MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Te kwiaty doniczkowe lub balkonowe mogą uczulać. Jakie popularne rośliny domowe mogą powodować alergię? Na liście prymulka i fikus

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Choć wydają się całkowicie bezpieczne, kwiaty doniczkowe mogą przyczyniać się do występowania reakcji alergicznych. Aby sprawdzić, które z nich mogą powodować uczulenie, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Choć wydają się całkowicie bezpieczne, kwiaty doniczkowe mogą przyczyniać się do występowania reakcji alergicznych. Aby sprawdzić, które z nich mogą powodować uczulenie, przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Karolina Grabowska / Pexels
Instynktownie wyczuwamy, że rośliny pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego otaczamy się nimi na co dzień. Są ozdobą wnętrz, ale przy okazji poprawiają jakość powietrza w naszych domach. Dbanie o nie daje wiele satysfakcji i przyjemności. Jednak kupując kwiaty na balkon lub parapet, musimy mieć świadomość, że niektóre z nich mogą okazać się alergizujące. Alergia na kwiaty doniczkowe to dolegliwość, którą mogą spowodować niektóre gatunki kwiatów czy roślin, a jej objawy to m.in. kichanie, łzawienie oczu, swędzenie nosa czy kaszel. Dlatego przed zakupem rośliny warto sprawdzić, czy nie jest ona alergenem i czy nie będzie wpływała negatywnie na nasze zdrowie. Sprawdź, czy masz w swoim mieszkaniu rośliny, które mogą wywoływać uczulenie.

Spis treści

Jak wygląda reakcja alergiczna po kontakcie z alergizującą rośliną?

Najczęściej za reakcję alergiczną w kontakcie z roślinami, w tym balkonowymi, odpowiedzialne są pyłki. Jednak alergia na rośliny doniczkowe częściej wywoływana jest przez substancje zawarte w sokach, które znajdują się przede wszystkim w liściach i łodygach. Wśród popularnych alergenów wymienia się m.in. lateks i kryształy szczawianu wapnia.

Uczulać mogą także pleśń pojawiająca się w doniczkach oraz kurz osiadający na liściach roślin. Dlatego należy regularnie przecierać je mokrą szmatką i sprawdzać stan ziemi.

Do reakcji alergicznej najczęściej dochodzi przez bezpośredni kontakt skórny z rośliną doniczkową lub przez połkniecie jej fragmentów. Do wystąpienia objawów uczulenia zazwyczaj dochodzi podczas pielęgnacji roślin. Alergia może objawiać się przez:

  • zapalenie błony śluzowej nosa,
  • zapalenie spojówek,
  • astmę,
  • pokrzywkę,
  • kontaktowe zapalnie skóry.

Sprawdź, które rośliny domowe mogą uczulać

Jak uniknąć uczulenia na rośliny domowe?

Kwiaty doniczkowe i balkonowe to stały element wyposażenia naszych domów. Ich obecność wpływa korzystanie na jakość powietrza w pomieszczeniach oraz na naszą psychikę. Obcując z roślinami jesteśmy spokojniejsi i mamy więcej energii.

Jednak, aby rzeczywiście towarzystwo roślin przyniosło nam więcej pożytku niż szkody, musimy zachować podstawowe środki ostrożności:

  1. Zawsze sprawdzaj, jaką roślinę kupujesz, unikniesz przykrych niespodzianek.
  2. Edukuj bliskich – niech dzieci i reszta domowników mają świadomość, jakie zagrożenie możne nieść kontakt z konkretną rośliną.
  3. Rośliny doniczkowe trzymaj poza zasięgiem małych dzieci i zwierząt.
  4. Zawsze zakładaj rękawiczki, wykonując czynności pielęgnacyjne przy roślinach.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Te kwiaty doniczkowe lub balkonowe mogą uczulać. Jakie popularne rośliny domowe mogą powodować alergię? Na liście prymulka i fikus - Strona Zdrowia

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki