MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Wielki w Łodzi: Casanova i barbarzyńskie noce, czyli wieczory ze sztuką baletu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Sasha Waltz & Guests „Sym-Phonie MMXX na taniec, światło i orkiestrę”
Sasha Waltz & Guests „Sym-Phonie MMXX na taniec, światło i orkiestrę” materiały prasowe/Bernd Uhlig
Pandemia przesunęła dopiero na jesień odbywające się zwykle wiosną Łódzkie Spotkania Baletowe. Program kolejnej, XXVI edycji wygląda jednak bardzo interesująco.

Łódzkie Spotkania Baletowe należą do najbardziej lubianych przez publiczność wydarzeń artystycznych odbywających się w naszym mieście. Ich XXVI odsłona zaplanowana jest na 7-23 października, oczywiście na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi.

Pierwszym gościem festiwalu (7 i 8 października) będzie zespół niemieckiej choreografki i tancerki - Sasha Waltz & Guests. Artyści przedstawią spektakl „Sym-Phonie MMXX na taniec, światło i orkiestrę”, do napisanej na zamówienie muzyki Georga Friedricha Haasa oraz w choreografii i reżyserii Sashy Waltz.

Urodziła się w Karlsruhe artystka należy obecnie do najbardziej gorących nazwisk baletowej sztuki. Studiowała taniec i choreografię w Amsterdamie i Nowym Jorku. Zespół Sasha Waltz & Guests założyła w roku 1993, wraz z berlińskim artystą Jochenem Sandigiem. Prace Sashy Waltz uznawane są za początek nowego gatunku - opery choreograficznej. Koncepcja spektaklu „Sym-Phonie MMXX na taniec, światło i orkiestrę” opiera się na połączeniu muzyki, tańca i sztuk plastycznych, które ma odzwierciedlać przeciwieństwa i sprzeczności bieżącej rzeczywistości.

Wydarzeniem tegorocznych Łódzkich Spotkań Baletowych będzie również wizyta kompanii Hervé Koubi (11 i 12 października). Pochodzący z Algierii francuski choreograf przedstawi spektakl „Barbarzyńskie noce albo pierwsze poranki świata”, w którym wykorzystał muzykę takich kompozytorów, jak Wolfgang Amadeus Mozart, Gabriel Fauré, Richard Wagner. tradycyjną muzykę algierską i gregoriańską oraz oryginalną ścieżkę dźwiękową Maxime’a Bodsona.

Sam choreograf tak powiedział o swoim przedstawieniu: „Kiedy na próżno próbowałem szukać wspomnień związanych z ziemią moich przodków w Algierii, pojawiły się nowe więzi, które pozwoliły mi zrozumieć, skąd pochodzę i - być może - kim jestem. Źródłem spektaklu jest bogata historia krajów basenu Morza Śródziemnego. Zdecydowałem się podzielić moją drogą, która świadczy o mojej woli wyjścia naprzeciw drugiemu człowiekowi, naprzeciw nieznanemu, ku rzeczywistości, w której media zbyt często posługują się określeniem: my cywilizowani i nasi sąsiedzi, barbarzyńcy”.

Słynny Nederlands Dans Theater będzie można zobaczyć w Łodzi 15 i 16 października. Grupa z Hagi przedstawi trzyczęściowy spektakl, na który złożą się prace: „Gods and Dogs” - choreografia Jiři Kylián, muzyka m.in. Dirk Haubrich, Ludwig van Beethoven; „Figures in Extinction [1.0]” - choreografia Crystal Pite i Simon Mcburney, muzyka Owen Belton oraz „La Ruta” - choreografia Gabriela Carrizo, muzyka m.in. Raphaëlle Latini, Leopold Stokowski.

Nederlands Dans Theater to jedna z największych instytucji tanecznych w Holandii, utworzona w 1959 roku.

I wreszcie na finał Łódzkich Spotkań Baletowych - 22 i 23 października - gospodarze, Teatr Wielki w Łodzi, zaprezentują prapremierę widowiska „Casanova” w choreografii Graya Veredona i z muzyką Antonio Vivaldiego. - To balet, o którym ten doskonale znany w Łodzi, ceniony choreograf marzył przez całe życie - zapewnia Adam Banaszak, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego.

Gray Veredon natomiast dodaje: „Wprawdzie Vivaldi i Casanova nie mieli możliwości spotkania się, obaj jednak mieszkali w Wenecji w tej samej epoce artystycznej i obaj byli zaznajomieni z tymi samymi tradycjami teatralnymi i muzycznymi. Czuję się zaszczycony, że mam okazję i przyjemność połączyć te dwa potężne talenty w jeden teatr”.

Po każdym pierwszym pokazie danego zespołu będą się odbywać spotkania z autorami i wykonawcami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki