Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Technikum Automatyki i Robotyki, czyli Dorastanie wśród pracodawców.

Maciej Kałach
O wyjątkowej szkole zawodowej w Łodzi opowiada Wiesława Zewald, prezes Strefy Edukacji Sp. z o.o.

1 września 2019 r. ruszy Technikum Automatyki i Robotyki. Co to za szkoła?

Mówiąc krótko - innowacyjna. Będziemy kształcić w specjalności, której nie ma jeszcze w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Ministerstwo edukacji zatwierdza taki eksperyment pedagogiczny - dotąd automatykę i robotykę wykładały tylko uczelnie.

Przenosimy ten kierunek do technikum: pracodawcy potrzebują, obecnie i w najbliższej przyszłości, najbardziej specjalistów średniego szczebla. Unikalny jest organ prowadzący technikum, czyli Strefa Edukacji Sp. z o. o. W tej spółce 75 proc. udziałów ma Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna - zatem Skarb Państwa - zaś po 10 proc. firmy: Miele Technika Sp. z o.o. i Ceramika Tubądzin. 5 proc. ma Delia Cosmetics.

Nasi partnerzy działają w różnych sektorach produkcji: AGD, materiałów budowlanych i kosmetyków - partnerów łączy wysoka pozycja w ich branżach. Zaangażowanie środków publicznych i prywatnych firm, czyli swoiste partnerstwo publiczno-prywatne, nie zdarzyło się wcześniej przy uruchamianiu szkoły.

Jak ta innowacyjność wpłynie na uczniów?

Zajęcia teoretyczne będą odbywały się w gmachu przy ul. Milionowej 12, w pobliżu głównej siedziby ŁSSE. Praktyczne - na Politechnice Łódzkiej, która została partnerem naukowym i merytorycznym technikum oraz u współpracujących z ŁSSE pracodawców.

PŁ prowadzi studia z zakresu automatyki i robotyki, co też będzie miało znaczenie dla naszych absolwentów, jeśli zechcą oni pogodzić pracę z podjęciem dalszego kształcenia. Warto dodać, że nasi uczniowie będą korzystać z Zatoki Sportu, czyli z obiektu PŁ m.in. z basenem olimpijskich rozmiarów, również z obiektów Szkoły Mistrzostwa Sportowego.

Chcemy, aby oprócz zawodu młodzież zdobywała także inne kwalifikacje, jak na przykład umiejętność posługiwania się językiem angielskim w biznesie czy ważne kompetencje personalne i społeczne. Wszystko po to, by nasz absolwent elastycznie funkcjonował na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy.

Bardzo ważne w naszym projekcie jest coś, co nazwałabym dorastaniem w bliskości pracodawców. To dlatego dla nich - i z nimi - tworzymy nowy zawód na poziomie technikum. Zakłady naszych partnerów i tych współpracujących z ŁSSE posiadają zautomatyzowane linie produkcyjne.

Jednak potrzebują wysokiej klasy specjalistów do ich utrzymania. Ta automatyzacja będzie się pogłębiać także w związku z rozwojem sieci 5G, czyli internetu nowej generacji, szybszego i bardziej niezawodnego niż ta obecna.

ŁSSE i PŁ współpracują w testowaniu 5G na użytek przemysłu. W związku z tymi procesami zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie automatyki i robotyki będzie wzrastać, co potwierdziły badania naukowców Uniwersytetu Łódzkiego. Partnerów w Strefie Edukacji mamy trzech, ale po naszych absolwentów zgłoszą się i inne firmy z ponad 220 obecnie działających w ŁSSE.

Co już wiadomo o naborze do nowego technikum na jego pierwszy rok szkolny?

Planujemy uruchomienie dwóch oddziałów kształcących techników automatyki i robotyki. Mamy pomysły na inne ciekawe zawody.

Chcemy zrealizować je w przyszłości, ale - wracając do nadchodzącej rekrutacji - zaznaczę, że jedna z klas to oferta dla absolwentów szkoły podstawowej, zaś drugi oddział - dla wychowanków gimnazjów.

Chyba, że zgłoszą się do nas lepsi kandydaci tylko z jednej części tzw. podwójnego rocznika: wtedy przeznaczymy dla nich obie klasy. Zapraszam uczniów i ich rodziców na Festiwal Zawodów Technicznych, który organizujemy w ŁSSE 29 stycznia.

Strefa zaprezentuje działających w niej pracodawców i szczegółową ofertę różnych techników, w tym naszej szkoły. Będzie ona szkołą niepubliczną z uprawnieniami szkoły publicznej: czyli z programem zgodnym z podstawą realizowaną w placówkach państwowych. To ważne dla uczniów niewykluczających możliwości zmiany miejsca edukacji w jej trakcie.

Przy rozpoczęciu nauki w technikum zobowiązujemy się w umowie z rodzicami, że miesięczne czesne w całym cyklu kształcenia nie przekroczy kwoty 300 zł. Wprowadzamy je m.in. w związku z bogatą ofertą technikum, ale najlepszym uczniom opłata będzie umarzana.

Kto jest kim w projekcie:

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna

- miejsce działania ponad 220 firm, które dzięki obecności w ŁSSE uzyskały pomoc publiczną w swoim rozwoju.

Technikum Automatyki i Robotyki - szkoła stworzona przez ŁSSE z partnerami.

Strefa Edukacji - organ prowadzący technikum z udziałami ŁSSE i trzech poniższych firm.

Miele Technika - jeden z liderów branży AGD, który buduje nowy zakład w Ksawerowie. Ma tam znaleźć zatrudnienie 1500 osób.

Ceramika Tubądzin - firma należąca do czołówki producentów płytek ceramicznych.

Delia Cosmetics - rodzinne przedsiębiorstwo, które zamieniło się w jedną z ulubionych marek kosmetycznych Polaków.

Politechnika Łódzka - partner szkoły. Według rankingów 4. uczelnia techniczna w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki