Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Teatralna Karuzela wkrótce zakręci w Łodzi młodą widownią

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Bystry jak osioł, Teatr Tamtam z Holandii
Bystry jak osioł, Teatr Tamtam z Holandii materiały prasowe
Pod hasłem „Dusza w troki” odbędzie się tegoroczna, VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela w Łodzi. Impreza potrwa od 26 maja do 2 czerwca.

- Będzie to najdłuższy Dzień Dziecka w mieście - podkreśla Konrad Dworakowski, dyrektor łódzkiego Teatru Pinokio, który jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatralna Karuzela. - Warto też zauważyć, że festiwal rozpocznie się w Dzień Matki. Zwracamy w ten sposób uwagę na wspólnoto-wość, rodzinne uczestniczenie w kulturze, spotkanie dorosłych z dziećmi, na którym nam bardzo zależy.

Do tegorocznej edycji festiwalu zostało zaproszonych 14 przedstawień, które zostaną zaprezentowane siedemnaście razy. Uczestnikami festiwalu będą m.in. Teatr Zagłębia z Sosnowca, Nowy Teatr z Warszawy, Teatr Guliwer z Warszawy, Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha, Teatr Lalek Banialuka z Bielska-Białej oraz goście zagraniczni - Teatr Tamtam z Holandii, Puppet’s Lab z Bułgarii i Teatr Narodowy z Bergen w Norwegii.

- W ubiegłym roku przyglądaliśmy się zagadnieniom związanym z tożsamością - mówi Konrad Dworakowski. - Tym razem hasłem naszego festiwalu, jak i całego sezonu teatralnego, są Podróże: geograficzne, jak i te wewnętrzne, w głąb samego siebie. Będzie to też okazja, by spotkać na swojej drodze obcego, poznać jego zwyczaje, wartości, kuchnię, a także krajobraz.

W programie festiwalu znalazły się spektakle teatralne, projekcje filmowe, warsztaty (m.in. literackie, fotograficzne, kulinarne, muzyczne), spotkania autorskie, wystawy, dyskoteka dla dzieci, koncerty i wiele innych atrakcji. Teatr Pinokio przygotował propozycje dla wszystkich grup wiekowych: najnajów (dzieci do piątego roku życia), przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym, młodzieży i dorosłych. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą w Teatrze Pinokio (ul. Kopernika 16), Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka (ul. Więckowskiego 15), Parku Źródliska I, kawiarni Tubajka (w parku) i klubokawiarni Poczekalnia (ul. Więckowskiego 16). Głównym nurtem Teatralnej Karuzeli jest prezentacja spektakli adresowanych do młodego widza. Na przedstawienia można wybrać się z klasą (w godzinach przedpołudniowych) lub z rodziną (po południu i w weekendy).

Festiwalowe spektakle oceni jury w składzie: Beata Jewiarz - aktorka, dziennikarka, animator kultury; Leszek Karczewski - teoretyk literatury, teatrolog, edukator kulturowy; prof. Wojciech Kobrzyński - polonista, aktor, reżyser teatralny. Swój werdykt ogłosi również jury dziecięce.

Organizatorzy wydarzenie stawiają na dużą różnorodność form i propozycji repertuarowych. - Warto zauważyć, że Teatralna Karuzela to jedyny w Polsce coroczny festiwal z wydarzeniami dla dzieci posiadający tak szeroką ofertę, daleko wykraczającą poza tradycyjnie pojmowaną formułę przedsięwzięć dla najmłodszych - dodaje Konrad Dworakowski.

Jednym z bardziej spektakularnych festiwalowych wydarzeń będzie premiera plenerowego widowiska muzycznego „Arka” w reżyserii Konrada Dworakowskiego, zaplanowana na 1 czerwca na godz. 21 na Starym Rynku. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Teatralna Karuzela to także działania w miasteczku festiwalowym, czyli Republice Dzieci. W tym roku stanie ono w Parku Źródliska I, nieopodal kawiarni Tubajka. W Tubajce będą się odbywać projekcje przygotowane przez partnerski, warszawski festiwal Kino w Trampkach (w cenie 7 zł za seans od osoby) oraz niektóre warsztaty. Większość atrakcji miasteczka odbywać się będzie na świeżym powietrzu lub w charakterystycznej kopule sferycznej. Udział w warsztatach i spotkaniach w Republice Dzieci jest bezpłatny - jednak, jak wyjaśniają organizatorzy, warto wcześniej zarezerwować miejsca, gdyż ich liczba w niektórych przypadkach jest ograniczona.

- Kino w Trampkach to kolejna propozycja, której celem jest pokazanie filmów dla młodego widza niedostępnych w multipleksach, realizowanych według innej niż disneyowska filozofii - zapewnia Konrad Dworakowski. - Zachęcam też do udziału w koncertach, w tym fenomenalnej formacji T/Aboret.

Festiwal dofinansowali: minister kultury i dziedzictwa narodowego z Funduszu Promocji Kultury (224 tys. zł) i Urząd Miasta Łodzi (215 tys. zł).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki