Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi neurozą zaczyna...

  Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi neurozą zaczyna jubileuszowy sezon

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi neurozą zaczyna jubileuszowy sezon
  1/9
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  Rozpoczyna się jubileuszowy, 130. sezon Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Pierwszą premierą będą „Seksualne neurozy naszych rodziców” Lukasa Bärfussa - 14, 15 i 16 września.
  Szwajcar Lukas Bärfuss, uznawany jest za jednego z najwybitniejszych niemieckojęzycznych autorów swojego pokolenia, podejmuje w swojej sztuce trudny temat seksualności osób upośledzonych.

  - Ale, oczywiście, nie tylko - podkreśla Waldemar Zawodziński, dyrektor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi oraz reżyser przedstawienia. - To również wielowarstwowa opowieść o kryzysie europejskiego humanizmu, naszego pysznego poczucia, że ze wszystkim sobie poradzimy. To tekst bezkompromisowy, łączący sprzeczności: autor dokonuje ostrej wiwisekcji naszej duszy, a jednocześnie tworzy poetycki świat.

  W spektaklu, przeznaczonym tylko dla widzów dorosłych, występują: Natalia Klepacka, Urszula Gryczewska, Mariusz Witkowski, Robert Latusek, Mariusz Siudziński, Zofia Uzelac, Bogusław Suszka. Scenografię przygotowali Katarzyna Zbłowska i Waldemar Zawodziński, a kostiumy - Maria Balcerek. Premierowe przedstawienia w najbliższe piątek, sobotę i niedzielę na Małej Scenie teatru.

  Jubileuszowy sezon będzie obfitował w ciekawie zapowiadające się premiery. Jeszcze we wrześniu zobaczymy klasykę- słynne „Trzy siostry” Antoniego Czechowa, w reżyserii Jacka Orłowskiego. Na listopad zaś zaplanowano premierę „Operetki” Witolda Gombrowicza, którą wyreżyseruje Waldemar Zawodziński. W tym samy miesiącu widzowie zobaczą głośną „Noc Helvera” Ingmara Villqista, przygotowaną przez Małgorzatę Bogajewską. Wystąpią Milena Lisiecka i Mariusz Słupiński.

  Kolejną propozycją będzie teatralna wersja doskonale znanych z kina, kontrowersyjnych „Idiotów” Larsa von Triera - spektakl zrealizuje młody reżyser, dramaturg i scenarzysta, Marcin Wierzchowski.

  - Chcemy też wprowadzać na naszą scenę po wielu latach nowe gatunki teatralne - dodaje Waldemar Zawodziński, zapowiadają na kwiecień premierę rozśpiewanej „Opery za trzy grosze” Bertolta Brechta z muzyką Kurta Weilla. Widowisko wyreżyseruje Wojciech Kościelniak.

  Waldemar Zawodziński zaś planuje wystawić w swojej reżyserii „Cabaret” Joe Masteroffa i Johna Kandera, z piosenkami Freda Ebba. Prace zaczną się wiosną, premiera prawdopodobnie odbędzie się na początku następnego sezonu.

  W przygotowaniu są jeszcze „Ciemności kryją ziemię” Jerzego Andrzejewskiego, łódzka scena zaprosi poza tym do współpracy zdolnych studentów Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Karol Klugowski miałby wyreżyserować tekst Wernera Schwaba „Wreszcie martwy. Wreszcie brakuje powietrza”, Radosław Stępień - spektakl „Kaspar Hauser”, nawiązujący do różnych interpretacji, także kinowych, tej legendy, a sztuka dla Ewy Rucińskiej jest jeszcze wybierana. Zimą lub wiosną następnego sezonu kolejny spektakl na scenie „Jaracza” ma przygotować Mariusz Grzegorzek.

  - Z wieloma twórcami prowadzę rozmowy, mam nadzieję, że w Łodzi pojawią się nowe reżyserskie osobowości, które w naszym teatrze jeszcze nie pracowały - dodaje Waldemar Zawodziński.

  Dyrektor „Jaracza” zapowiada przy tym, że w zespole pojawią się nowi aktorzy. - Mamy znakomity zespół, który systematycznie będzie wzbogacany. Czeka nas, jak sądzę, niejedno odkrycie - mówi Waldemar Zawodziński.

  Zobacz też:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wielki turniej teatralny!!!

  Sensej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Teatr Nowy - Teatr Jaracza
  Figura kontra Lisiecka
  Który dyrektor się wycofa! Do biegu gotowi start!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dlaczego nie można komentować pod planami Nowego?

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Dlaczego nie można komentować pod planami Nowego? Czyżby świątynia urzędy chroniona?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Super!!!

  Qwert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Uwielbiam Dyrektora Zawodzinskiego dla mnie może już zostać na zawsze. W końcu stabilizacja w tym teatrze!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Można? Można.

  Łódź (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Można! Waldemar Zawodziński dostał kontrakt na 5 lat bez konkursu. Brawa za decyzje dla marszałka, który nie zrobił awantury, sztucznych skandali i ustawionego konkursu jak w przypadku Arlekina czy...rozwiń całość

  Można! Waldemar Zawodziński dostał kontrakt na 5 lat bez konkursu. Brawa za decyzje dla marszałka, który nie zrobił awantury, sztucznych skandali i ustawionego konkursu jak w przypadku Arlekina czy innych instytucji kultury za które odpowiada prezydent. Jedno miasto ta sama partia, a jak różni ludzie odpowiedzialni za kulturę i jak różne metody. Kultura.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  U prezydenta jest łatwiej.

  Ob (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Metoda działania to szantaż i manipulacja. A jak jesteś z układy masz wszystko!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łódź miasto klęski!

  .... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Podanie do Zdanowskiej o oczyszczenie biurek urzędu szczególnie kultury! Koniec z manipulacja i popisem braku ogłady i kultury osobistej! Kiedy w tym mieście z ręki prezydenta będzie rządzić ktoś...rozwiń całość

  Podanie do Zdanowskiej o oczyszczenie biurek urzędu szczególnie kultury! Koniec z manipulacja i popisem braku ogłady i kultury osobistej! Kiedy w tym mieście z ręki prezydenta będzie rządzić ktoś kompetentny???zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Władze Łodzi to kpina!

  Wyborca. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Prezydent Hanna sklep otwiera a piatkowski z owoców nalewki robi!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hankę sam Matejko na plakatach przemalował!

  Hankę sam Matejko na plakatach przemalował! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Hankę sam Matejko na plakatach przemalował!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ten teatr zasługuje na to co ma -WZ i MK

  Gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Dramat w 5 latach...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  za moment berety z PIS zamurują wejście

  Uuuuu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo