Technologie wykorzystywane w naszej firmie opracowane zostały na Politechnice Łódzkiej

Artykuł sponsorowany

Rozmawiamy z dr. Sylwestrem Pawętą, dyrektorem operacyjnym łódzkiej spółki Hart-Tech.

Hart-Tech obchodzi w tym roku jubileusz dziesięciolecia swojej działalności. Jak narodziła się firma ? Czy na drodze do dzisiejszego sukcesu zdarzały się porażki ? Proszę o krótkie podsumowanie tego okresu w aspekcie personalnym, produkcyjnym i finansowym.

Firma HART-TECH Sp. z o.o. jest hartownią usługową,założoną w 2010 roku. Technologie wykorzystywane w firmie opracowane zostały na Politechnice Łódzkiej, a ich współtwórcami są udziałowcy firmy. Pierwsza trójka założycieli to prof. dr hab. inż. Piotr Kula, nieżyjący już inż. Antoni Rzepkowski oraz dr inż. Robert Pietrasik, który od początku pełni funkcję Prezesa Zarządu. Aktualnie, oprócz już wymienionych, udziałowcami są dr inż. Adam Rzepkowski, dr Sylwester Pawęta, dr hab. inż. Jacek Sawicki, dr hab. inż. Konrad Dybowski oraz Centrum Transferu Technologii Politechniki Łódzkiej.

Miło słyszeć, że nasza dotychczasowa działalność odbierana jest jako sukces – po prostu od początku staramy się wykonywać swoje zadania i dostarczać klientom jak najwyższy poziom usług obróbki cieplnej i cieplno-chemicznej. Na szczęście spektakularnych porażek nie było – były za to trudne chwilę, szczególnie na początku gdy mieliśmy już sporo możliwości produkcyjnych, a jeszcze nie do końca nam ufali topowi klienci z wiodących branż: motoryzacyjnej, medycznej, hydraulicznej. Zmieniło się to jednak na lepsze, gdy uzyskaliśmy wszystkie wymagane normy i certyfikacje oraz „dobra robota” dawała wydźwięk w poleceniach do następnych klientów.

Jeśli chodzi o podsumowanie okresu w aspekcie personalnym, produkcyjnym i finansowym – rok do roku praktycznie zwiększaliśmy zatrudnienie i obecnie pracuje u nas 47 osób. Śmiejemy się ze wspólnikami i kadrą pracowniczą, że u nas jest wieczny plac budowy – co przełożyło się na ciągły wzrost mocy produkcyjnych oraz przychodów. Generalnie, idąc znanym wszystkim przedsiębiorcom powiedzeniem, że aby się nie cofać, trzeba się rozwijać –dotrwaliśmy do naszego dziesięciolecia.

Specjalnością Hart-Techu jest obróbka cieplna i cieplno-chemiczna metali. Proszę przybliżyć Czytelnikowi ten rodzaj usług. Jaki jest wpływ takiej obróbki na właściwości metali? Jaki rodzaj asortymentu może jej podlegać ? Jacy producenci korzystają z waszych usług?

W dużym uproszczeniu, większość naszych usług prowadzi do utwardzenia warstw wierzchnich elementów stalowych różnymi metodami za pomocą urządzeń komorowych, w których odbywają się procesy cieplne (do 1200 °C) lub cieplno-chemiczne (nawęglanie, azotowanie, azotonasiarczanie), a po niektórych z nich następuje szybkie schłodzenie w oleju lub gazie pod wysokim ciśnieniem (azot) – czyli hartowanie.

Przedsiębiorstwo opiera działalność na chronionych zarówno polskimi, jak i zagranicznymi patentami technologiach FineCarb®, PreNitLPC® i FineLPN®. Technologie te, w porównaniu do aktualnie stosowanych w przemyśle technologii konwencjonalnych, pozwalają na uzyskanie lepszych właściwości wytrzymałościowych i użytkowych produktów, przy zachowaniu konkurencyjności cenowej, będąc jednocześnie od nich bardziej ekologicznymi.

Zarówno producentów jak i asortyment należy opisać szeroko jako dostawców części stalowych oraz narzędzi do przemysłu maszynowego, hydraulicznego, motoryzacyjnego, okrętowego, medycznego, kolejowego oraz innych.

Proszę opisać inwestycję, która zbliża się do finału. Jak poszerzy ona wasze możliwości produkcyjne ?
Jakich nowych klientów będziecie w stanie dzięki niej pozyskać ?

Inwestycja jest największa w dotychczasowej historii firmy, gdyż opiewa na kwotę blisko 5 milionów złotych, na którą składają się zakup urządzeń (piec próżniowy do nawęglania i hartowania stali, myjka, piec do odpuszczania) oraz dostosowanie hali produkcyjnej pod przyjęcie i uruchomienie wymienionego sprzętu – jest to duże przedsięwzięcie z zakresu budowlanego oraz instalacyjnego (instalacje elektryczne, gazy techniczne, układy chłodzenia). Należy szacować, że w ciągu doby. Uwzględniając średnio 6-godzinny proces technologiczny. Obrobimy około 4 tysiące kg więcej niż dotychczas (wzrost mocy produkcyjnej o 20 procent). Wachlarz klientów bardzo się nie zmieni, ale dzięki tej inwestycji wykonamy po prostu dla nich więcej oraz łatwiej będzie nam planować typowe czynności utrzymania ruchu typu przeglądy i serwisy, gdyż każda oferowana przez nas technologia będzie posiadała zdublowane zestawy urządzeń.

Jesteście firmą wykorzystującą zaawansowane technologie, opracowane między innymi przez naukowców z Politechniki Łódzkiej. Tymczasem wiadomo, że współpraca na linii nauka – przemysł jest piętą achillesową naszej gospodarki. Jak to udało się Hart-Techowi ? Jak udało się doprowadzić do takiej współpracy i z powodzeniem ją kontynuować?

Myślę, że ta współpraca – przy zaangażowaniu obu stron – powoli się dociera. Na wszystko potrzeba jest czasu – nam jest trochę łatwiej, gdyż wszyscy udziałowcy uczą studentów w Instytucie Inżynierii Materiałowej na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej. Od przedmiotów typowo technicznych po biznesowe – dlatego znamy sytuację z obu stron i jest nam zdecydowanie łatwiej budować odpowiednie relacje i modele działania. Dodatkowo należy podkreślić, że coraz bardziej doceniany jest fakt, że wykładowca prowadzi firmę i chce się dzielić tymi doświadczeniami jako nauczyciel – widać otwartość w tą stronę władz uczelni, a my możemy pochwalić się wysokimi ocenami naszych przedmiotów w ankietach studenckich – a to bezcenna nagroda i motywacja.

Firmy wykorzystujące wysokie technologie, na dodatek opracowywane w Polsce, są bardzo ważne dla rozwoju nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki. Wciąż jednak są zbyt nieliczne. Czy otoczenie prawne i finansowe, z jakim macie na co dzień do czynienia, sprzyja waszemu rozwojowi czy raczej go hamuje ? Jakie są najważniejsze bariery na drodze dalszego rozwoju firmy?

W biznesie nie można mieć wymówek – tylko należy się dostosować i na tym dostosowaniu się skupić. W tej sytuacji każdy przedsiębiorca musi sobie odpowiedzieć jak to zrobić. Jedyne, na co chciałbym zwrócić uwagę, to planowane podwyżki cen energii, które (nie zagłębiając się w powody) są zbyt duże w krótkiej jednostce czasu – i to już przełożyło się na podwyżki dostaw komponentów koniecznych do świadczenia przez nas usług. Dalsze planowane podwyżki energii, jeśli dojdą do skutku, przełożą się w naszej branży od 2021 roku na wzrost cen o około 20 procent (są to nasze wstępne analizy). Nasi klienci, szczególnie produkujący mniej odpowiedzialne, nieskomplikowane elementy po prostu nie udźwigną tych podwyżek, gdyż presja cenowa ze strony klientów jest zbyt duża i spowoduje naturalne przeniesienie takiej produkcji z naszego kraju. Jeśli chodzi o otoczenie prawne i finansowe –za wszystkim stoją ludzi i do nich mamy szczęście, zarówno jeśli chodzi o wymienione aspekty jak i wewnątrz firmowe – i w tym miejscu chciałbym im wszystkim podziękować.

Technologie wykorzystywane w naszej firmie opracowane zostały na Politechnice Łódzkiej
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3