą utalentowanych, młodych artystów z Nowej Zelandii.
Wyjątkowe piękno głosu i naturalna pogoda Kiri Te Kanawy była doceniona przez największe światowe orkiestry. Artystka występowała z Orkiestrą Symfoniczną z Chicago, Filharmonią w Los Angeles, Londyńską Orkiestrą Symfoniczną, Bostońską Orkiestrą Symfoniczną, pod batutą takich dyrygentów, jak Claudio Abbado, Sir Colin Davis, Charles Dutoit, James Levine, Zubin Mehta, Seiji Ozawa, Sir Georg Solti. Występowała też na festiwalach w Glyndebourne, Tanglewood, Ravinii, a także w Weronie, w Hollywood Bowl, na festiwalach w Aix-en-Provence i Salzburgu oraz na pustyni w Australii.

Płytowe bestsellery

Kiri Te Kanawa dokonała znakomitych nagrań "Cosi fan tutte", "Czarodziejski flet", "Tosca", "Jaskółka", "Manon Lescaut", "Simon Boccanegra", "Arabella", "Otello", "Traviata", "Kawaler srebrnej róży", "Faust", "Eugeniusz Oniegin", "Carmen", "Capriccio", "Cyganeria", a także wiele innych oper francuskich, włoskich i niemieckich.

Nagrywała także dzieła pozaoperowe, takie jak arie koncertowe Mozarta, "Cztery ostatnie pieśni" Straussa, "Letnie noce" Hectora Berlioza, "Niemieckie requiem" Brahmsa "Mesjasz" Haendla, IX Symfonia Beethovena czy IV Symfonia Mahlera". Jej nagranie "Pieśni z Owernii" stało się bestsellerem w Wielkiej Brytanii.

Podczas łódzkego koncertu artystce towarzyszyć będzie orkiestra Teatru Wielkiego w Łodzi pod batutą Juliana Reynoldsa. Impreza pod patronatem marszałka województwa zakończy sezon kulturalny w województwie łódzkim i sezon artystyczny w Teatrze Wielkim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki