Jaki będzie temat na maturze? A którą mamy rocznicę powstania PRL...?
Pisemny egzamin dojrzałości z języka polskiego już we wtorek (4 maja). Maturzyści 2021 próbują odgadnąć temat, który zaraz po majówce pojawi się w ich arkuszu. Nie inaczej było w PRL! Wtedy podpowiedziami okazywały się m.in. okrągłe rocznice jej powstania: np. w 1974 r. nie zabrakło roli pisarzy "w propagowaniu osiągnięć Polski Ludowej w okresie 30-lecia"... Z kolei w 1967 r. w zestawie maturalnym znalazł się temat wpływu "Wielkiej Rewolucji Październikowej na kształtowanie się postawy pisarzy polskich" (wiadomo: jubileusz półwiecza).
Porównaj Tomasza Judyma z Pawłem Własowem
Z drugiej strony tematy "ideologiczne" wcale aż tak bardzo nie dominowały ówczesnych zestawów maturalnych. Zdarzały się np. "Najpiękniejsze portrety ideału kobiecego w naszej literaturze" (1975) czy charakterystyka Tomasza Judyma. Jednak w 1970 r. bohatera z "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego należało porównać z Pawłem Własowem, postacią z powieści "Matka" Maksyma Gorkiego, lektury uważanej za pierwszy w pełni socrealistyczny utwór obrazujący narodziny ruchu robotniczego.
Dla maturzystów 2021, a zwłaszcza dla tych z przeszłości - jako ilustracje do tego artykułu - zestawy tematów z polskiego na egzaminie dojrzałości w PRL (zbierane przez reporterów "Dziennika Łódzkiego", opisujących matury także przed dekadami...)
Sonda - Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?