Technika w Łodzi, które dają najwyższy przyrost wiedzy! Badanie EWD 2020. Listy z przedmiotów humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Technika w Łodzi, które dają najwyższy przyrost wiedzy, poznaliśmy za sprawą nowej edycji badania EWD. Dzięki niemu ułożyliśmy listę pięciu łódzkich szkół zawodowych w dwóch kategoriach: z przedmiotów humanistycznych oraz ścisłych (wśród zdjęć w tej galerii maturzystki 2020 z Technikum nr 3 - egzaminy poszły tam świetnie, stąd obecność tej szkoły w obu zestawieniach). >>> Czytaj dalej na kolejnych ilustracjach >>>
Technika w Łodzi, które dają najwyższy przyrost wiedzy, poznaliśmy za sprawą nowej edycji badania EWD. Dzięki niemu ułożyliśmy listę pięciu łódzkich szkół zawodowych w dwóch kategoriach: z przedmiotów humanistycznych oraz ścisłych (wśród zdjęć w tej galerii maturzystki 2020 z Technikum nr 3 - egzaminy poszły tam świetnie, stąd obecność tej szkoły w obu zestawieniach). >>> Czytaj dalej na kolejnych ilustracjach >>>Grzegorz Gałasiński (archiwum "DŁ")
Udostępnij:
Technika w Łodzi, które dają najwyższy przyrost wiedzy, poznaliśmy za sprawą nowej edycji badania EWD. Dzięki niemu ułożyliśmy listę pięciu łódzkich szkół zawodowych – kończących się maturą – w dwóch kategoriach: z przedmiotów humanistycznych oraz z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.

Łódzkie technika z najwyższym przyrostem wiedzy poznaliśmy w środę (25 listopada). Tego dnia zajrzeliśmy w nową edycję badania tzw. Edukacyjnej Wartości Dodanej (EWD), za lata 2018-2020.

EWD 2020. Co to za badanie?

Eksperci podlegli ministerstwu edukacji co roku porównują wiedzę, z którą uczeń przychodzi do danej szkoły (czyli w przypadku aktualnego badania był to jeszcze wynik egzaminu gimnazjalnego), z wynikiem „na wyjściu” (z matury). Ten sposób fachowcy uważają za najbardziej obiektywny przy ocenie pracy szkoły.

Upraszczając: technikum z wysoką EWD, ma większą szansę na wypełnienie głowy kandydata wiedzą – niezależnie od zawartości tej głowy na początku nauki w takiej szkole zawodowej – niż technikum z niską EWD.

Edukacyjna Wartość Dodana dla szkół zawodowych jest obliczana na podstawie porównania wyników ze wszystkich polskich techników.

Badacze wyliczają tzw. EWD trzyletnią. Zatem w najnowszym badaniu uwzględnili osiągnięcia maturzystów z techników w latach 2018, 2019 i 2020.

Zobacz także: Licea w Łodzi, które dają najwyższy przyrost wiedzy! Badanie EWD 2020.

Technika z Łodzi z najwyższą EWD. Jak je wybraliśmy?

EWD mierzy się w punktach. W ilustracjach do tego artykułu umieściliśmy wyniki szkół zawodowych z Łodzi, które uzyskały pięć najwyższych wartości EWD z przedmiotów humanistycznych, a następnie – najlepszą piątkę z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych.

Wybierając technika do obu piątek wzięliśmy pod uwagę tylko szkoły zawodowe prowadzone przez samorząd.

Większość polskich techników ma EWD nie wyższą niż „5” i nie niższą niż „- 5”. Jeśli szkoła zawodowa mieści się nad tymi wartościami (w kategorii humanistycznej albo „ścisłej”), należy do przypadków pozytywnie wyjątkowych.

Jak wyglądają wartości EWD dla naszych piątek?
W zestawieniu dotyczącym przedmiotów humanistycznych znalazło się nawet jedno technikum na lekkim minusie - bo tylko cztery z 18 miejskich szkół zawodowych mają dodatnią EWD.

Dużo lepiej jest w Łodzi – na tle kraju – z przedmiotami ścisłymi, bo w tym przypadku osiem techników wypracowało EWD na plusie. A wynik badania dotyczącego przyrostu wiedzy matematyczno-przyrodniczej w jednym z łódzkich techników naprawdę imponuje...

Technika w Łodzi. Oceniając pracę szkoły, pamiętajmy o egzaminach zawodowych

Jak każde z podobnych badań, EWD ma swoje wady. W przypadku techników należy pamiętać, że Edukacyjna Wartość Dodana nie obejmuje wyników z egzaminów zawodowych: a przecież ten typ szkoły młodzież wybiera, aby zdobyć maturę – i co równie ważne – konkretny fach.

Specjaliści od EWD podają jej wartość dla każdej ze szkół jedynie oddzielnie (bez tworzenia rankingów). Nasze obie piątki to opracowanie tych danych przez redakcję „Dziennika Łódzkiego”. Zobacz je na ilustracjach w galerii do tego artykułu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie