Aż 127 kobiet znajduje się na liście osób poszukiwanych przez policję za to, że nie płacą alimentów na swoje dzieci. Niektóre pojawiły się na niej zaledwie kilka tygodni lub miesięcy temu, inne są na niej obecne od lat.

Kobiety w Polsce stanowią średnio 5 procent rodziców, którzy nie płacą alimentów na swoje dzieci. Zgodnie z powszechnymi wyobrażeniami alimenciarz to mężczyzna, który nie dość, że nie płaci na utrzymanie dziecka, to jeszcze od lat się z nim nie kontaktuje.

Tymczasem w województwie łódzkim i w Polsce nie brakuje niesolidnych matek, które także opuściły swoje dzieci i o nich zapomniały. Ich bliscy byli tak zdesperowani, że zdecydowali się poprosić policję o pomoc w ich znalezieniu. Mają nadzieję, że publikacje wizerunku i danych osobowych tych matek przyniosą skutek.

By zobaczyć zdjęcia i dane kobiet, które są od lat poszukiwane przez policję z województwa łódzkiego i całego kraju, prosimy kliknąć w przycisk Zobacz galerię

Niektóre z tych kobiet są poszukiwane nie tylko za to, że nie płacą alimentów na swoje dzieci, ale także za inne przestępstwa. Problem mam, które nie dbają o swoje potomstwo występuje w różnych częściach kraju, zarówno w dużych jak i w małych miastach.

Osoby, które nie płacą alimentów na dzieci muszą mieć świadomość, że już po trzech miesiącach może się nimi zainteresować policja lub prokuratura. Wystarczy bowiem nie płacić alimentów przez kwartał, by taką osobę można było zgłosić organom ścigania. Taki rodzic ma miesiąc od pierwszego przesłuchania w tej sprawie, by oddać dług. Jeśli tego nie zrobi, to może trafić do więzienia na rok lub dwa lata. Na dwa lata jeśli jego dziecko nie ma zaspokojonych podstawowych potrzeb właśnie dlatego, że nie płaci on alimentów.