Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskiej zagości w łódzkim Teatrze Nowym

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Krzysztof Dudek i Gołda Tencer zamierzają wkrótce podpisać umowę o stałej współpracy
Krzysztof Dudek i Gołda Tencer zamierzają wkrótce podpisać umowę o stałej współpracy Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Warszawski Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, Centrum Kultury Jidysz i Fundacja Shalom przygotowały cykl wydarzeń przypominających 50. rocznicę Marca ’68. Część z nich zostanie zaprezentowanych w Teatrze Nowym w Łodzi.

- Mam nadzieję, że to początek stałej współpracy między naszymi teatrami - mówi Krzysztof Dudek, dyrektor Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi. - Rozmawiamy o tym, by spektakle Teatru Żydowskiego były prezentowane w Teatrze Nowym raz w miesiącu.

Jak zauważyła szefowa Teatru Żydowskiego, Gołda Tencer, to nawiązanie do łódzkiej historii. - Po wojnie Teatr Żydowski miał siedzibę w miejscu, gdzie dziś jest Teatr Nowy - przypomniała. - Prowadziła go wybitna artystka, Ida Kamińska. Dla mnie to także powrót do dzieciństwa: mieszkałam przy ulicy Próchnika, chodziłam do szkoły Pereca na Więckowskiego, doskonale znałam Teatr Żydowski i Teatr Nowy Kazimierza Dejmka. Myślę, że taka współpraca może być znacząca dla Łodzi i tożsamości miasta.

Obchody 50. rocznicy Marca ’68 Teatr Żydowski (który obecnie nie ma swojej siedziby) rozpoczyna dziś spotkaniem i plenerowym spektaklem „Spakowani, czyli skrócona historia o tym, kto czego nie zabrał” w reż. Agaty Dudy-Gracz (i z udziałem 60 aktorów) na Dworcu Gdańskim w Warszawie.

- Dworzec Gdański jest ogólnopolskim symbolem wydarzeń marcowych - dodaje Gołda Tencer. - Ja swoich znajomych w 1968 roku odprowadzałam na Dworzec Fabryczny w Łodzi. Zastanawiałam się, czy zostanie ktoś, kto będzie odprowadzał mnie.

9 marca na scenie warszawskiego Teatru Polonia odbędzie się premiera monodramu „Zapiski z wygnania” Sabiny Baral w reż. Magdy Umer, z udziałem Krystyny Jandy. Łódzcy widzowie zobaczą spektakl 18 marca w ramach XXIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym.

Na 10 marca zaś w Teatrze Polskim zaplanowana jest premiera przedstawienia „Kilka obcych słów po polsku” Michała Buszewicza w reż. Anny Smolar, a 15 marca w Teatrze Żydowskim - monodramu „Ida Kamińska” Henryka Grynberga w reż. Gołdy Tencer w wykonaniu Joanny Szczepkowskiej. Ten drugi spektakl zostanie pokazany 27 marca w Teatrze Nowym.

Miłośnicy teatr w Łodzi być może zobaczą również kolejne produkcje Teatru Żydowskiego.

- Myślimy o tym, żeby pokazać w Łodzi „Dybuka” w reżyserii Mai Kleczewskiej, „Śmierć pięknych saren” w reżyserii Jana Szurmieja, sztukę o Zuzannie Ginczance, widowisko „George & Ira Gershwin”, „Wierę Gran”, nasze przedstawienia złożone z piosenek żydowskich, może również „Dybuka” - wylicza Gołda Tencer. - Wymaga to jednak precyzyjnych ustaleń, do których siadamy z dyrekcją Teatru Nowego.

Teatr Żydowski funkcjonował w Łodzi przy ul. Więckowskiego od 1947 roku, od roku 1949 dzielił scenę z Teatrem Nowym. W 1950 roku łódzki Teatr Żydowski połączył się z Dolnośląskim Teatrem Żydowskim, tworząc Państwowy Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, którego siedzibą od 1955 roku była Warszawa.

- W naszym Teatrze Żydowskim są dybuki i tutaj, w „Nowym”, są też. Będziemy tu gośćmi, ale to dla nas bardzo ważne. To piękne, że po 65 latach znowu możemy nawiązać współpracę - podsumowuje Gołda Tencer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zycie
a po bujac sie gdzies i zaczynac wszystko od nowa ??
G
Gość
Jak to jest?, że tyle ich niby wyjechało a aż TYLU ZOSTAŁO!!
?
skoro typowo po żydowsku nie chcesz zrozumieć niewygodnej dla żydów prawdy że, 90% członków KOR to żydzi, porozumienie żydów z komunistami, czyli okrągły stół, a przy nim - 51 żydów i 13 Polaków - i wiele, wiele jeszcze bardziej złych spraw skrywanych przez żydów.
!
gdyby w 68r wyjechali z Polski wszyscy żydzi, nie tylko większość żydowskich siepaczy z sądów, UB, wojska i PZPR, ale również ci ze zmienionymi na polskie nazwiskami,
nie byłoby fałszywego żydowskiego KORu, krwawo wyprowadzającego polskich robotników na ulicę,
a po 89r. żydowskiego wyprzedania i rozkradzenia majątku Polski z po okrągłostołową żydokomuną, mącącą Polakami do tej pory, w polskim rządzie i Sejmie.
...
to jest artykuł o teatrze żydowskim, więc wszystko napisane na jego temat, będzie podchodziło żydom pod antyżydzizm,
pod antysemityzm żydzi tylko fałszywie podpinają się, bo to zupełnie inna teoria anty,
ta poczwara na fotce to najładniejsza żydowska gwiazda?
chyba obsceniczna, bo trudno to-to nazwać scenicznym żydowskim ideałem.
!!!!
Gdyby nie A.H bylibyśmy dziś w sytuacji jak Palestyna.
W
Warszawka je drpga
Jąk się dprzedalo siedzibę teatru za srebtniki. Developrowi a potem się tula po warsiawie to się zjeżdża dł łodzi bo taniej weselej ajaja..
o
od pewnego czasu
jesteśmy bardziej żydowscy niż Żydzi !
Dodaj ogłoszenie