Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Telefon dla głuchego petenta w urzędzie skarbowym [FILM]

Alicja Zboińska
Wideotelefony zamówił też Urząd Miasta Łodzi oraz Urząd Marszałkowski
Wideotelefony zamówił też Urząd Miasta Łodzi oraz Urząd Marszałkowski Grzegorz Gałasiński
Niesłyszącym petentom Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty można teraz łatwiej wyjaśnić podatkowe przepisy i zawiłości. Zaczął tu bowiem działać wideotelefon, dzięki któremu głusi mogą porozumieć się z tłumaczem języka migowego.

Jego działanie jest bardzo proste: klient wraz z urzędnikiem siadają przed wideotelefonem i łączą się z tłumaczem, który dyżuruje w siedzibie Polskiego Związku Głuchych przy ul. Nawrot 94/96. Osoba niesłysząca migając przedstawia swój problem, tłumacz może ją dopytać, doprecyzować problem i przekazać rozwiązanie. Przysłuchuje się temu pracownik urzędu, który może też porozmawiać z tłumaczem.

- Kilka tysięcy osób głuchych i słabosłyszących w Łodzi posługuje się albo polskim językiem migowym albo systemem, który nie ma nic wspólnego z "normalnym" językiem polskim - zaznacza Piotr Kowalski z PZG. - Od poniedziałku jest im łatwiej, nowe przepisy nakazują zapewnienie dostępu do tłumacza języka migowego w instytucjach rządowych i samorządowych. Nie ma jednak możliwości zatrudnienia tłumaczy w każdej instytucji, gdyż aż tylu nie działa na rynku.

Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty jest pierwszym w naszym województwie, który ma wideotelefon. W najbliższych dniach takie urządzenia pojawią się w pozostałych "skarbówkach" w regionie.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki