Teatr Wielki zamknięty na rok

Łukasz Kaczyński
Remont Teatru Wielkiego w Łodzi będzie kosztował 60 mln zł.
Remont Teatru Wielkiego w Łodzi będzie kosztował 60 mln zł. Dziennik Łódzki / archiwum
Udostępnij:
Przez cały 2012 rok Teatr Wielki w Łodzi trząsł będzie się w swych posadach. Powodem nie będzie tym razem jednak żadna ze znanych arii operowych. W placówce już 2 stycznia 2012 roku rozpoczyna się długo oczekiwany remont wart 60 mln zł.

Z początkiem stycznia na rok pożegnamy się z Teatrem Wielkim w Łodzi. Scena zostanie wyłączona z użytku dla widzów i dostanie się we władanie ekip remontowych. Rozpocznie się prucie ścian, wymiana instalacji wewnętrznych i modernizacja sceny "Wielkiego". To końcowy i najważniejszy etap wartego blisko 60 mln zł projektu "Poprawa infrastruktury budynków Teatru Wielkiego w Łodzi".

Teatralna technika ma 45 lat i dziś podczas spektaklu brygady techników muszą pilnować, by nie doszło do poważnej awarii.

Z początkiem roku w teatrze rozpocznie się zamiana holu szatniowego w scenę recitalowo-edukacyjną. W drugim etapie prac sala zostanie oprzyrządowana, lecz nie będzie to typowe wyposażenie sceniczne z uwagi na gabaryty i wysokość sali (trzy metry). Odbywać się będą w niej recitale i spotkania teatralne, a także klubu pro Opera. Będzie na niej można realizować również małe formy operowe, pod jednym wszakże warunkiem - jeśli nie będzie w tym czasie użytkowana duża scena. Projekt przygotowany przez poprzednią dyrekcję "Wielkiego" tego jednego nie brał pod uwagę.

Dlatego teatr nie rezygnuje z budowy sceny kameralnej z prawdziwego zdarzenia. Przy kolejnym rozdaniu projektów unijnych na lata 2014-2020 obecny dyrektor Teatru Wielkiego, Wojciech Nowicki, rozważa wystąpienie o środki na ten cel, podobnie jak i na drugi etap remontu opery.

W 2012 roku część zaplecza technicznego obecnej dużej sceny zyska nowe wyposażenie, część będzie wyremontowana. Pojawią się również nowe napędy, zapadnie, wózki oraz sztankiety.

Pierwszy etap tego remontu, rozpoczęty w 2008 roku, zakładał wybudowanie specjalnego podziemnego zbiornika przeciwpożarowego na placu przy budynku technicznym teatru. Kolejny zaś przewidywał powstanie nowoczesnego systemu nawiewu, wywiewu i klimatyzacji.

Dotychczas, od ponad 40 lat, działał bowiem w "Wielkim" system wentylacji mechanicznej pomyślany tak, że zimne powietrze czerpane było spod dawnej fontanny z pl. Dąbrowskiego. Potem fontanna przestała działać i pomimo iż wentylacja działała, powietrze nie było ani schłodzone, ani wilgotne.

Budynek "Wielkiego" będzie wyłączony z użytku na rok, ale być może przez pewien czas będą się w nim odbywać ćwiczenia zespołu artystycznego.

Repertuar będzie grany w Teatrze Muzycznym, Teatrze im. S. Jaracza, Filharmonii Łódzkiej i klubie Wytwórnia. Kilka specjalnych koncertów odbędzie się m.in. w którymś z łódzkich kościołów.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Bywalec
"Santuza" to pryszcz!.Na mnie ogromne wrażenie wywarły "Tańce połowieckie"czegoś takiego jak żyję nigdy nie słyszłem!I ta "szalona batuta". TRAGEDIA. Do remontu!
W
Widz
Teatr Wielki w Łodzi już chyba nigdy nie zatrzęsie się z powodu wykonania znanej arii operowej czy pięknych chórow. Udowodniły to ostatnie bardzo słabo przygotowane koncerty. Gala operowa przydługa i nudna. Głosy słabe ,nieporywające .Skaliczny koncert "Va Pensiero" w wykonaniu chóru łódzkiej opery widocznie sklecony na kolanie pod słabą batutą nieznanego dyrygenta i ta solistka - Santuza? Brzmienie niepełne, wykastrowane. Nie pomogło nawet przesterowane nagłośnienie.Można oczywiście remontowć bez końca budynek opery, ale wskrzesić ducha tej instytucji już nie. Wielka szkoda!
k
kołchoz
nie będzie żadnego rozdania środków unijnych na lata 2014-2020 !! w roku 2014 nie będzie żadnej unii europejskiej, ten kołchoz zniknie wcześniej !
a
aa
zaplanowano przesunięcie teatru?
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie