Tematy matur z polskiego... w PRL [lista]. Wpływ rewolucji październikowej na pisarzy, "Matka" Gorkiego. To chyba nie powtórzy się maju 2021

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Matura z polskiego 2021 już 4 maja. Jacy bohaterowie lektur pojawią się w arkuszu? Znów "Lalka" czy "Pan Tadeusz"? A co powiecie na rewolucjonistę Pawła Własowa z powieści "Matka" Maksyma Gorkiego? Ewentualnie na wybór - w waszym maturalnym wypracowaniu - pisarzy najlepiej propagujących osiągnięcia Polski Ludowej w jej 30-leciu? Przedstawiamy (w galerii ilustracji do tego artykułu) oryginalne tematy maturalne z PRL.>>> Zobacz tematy przy kolejnych ilustracjach >>>Na zdjęciu matura w Łodzi w latach osiemdziesiątych.
Matura z polskiego 2021 już 4 maja. Jacy bohaterowie lektur pojawią się w arkuszu? Znów "Lalka" czy "Pan Tadeusz"? A co powiecie na rewolucjonistę Pawła Własowa z powieści "Matka" Maksyma Gorkiego? Ewentualnie na wybór - w waszym maturalnym wypracowaniu - pisarzy najlepiej propagujących osiągnięcia Polski Ludowej w jej 30-leciu? Przedstawiamy (w galerii ilustracji do tego artykułu) oryginalne tematy maturalne z PRL.>>> Zobacz tematy przy kolejnych ilustracjach >>>Na zdjęciu matura w Łodzi w latach osiemdziesiątych. kronika II LO w Łodzi / kopię zdjęcia wykonał Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Matura z polskiego 2021 już 4 maja. Jacy bohaterowie lektur pojawią się w arkuszu? Znów "Lalka" czy "Pan Tadeusz"? A co powiecie na rewolucjonistę Pawła Własowa z powieści "Matka" Maksyma Gorkiego? Ewentualnie na wybór - w waszym maturalnym wypracowaniu - pisarzy najlepiej propagujących osiągnięcia Polski Ludowej w jej 30-leciu? Przedstawiamy (w galerii ilustracji do tego artykułu) oryginalne tematy maturalne z PRL.

Jaki będzie temat na maturze? A którą mamy rocznicę powstania PRL...?

Pisemny egzamin dojrzałości z języka polskiego już we wtorek (4 maja). Maturzyści 2021 próbują odgadnąć temat, który zaraz po majówce pojawi się w ich arkuszu. Nie inaczej było w PRL! Wtedy podpowiedziami okazywały się m.in. okrągłe rocznice jej powstania: np. w 1974 r. nie zabrakło roli pisarzy "w propagowaniu osiągnięć Polski Ludowej w okresie 30-lecia"... Z kolei w 1967 r. w zestawie maturalnym znalazł się temat wpływu "Wielkiej Rewolucji Październikowej na kształtowanie się postawy pisarzy polskich" (wiadomo: jubileusz półwiecza).

Porównaj Tomasza Judyma z Pawłem Własowem

Z drugiej strony tematy "ideologiczne" wcale aż tak bardzo nie dominowały ówczesnych zestawów maturalnych. Zdarzały się np. "Najpiękniejsze portrety ideału kobiecego w naszej literaturze" (1975) czy charakterystyka Tomasza Judyma. Jednak w 1970 r. bohatera z "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego należało porównać z Pawłem Własowem, postacią z powieści "Matka" Maksyma Gorkiego, lektury uważanej za pierwszy w pełni socrealistyczny utwór obrazujący narodziny ruchu robotniczego.

Dla maturzystów 2021, a zwłaszcza dla tych z przeszłości - jako ilustracje do tego artykułu - zestawy tematów z polskiego na egzaminie dojrzałości w PRL (zbierane przez reporterów "Dziennika Łódzkiego", opisujących matury także przed dekadami...)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie