MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Nowy w Łodzi nie chce już „dotykać teatru”?

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Czy akcja „Dotknij Teatru” wyjdzie z łódzkiego Teatru Nowego? Tak chce nowy dyrektor. Jaka będzie przyszłość cenionej akcji?

Krzysztof Dudek, dyrektor Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi, wystosował do prezydent miasta Łodzi pismo, w którym informuje o zamiarze rezygnacji z koordynowania przez „Nowy” artystyczno-edukacyjnej akcji „Dotknij Teatru”, zainicjowanej i opracowanej przez przedstawicieli łódzkiego środowiska teatralnego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W tym roku odbyła się siódma, bardzo udana edycja. Od roku 2012 partnerem DT jest Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie i zasięgiem akcja objęła cały kraj: 60 miast i 150 instytucji. Odbyło się czterysta wydarzeń.

- Uważam tę inicjatywę za bardzo cenną, przypomnę, że wspierałem „Dotknij Teatru” jeszcze jako szef Narodowego Centrum Kultury. Ale w obecnej chwili za moją decyzją stanęły kwestie ekonomiczne, wynikające z niełatwej sytuacji Teatru Nowego, a także zadanie stworzenia wyraźnego, silnego profilu sceny, którego podjęliśmy się z nowym dyrektorem artystycznym, Andrzejem Bartem - podkreśla Krzysztof Dudek.

„Dotknij Teatru” w Łodzi odbywa się dzięki dotacji celowej przekazywanej przez Wydział Kultury UMŁ Teatrowi Nowemu (zwykle między 200 a 300 tys. zł w roku) i grantowi zdobytemu w konkursie ministerstwa kultury - w tym roku było to 91 tys. zł, poparte najwyższą w swej dziedzinie punktacją spośród projektów zgłoszonych z całego kraju. W Łodzi odbyło się 40 spektakli, sto godzin warsztatów i blisko 30 innych przedsięwzięć.

Nim Krzysztof Dudek przedstawił swą decyzję, na stronie internetowej Teatru Nowego opublikowano jeszcze ogłoszenie zapraszające do zgłaszania projektów, które mogą dostać wsparcie i być wybrane do realizacji w 2017 roku. Poznamy je pod koniec października. Mają liczyć się te skierowane do dzieci i młodzieży, realizowane „w myśl nowoczesnej pedagogiki teatralnej”.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że w Wydziale Kultury nad przyszłością Dotknij Teatru trwają prace od kilku miesięcy. Mówi się o przeniesieniu organizacji DT do Poleskiego Ośrodka Sztuki. Ale nie wiadomo, kto tam miałby dbać o kształt przedsięwzięcia. Od kilku tygodni sprawa ta jest przedmiotem środowiskowych rozmów, nie tylko twórców.

Czytaj:„Dotknij Teatru”: Zamknięta nie w swoim ciele, skazana na niezrozumienie [RECENZJA]

- Wydaje się, że grupa inicjatywna powinna być partnerem w rozmowach i rozstrzygnięciach dotyczących „Dotknij Teatru”. Nie tylko dlatego, że akcja została przez nas opracowana i jesteśmy zaangażowani w dbanie o jej kształt, ale także dlatego, że wiele z instytucji z nami związanych działa na jej rzecz - uważa Konrad Dworakowski, ceniony reżyser, dyrektor Teatru „Pinokio” w Łodzi, członek grupy inicjatywnej.

Grupę tworzą przedstawiciele m.in. Muzeum Kinematografii, Teatru „Arlekin”, Teatru „Szwalnia”.Bo DT to nie tylko wydarzenia adresowane do szerokiej publiczności, odsłaniające kulisy sztuki teatru. Łącząc wydarzenia przygotowane przez teatry publiczne i twórców instytucjonalnych, DT konsoliduje szerokie środowisko kultury. Z ramienia „Nowego” koordynatorką akcji została Anna Ciszowska, kierowniczka Działu Programowego, ceniona pedagożka i reżyserka.

Czytaj też:Teatr Nowy w Łodzi. Andrzej Bart szefem zamiast aktora Olafa Lubaszenki?

Dyrektor Dworakowski dodaje, że swoje stanowisko komunikował urzędnikom. - Jako grupa zawsze uważaliśmy Teatr Nowy za najlepsze miejsce dla DT. Mimo iż jest to bliska mi inicjatywa, „Pinokio” nie podołałby koordynowaniu jej od strony promocyjnej, organizacyjnej - mówi Dworakowski. - Chodziło o to, by DT było przy dużym teatrze, który ma rangę. „Nowy” także swoim autorytetem wspierał DT, dzięki czemu możliwa była współpraca z Instytutem Teatralnym. Gdyby DT zostało przeniesione do Poleskiego Ośrodka Sztuki, nie jest wcale oczywiste, że Instytut będzie chciał dalszej współpracy. Także dlatego, że POS jako dom kultury nie jest partnerem dla wielu instytucji, dla których Teatr Nowy jest.

Dziś zaś odbędzie się posiedzenie komisji kultury Rady Miasta Łodzi, która opiniować będzie kandydaturę Andrzeja Barta na stanowisko szefa artystycznego „Nowego”.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 5-11 września 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki