Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Teatr Powszechny w Łodzi zakończył eliminacje do specjalnej edycji "Komediopisania"

Red.
Trwa kolejna, specjalna edycja „Komediopisania” w Teatrze Powszechnym w Łodzi. Zakończył się etap eliminacji. Spośród ponad dwustu chętnych wybrana została grupa 15 osób, które bierze udział w mistrzowskich, internetowych warsztatach. Prowadzi je Michał Walczak, twórca kabaretu „Pożar w burdelu”.

Uczestnicy spotkali się już pierwszy raz na Zoomie, aby zacząć pracę nad „komedią postpandemiczną”.

- Jako Polskie Centrum Komedii zawsze staramy się różne traumy, różne trudne tematy oswajać komedią – wierzę w jej terapeutyczną moc - zapewnia Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi. - Stąd mój pomysł, aby w obecnym czasie zainaugurować specjalną edycję „Komediopisania”. Nie możemy spotkać się na żywo, więc wykorzystujemy najnowsze technologie. Do prowadzenia warsztatów zaprosiłam Michała Walczaka, który pisze również specjalnie dla nas tekst komediowy. Prapremierę planujemy w nowym sezonie. Fakt, że zgłosiło się tak wielu chętnych, potwierdza, że jest w nas wielka potrzeba optymizmu, wyznaczania sobie nowych celów, budowania nadziei. Nie chcemy zatrzymać się i biernie czekać. Wręcz przeciwnie – w tym trudnym czasie chcemy budować przyszłość. Epidemia w końcu się skończy, z pewnością pozostawi ślad w nas i w kulturze. Ważne, żeby nie ulegać depresyjnym nastrojom, ale odnaleźć w tym nową wartość i inspirację.

Do udziału w internetowym „Komediopisaniu” zgłosiły się osoby z całej Polski - zarówno twórcy zawodowo związani z teatrem (reżyserzy, dramaturdzy), jak i amatorzy czy widzowie. W kolejnych etapach eliminacyjnych wyłoniona została grupa 15 osób.

- Tegoroczne warsztaty będą szczególne przez pandemiczny kontekst, który nad królestwem komedii rozsnuwa cień choroby i śmierci. Ale czy komedia nie była zawsze igraniem ze śmiercią i innymi najgłębszymi lękami człowieka? Czy i w jakim zakresie postpandemiczna komedia może stworzyć nową, interesująca perspektywę spojrzenia na świat poprzez teatr? – mówi Michał Walczak.

W najbliższych tygodniach uczestnicy będą spotykać się na warsztatowych sesjach (online i offline), w trakcie których będą pracować nad projektami dramatopisarskimi. Efektem prac będą utwory, składające się na repertuar tzw. „Laboratorium komedii postpandemicznej”.

- Przejdziemy proces analizy pomysłów uczestników na fabuły komedii i poszukamy balansu między grozą, lękiem a potrzebą odreagowania przez śmiech, głupoty i absurdu. Czas pokaże, czy idee uczestników warsztatów przetrwają czas, w którym zaraza tworzy ramy wielu naszych refleksji - na pewno uniwersalny charakter ludzkiej komedii można osiągnąć jedynie przez uważne zanurzenie w bieżącej chwili i spotkanie z ludźmi, którzy mimo trudności - nie przestają poszukiwać i śnić – dodaje Michał Walczak.

Sztuki Michała Walczaka zostały zrealizowane m.in. w Teatrze Narodowym („Piaskownica”, reż. Tadeusz Bradecki), Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie („Nocny autobus”, reż. Jarosław Tumidajski) czy Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu („Piaskownica”, reż. Piotr Kruszczyński). Po jego teksty sięgali także Paweł Miśkiewicz, Giovanny Castellanos i Tomasz Man. Debiutem reżyserskim Walczaka była inscenizacja własnego utworu "Podróż do wnętrza pokoju" (premiera w roku 2003 na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie). Jest laureatem wielu nagród, m.in. za sztukę "Kopalnia" na 11. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie. Otrzymał nagrodę za oryginalny tekst dramatyczny na 5. Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie (za sztukę "Podróż do wnętrza pokoju"). Otrzymał Europejską nagrodę autorską za dramat "Pierwszy raz" podczas Heidelberger Stuckmarkt. Forum Junger Autoren i Wdechę w kategorii Wydarzenie Roku za "Pożar w burdelu". Jego utwory zostały przetłumaczone na angielski, niemiecki, litewski, włoski, francuski, węgierski, serbski, łotewski, czeski, słowacki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki