Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tegoroczne, siódme łódzkie Igrzyska Wolności w całości online

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Agnieszka Holland
Agnieszka Holland Jerzy Doroszkiewicz
Łódzkie Igrzyska Wolności odbywają się po raz siódmy i rozpoczynają w piątek 13 listopada. Wydarzenie zostało w całości przeniesione do sieci.

- Kiedy planowaliśmy tegoroczną edycję Igrzysk wiedzieliśmy już, że koronawirus przeorganizuje naszą rzeczywistość, ale chyba nie spodziewaliśmy się, że aż tak - mówi Błażej Lenkowski, prezes Fundacji Liberté!, organizatora przedsięwzięcia. - Jeszcze trzy tygodnie temu przygotowywaliśmy stacjonarną imprezę, z zachowaniem nowych zasad i procedur. Dziś w przestrzeniach Hali Expo, która miała nas gościć, powstaje szpital polowy.

W związku z wprowadzeniem w całym kraju pandemicznych obostrzeń, organizatorzy zadecydowali o przeniesieniu całości działań do sieci. Zaplanowano jednak 45 godzin dyskusji, 60 wystąpień, zaproszono ponad 220 gości, a impreza potrwa do niedzieli 15 listopada.

- Od tygodni odnotowujemy dramatyczne rekordy, ale zamiast izolować się w domach, wychodzimy na ulice w obronie podstawowych praw. Śledzimy wydarzenia na Białorusi, liczymy głosy w amerykańskich wyborach prezydenckich - wylicza Błażej Lenkowski. - Na naszych oczach przeorganizowuje się ład światowy. Dlatego musimy rozmawiać o faktach i dobrze przygotować się na to, co nastąpi, kiedy uda nam się opanować pandemię.

Program spotkania został podzielony na sześć sekcji tematycznych. Gośćmi Igrzysk Równości będą m.in. Helena Dalli, komisarz UE ds. równości; dziennikarka i pisarka Anna Dziewit-Meller, reporterka Justyna Kopińska, adwokatka Sylwia Grzegorczyk-Abram, aktywiści: Klementyna Suchanow, Natalia Broniarczyk i Bart Staszewski oraz dziennikarka Karolina Rogaska. Igrzyska Demokracji i Dialogu to m.in. Anne Applebaum, Timothy Garton Ash, Norman Davies, Anders Tegnell, Danuta Huebner, Paweł Kowal, Tomasz Lis, Jan Krzysztof Bielecki, Henryka Bochniarz.

Na Igrzyskach Gospodarki i Technologii rozmawiać będą m.in. Marjete Schaake, dyrektorka ds. polityki międzynarodowej w Cyber Policy Center na Uniwersytecie Stanforda, Elżbieta Bieńkowska, Aleksandra Przegalińska i Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz oraz Peter Pomerantsev, autor książki „To nie jest propaganda. Przygody na wojnie z rzeczywistością”, Filip Springer, Andrzej Dragan. Na Igrzyskach Edukacji będzie można zobaczyć m.in. Justynę Suchecką, Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, Krystynę Szumilas, Małgorzatę Moskwę-Wodnicką, Dorotę Zawadzką i Julię Isert.

Do Igrzysk Klimatu zaproszeni zostali: Jerzy Buzek, Tadeusz Zielonka, Julia Michalak, Agnieszka Pomaska. A do Igrzysk Kultury: Maria Peszek, Dominika Słowik, Mira Marcinów, Adam Zagajewski, Andrzej Rysuje Milewski, Agnieszka Holland, dyrektor Instytutu Goethego Christoph Bartmann, Monika Sassatelli, autorka książki „Becoming Europeans: Cultural Identity and Cultural Policies”. Wirtualny udział jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki