Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Lalek Arlekin w Łodzi przygotowuje premiery spektakli "Rutka" i "Zapisani"

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
Łódzki Teatr Lalek Arlekin zaprezentował lalki przygotowywane do planowanej na wrzesień premiery spektaklu „Rutka”, opartego na książce Joanny Fabickiej, w reżyserii Karoliny Maciejaszek. W ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur zaś odbędzie się premiera widowiska "Zapisani".

Karolina Maciejaszek jest nie tylko reżyserem przedstawienia, ale również autorką scenariusza. Scenografię przygotowuje Marika Wojciechowska, muzykę - Piotr Klimek, a choreografię - Ewelina Ciszewska. W obsadzie znaleźli się: Katarzyna Pałka, Teresa Kowalik, Wojciech Stagenalski i Maciej Kuczyński (muzyk).

Powieść łodzianki Joanny Fabickiej, "Rutka", została wyróżniona w 2016 roku nagrodą literacką polskiej sekcji IBBY. Książka w poetycki sposób przybliża dziecięcemu czytelnikowi obraz życia w łódzkim getcie. Bohaterką jest współczesna dziewczynka, dziesięcioletnia Zosia, mieszkająca na łódzkich Bałutach. Dziecko spędza wakacje w domu pod opieką ekscentrycznej ciotki Róży i zaczyna poznawać miasto z innej perspektywy, dzięki dziwnej przyjaźni z nową koleżanką, Rutką. Nowa towarzyszka zabaw jest wysłanniczką ze świata, który już nie istnieje - dzięki niej bohaterka przeżyje emocjonalną podróż w przeszłość.

Joanna Fabicka konfrontuje obraz dzisiejszej Łodzi z obrazem miasta czasów okupacji oraz zderzając historie dwóch dziewczyn - współczesnej Zosi i pamiętającej czasy Litzmannstadt Ghetto Rutki. W książce na dzisiejszą topografię Łodzi nakładany jest widmowy obraz miasta z przeszłości.

Premierze spektaklu, zaplanowanej na 27 września, towarzyszyć będzie cykl działań edukacyjnych w łódzkich szkołach. Przedstawienie zostanie zagrane w placówkach edukacyjnych znajdujących się na terenie niegdysiejszego getta, w szkołach mieszczących się w rejonach opisanych przez Joannę Fabicką w książce. Projekt został zwycięzcą IV Konkursu im. Jana Dormana, organizowanego przez Instytut Teatralny.

Wcześniej natomiast, 14 września - w ramach festiwalu Łódź Czterech Kultur, w "Arlekinie" odbędzie się premiera przedstawienia "Zapisani", na podstawie książki "Płonące świece" Belli Chagall. Adaptacji i reżyserii podjęła się Joanna Gerigk, scenografię projektuje Martyna Dworakowska, kompozytorem jest Sebastian Ładyżyński, choreografię przygotowuje Alexandr Azarkevitch. Obsada: Emilia Dyja, Adrianna Maliszewska, Katarzyna Stanisz, Karolina Zajdel, Maciej Piotrowski, Wojciech Schabowski.

Bohaterka spektaklu, Bella Rosenfeld, jest bardzo wrażliwą, obdarzoną niezwykłą wyobraźnią dziewczynką, najmłodszą z ośmiorga rodzeństwa, z których większość już nie mieszka w rodzinnym domu. Jest on wypełniony modlitwami, żydowskimi zwyczajami i świętami, takimi jak Purin, Chanuka czy Rosz ha-Szana, ale także codziennością i zwykłą pracą. Życie rodzinne toczy się tu wartko pomiędzy domem, synagogą a sklepem, i nic dziwnego, że dorośli coraz częściej nie znajdują w tej gonitwie wystarczająco dużo czasu dla najmłodszej córki. Baszeńka ucieka więc w głąb własnej wyobraźni i z ogromną łatwością funkcjonuje w równoległym świecie fantazji. Widzi w nim jak szafa jęczy, kanapa porasta zielonym mchem, a książki są wzruszone, kiedy na nie patrzy. Widzi też niezwykłe postaci, rodem z obrazów Marca Chagalla, a także dostrzega rzeczy i zjawiska, o których inni nie mają pojęcia.

Adaptacja, jak podkreślają realizatorzy, szczególnie koncentruje się na uchwyceniu tematu kobiecej religijności. Według żydowskiej tradycji kobiety nie mają obowiązku codziennej modlitwy, nie studiują Świętych Pism, często nie znały hebrajskiego. Stąd narodził się gatunek modlitw kobiecych w języku jidysz, nazywanych Tchines - dotyczyły one na przykład zapalania świec szabasowych, pieczenia chały, rytualnej kąpieli w mykwie, czy też cyklu biologicznego kobiety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki