Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tekstylna ładowarka smarfonów z Łodzi uratuje biegaczy przed rozpaczą. Patent zespołu kierowanego przez badaczkę z Politechniki Łódzkiej

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Zespół naukowców, kierowany przez profesor Katarzynę Grabowską z Politechniki Łódzkiej, opatentował tekstylną ładowarkę. Ta może oddalić w niepamięć największą zmorę biegacza. Chodzi o chwilę, w której wie on, że trening prawdopodobnie zakończyłby się „życiówką” na danym dystansie, ale nikt  się o tym nie dowie – ponieważ, zamiast rekordu, właśnie „padł” telefon z aplikacją zapisującą rezultaty wysiłku.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Zespół naukowców, kierowany przez profesor Katarzynę Grabowską z Politechniki Łódzkiej, opatentował tekstylną ładowarkę. Ta może oddalić w niepamięć największą zmorę biegacza. Chodzi o chwilę, w której wie on, że trening prawdopodobnie zakończyłby się „życiówką” na danym dystansie, ale nikt się o tym nie dowie – ponieważ, zamiast rekordu, właśnie „padł” telefon z aplikacją zapisującą rezultaty wysiłku.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE archiwum Polska Press
Zespół naukowców, kierowany przez profesor Katarzynę Grabowską z Politechniki Łódzkiej, opatentował tekstylną ładowarkę. Ta może oddalić w niepamięć największą zmorę biegacza. Chodzi o chwilę, w której wie on, że trening prawdopodobnie zakończyłby się „życiówką” na danym dystansie, ale nikt się o tym nie dowie – ponieważ, zamiast rekordu, właśnie „padł” telefon z aplikacją zapisującą rezultaty wysiłku.

O wynalazku poinformowała pod koniec lipca uczelnia, w której pracuje prof. Katarzyna Grabowska.
Upraszczając – dzięki tekstylnej ładowarce urządzenia takie jak smartfon czy tablet mogą czerpać energię elektryczną, która z kolei jest rezultatem ruchu podczas aktywności fizycznej: biegania czy jazdy na rowerze.

Jak to możliwe?

Zespół prof. Katarzyny Grabowskiej postanowił wszyć w część sportowej odzieży – np. z boku bioder – element do indukcji elektromagnetycznej w postaci tzw. nitki hybrydowej. Natomiast w innej części ubrania – załóżmy, że w rękawie od koszuli – znajduje się magnes stały.

Gdy biegacz zacznie trening, nitka i magnes zaczynają się względem siebie przemieszczać ruchem wahadłowym. Powoduje to indukcję prądu elektrycznego, który przez przetwornik zasila podłączonego smartfona.

Pomysł na tekstylną ładowarkę wziął się z innego projektu. Tkanina, nad której właściwościami pracowała prof. Katarzyna Grabowska miała, według wstępnych założeń, chronić robotników na masztach energetycznych przed biorącym się z nich promieniowaniem. Dodatkową funkcją wynalazku byłoby też dbanie o ciepło takich osób.

Jednak pojawiające się wyniki badań zespołu skierowały jego uwagę w inną stronę.

„Ładowarka według wynalazku jest nieodłączną częścią tkaniny lub dzianiny, z której jest skonstruowana odzież. Wytwarza w sposób ciągły energię elektryczną zasilającą mobilne urządzenie elektroniczne, takie jak telefon komórkowy, smartfon, tablet, multi­media” – można przeczytać w opisie wynalazku, opublikowanym przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. – „Ładowarka według wynalazku jest lekka i stanowi część ubrania użytkownika tego urządzenia. Zastępuje ciężkie, niekiedy o dużych rozmiarach baterie zawierające często substancje toksyczne. Jest odporna na uderzenia i wpływ czynników atmosferycznych”.

Politechnika Łódzka precyzuje, że zespół projektu (realizowanego na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów, na którym pracuje prof. Katarzyna Grabowska) szykuje się już do takiego przedstawienia wynalazku, aby znaleźć inwestorów do wprowadzenia go do sprzedaży.

– Konkurencja bacznie nas obserwuje, dlatego jestem bardzo ostrożna w mówieniu o konkretnych rozwiązaniach, które wychodzą poza zapisy uzyskanego przez nas patentu – wyjaśnia prof. Katarzyna Grabowska.

Badaczka zaprasza za to do swojego zespołu zdolnych doktorantów, którzy chcieliby się włączyć w dalsze pracę nad tekstylną ładowarką. A Politechnika Łódzka dodaje, że uzyskały one finansowe wsparcie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki