Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr "Pinokio" jedzie do Edynburga

Łukasz Kaczyński
Dwa krzesła i stół, a przy nim Krzysztof Ciesielski animujący lalkę wykonaną z plasteliny. Oto "Stolik dla dwóch osób"
Dwa krzesła i stół, a przy nim Krzysztof Ciesielski animujący lalkę wykonaną z plasteliny. Oto "Stolik dla dwóch osób" Materiały Teatru "Pinokio"
Samotność, starość, przemijanie - to tematy, które na Międzynarodowy Festiwal "Fringe 2015", odbywający się w stolicy Szkocji od 1947 roku, zawiezie łódzki Teatr "Pinokio".

Adresowany przede wszystkim do młodego widza (powyżej szóstego roku życia) zestaw etiud "Trzy po trzy" zaprezentowany zostanie w Wozie Metafizycznym, pojeździe, w którym "Pinokio" w wakacje prezentuje swój dorobek w przestrzeni miejskiej. W dniach 13-19 sierpnia moblina scena "Pinokia" stanie w Summerhall, dawnej Królewskiej Szkole Studiów Weterynaryjnych, która zmieniona została w ośrodek prezentacji sztuki wyposażony w aparaturę multimedialną, pomieszczenia studyjne i warsztaty. Wóz Metafizyczny zostanie wysłany do Edynburga 10 sierpnia, a dzień później wylecą artyści Teatru.

Pierwsza z trzech etiud "Pinokia" to "Zachód słońca", którego bohaterką jest pewna babcia (występuje Małgorzata Krawczenko). Towarzyszy jej warsztat, który ma pomóc dzieciom nawiązać relacje z osobami starszymi z ich otoczenia. W "Stoliku dla dwóch osób" Krzysztof Ciesielski ożywia i animuje lalkę wykonaną z plasteliny tworząc metaforyczną opowieść o samotności i nieskrępowanej sile ludzkiej kreacji. Etiudzie towarzyszą warsztaty "Ulep świat". Sporo humoru przyniesie z kolei "Re-animacja", w której Hanna Matusiak pokaże potajemne życie ludzkich kończyn. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się zaś jakie stworzenia i przedmioty mogą powstać z ich rąk i tchnąć w nie życie. Bilety na spektakle kosztują 5 funtów od osoby.

Zasadą Fringe jest, że udział artystów uzależniony jest nie od selekcji określonej komisji (takowej nie ma), ale od opłacenia ustalonych stawek. Wyjazd "Pinokia" możliwy jest dzięki dofinansowania w kwocie 51 tys. zł zdobytego z dorocznych tzw. Programów ministra kultury - Promocja kultury polskiej za granicą.

W 2014 roku na Edinburgh Fringe Festival podczas blisko miesiąca gościło ponad 3 tysiące wydarzeń z 51 krajów. Jednym z twórców Edinburgh Festival Fringe jest Richard Demarco, artysta i promotor sztuki, w tym Muzeum Sztuki i Szkoły Filmowej w Łodzi. Podkreśla też w świecie znaczenie Łodzi dla sztuki współczesnej. Przed kilkoma laty był on jednym z ambasadorów starań Łodzi o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Swego czasu Łódzki Ośrodek TVP przygotowywał obszerne reportaże z EFF, a ich autorką była Krystyna Piaseczna.

AUTOPROMOCJA:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki