Telemedycyna. Uniwersytet Medyczny w Łodzi będzie leczył...

  Telemedycyna. Uniwersytet Medyczny w Łodzi będzie leczył starszych pacjentów w ich domach

  Agnieszka Jędrzejczak

  Dziennik Łódzki

  Starsi pacjenci cierpią z powodu wielu schorzeń. Gdy udają się na specjalistyczne leczenie, najczęściej jest już za późno

  Starsi pacjenci cierpią z powodu wielu schorzeń. Gdy udają się na specjalistyczne leczenie, najczęściej jest już za późno ©fot. materiały promocyjne

  Łódzki Uniwersytet Medyczny będzie leczył starszych pacjentów w ich domach. Przy okazji sprawdzona zostanie skuteczność telemedycyny oraz jej koszt
  Starsi pacjenci cierpią z powodu wielu schorzeń. Gdy udają się na specjalistyczne leczenie, najczęściej jest już za późno

  Starsi pacjenci cierpią z powodu wielu schorzeń. Gdy udają się na specjalistyczne leczenie, najczęściej jest już za późno ©fot. materiały promocyjne

  Telemedycyna to niedaleka przyszłość nowoczesnej opieki lekarskiej. Już dziś wiele szpitali na czas leczenia wyposaża swoich pacjentów w holter echokardiograficzny, spirometr, pulsoksymetr, ciśnieniomierz, a także tablet, dzięki któremu specjalista może nadzorować leczenie chorego bez konieczności jego wizyty w szpitalu. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych. Czy leczenie na odległość jest skuteczne i ile kosztuje, chce sprawdzić łódzki Uniwersytet Medyczny.

  Uczelnia rozpoczęła współpracę badawczo-rozwojową nad systemem teleopieki z norweską firmą Dignio As oraz polską firmą Dignio Pl, która powstała w Inkubatorze Przedsiębiorczości UM.

  Do programu badań uczelnia chce zaangażować 600 przewlekle chorych seniorów, przede wszystkim z Łodzi, których wyposaży w przenośny sprzęt medyczny, dobrany do ich schorzeń. Chorzy będą kwalifikowani do programu m.in. na podstawie liczby hospitalizacji i średniej długości pobytu w szpitalu.

  - Kwalifikacja pacjentów obejmie cztery grupy chorobowe: POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc - red.), choroby serca, choroby diabetologiczne oraz niedożywienie. Będą to pacjenci powyżej 65. roku życia - mówi Ireneusz Staroń, kierownik sekcji ds. Badań Klinicznych Centrum Innowacji i Transferu Technologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  Czytaj:Lekarze z Łódzkiego będą mogli konsultować się przez internet [ZDJĘCIA]

  Każdy z tych pacjentów dostanie odpowiedni sprzęt medyczny monitorujący jego funkcje życiowe, m.in. tablet. W tabletach będą zapisane informacje o czynnościach, które senior musi wykonać każdego dnia o konkretnych porach (np. pomiar cukru we krwi). Wyniki automatycznie przesyłane będą do specjalnie powstałego w tym celu centrum monitorującego, w którym kilku specjalistów będzie je analizować.

  - Pacjent najczęściej trafia do lekarza, gdy jest już za późno. Telemedycyna pozwoli choremu zarządzać własnym zdrowiem. Dzięki technologii informatyczno-komunikacyjnej, pacjent jest w stanie kontrolować niektóre swoje parametry życiowe, a specjalista w centrum monitorującym może sprawdzać leczenie tego pacjenta. To pozwali ograniczyć liczbę wizyt w szpitalu. Możemy zatrzymać starszych pacjentów w domu tak długo, jak tylko jest to możliwe - dodaje Ireneusz Staroń.

  Program jest pilotażowy i ma potrwać dwa lata. Uczelnia jest na etapie starania się o dofinansowanie z programu badawczego Horyzont 2020. Ale wszystko jest na dobrej drodze, ponieważ projekt dostał już certyfikat Seal of Excellence, czyli tzw. pieczęć doskonałości od Komisji Europejskiej. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, przygotowania do realizacji rozpoczną się z początkiem przyszłego roku.

  - Zależy nam, by sprawdzić i potwierdzić skuteczność rozwiązania telemedycznego w leczeniu pacjentów, a z drugiej strony chcemy przeprowadzić analizę kosztów takiego leczenia dla naszego systemu i tym samym sprawdzić wpływ na budżet płatnika - zapowiada Ireneusz Staroń.

  Pacjenci zostaną włączeni do badań na okres 12 miesięcy.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Warto zobaczyć

  Diety