5/11
Bóle głowy występują u większości osób z koronawirusem i u...
fot. Elnur Amikishiyev/123RF

Nieustępujące bóle głowy

Bóle głowy występują u większości osób z koronawirusem i u wielu z nich pozostają długo po chorobie, a u części wskazują na niewyleczoną infekcję. Bywa nawet, że podobny do migreny ból występuje nawet przez 3-4 miesiące. U osób, które miały wcześniej migreny, infekcja może przez wiele tygodni, a nawet miesięcy, objawiać się w postaci wielogodzinnych, obezwładniających bólów głowy i nasilać pod wpływem wysiłku.

Problemy bólowe częściej dotyczą kobiet oraz osób, które w przebiegu infekcji doświadczyły utraty węchu, gorączki lub zaburzeń trawiennych. Utrata węchu, który determinuje też większość wrażeń smakowych, również jest bowiem częstym symptomem infekcji ośrodków nerwowych.

Wiele z symptomów dotyczących głowy wiąże się także z zaburzeniami neurologicznymi. W przypadku przejścia ciężkiego COVID-19 nierzadko utrzymują się dolegliwości takie jak zawroty głowy, nerwobóle, a nawet zaburzenia świadomości. W niektórych przypadkach może też dojść do stałego podniesienia temperatury ciała, choć nie gorączki.

6/11
Znanym objawem nawet przy dość łagodnym przebiegu COVID-19...
fot. Andriy Popov/123RF

Duszności

Znanym objawem nawet przy dość łagodnym przebiegu COVID-19 jest spłycony czy też skrócony oddech, który zwłaszcza z czasem staje się przyczyną uczucia duszności, skłonności do zadyszki, bólu w klatce piersiowej, zawrotów głowy.

Objawy związane ze długotrwałą infekcją oddechową to także kaszel, zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych, świsty i chrzęsty w klatce piersiowej[b] oraz znaczne zmniejszenie ich wydolności.

U chorych, którzy byli leczeni szpitalnie, długoterminowe problemy z oddychaniem mają już [b]charakter stały
i wynikają ze zmian zwłóknieniowych w tkance płucnej oraz mikrozakrzepów w naczyniach krwionośnych. W jednym z niewielkich badań odkryto, że nawet po 3 miesiącach od wypisania ze szpitala u 71 proc. ozdrowieńców występował stan zapalny w płucach.

7/11
W przebiegu tzw. długiego covidu mogą występować objawy,...
fot. Volodymyr Melnyk/123RF

Utrudniony wysiłek umysłowy

W przebiegu tzw. długiego covidu mogą występować objawy, które wiążą się z ograniczeniem zdolności do wysiłku psychicznego, zaburzeniami snu, wahaniami nastrojów i skłonnością do depresji.

To m.in. zaburzenia koncentracji i pamięci, które są nasilane przez tzw. mgłę umysłową czy też mózgową. Stan ten wynika z zaburzeń równowagi neuroprzekaźników w układzie nerwowym i w znacznym stopniu wiąże się z dotkliwym stresem związanym z chorobą i jej leczeniem. Wywołuje objawy takie jak dezorientacja, trudności w wysławianiu się, spowolnienie i rozproszeniem myśli i uwagi.

Z zaburzeniami neurologicznymi ma związek ponadto jeszcze jedna grupa długoterminowych objawów COVID-19, występująca nawet przez sześć tygodni: zapalenie spojówek i/lub nadwrażliwość oczu na światło.

8/11
Choroba spowodowana koronawirusem SARS-CoV-2 często wywołuje...
fot. Katarzyna Białasiewicz/123RF

Zmęczenie i osłabienie

Choroba spowodowana koronawirusem SARS-CoV-2 często wywołuje obezwładniające zmęczenie, które może przez wiele dni uniemożliwiać dłuższe opuszczanie łóżka. Oprócz wyczerpania osoby z długo utrzymującym się wirusem w organizmie mogą odczuwać też osłabienie mięśni. Z czasem staje się ono też wynikiem braku aktywności i zaburzeń neurologicznych.

Dolegliwość pogłębia się w przypadku biegunki i zaburzeń pokarmowych, które mogą przyczyniać się do braków dostatecznych dawek płynów, energii i składników pokarmowych, m.in. niedoboru elektrolitów takich jak potas. Odwodnienie i zaburzenia elektrolityczne pogarszają też pracę serca.

Niektórzy badacze uważają też, że zmęczenie w tzw. zespole pocovidowym to forma zespołu chronicznego zmęczenia (CFS, chronic fatigue syndrome). Zaburzenie to, nazywane też encefalopatią mialgiczn, zostało poznane jako częste następstwo infekcji wirusowych. Jego objawy – dotkliwe zmęczenie, problemy z myśleniem i spaniem, bóle mięśni oraz inne dolegliwości, które nasilają się po wysiłku fizycznym, praktycznie pokrywają się z tymi, na które narzekają osoby rzekomo wyleczone z koronawirusa.

Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczDalej

Polecamy

Afera gangu białych kołnierzyków. Za kratami znani biznesmeni!

Afera gangu białych kołnierzyków. Za kratami znani biznesmeni!

Horoskop dzienny na sobotę 27 kwietnia. Do kogo dziś uśmiechnie się szczęście?

Horoskop dzienny na sobotę 27 kwietnia. Do kogo dziś uśmiechnie się szczęście?

Na osłodę rozstania - tort. Tak wyglądało pożegnanie maturzystów w XX LO FILM FOTO

Na osłodę rozstania - tort. Tak wyglądało pożegnanie maturzystów w XX LO FILM FOTO

Zobacz również

Transfery w ŁKS. Amanda Campos odchodzi z ŁKS Commercecon

Transfery w ŁKS. Amanda Campos odchodzi z ŁKS Commercecon

Premiery gier w maju to spore zaskoczenie. Dlaczego? Sprawdź

Premiery gier w maju to spore zaskoczenie. Dlaczego? Sprawdź