Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tematy z polskiego egzamin ósmoklasisty 2023. Zakończył się pierwszy egzamin. Zobaczcie, co było na języku polskim. ZDJĘCIA, FILM

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
od 16 lat
We wtorek 23 maja 2023 r. uczniowie klas VIII w całej Polsce rozpoczęli egzaminy. Pierwszy - z języka polskiego - zaczął się o godzinie 9. i potrwa 120 minut. Przed egzaminem odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 152 w Łodzi. Zobaczcie galerię zdjęć oraz film.

Tematy z polskiego egzamin ósmoklasisty 2023. Wiemy co było na języku polskim

Pierwsi uczniowie wychodzą z egzaminu z języka polskiego. Oto, co nam powiedzieli

- Poszło mi bardzo dobrze - stwierdził Alexander Ostrowski z klasy VIII b SP 152. - Pisałem rozprawkę.

od 16 lat

Temat rozprawki na egzaminie ósmoklasisty: "Udowodnij słuszność stwierdzenia, że to jakimi jesteśmy ludźmi zależy od nas samych"

Bardzo fajny temat. Oparłem się o lektury "Kamienie na szaniec" oraz "Opowieść wigilijna".

Ponadto trzeba było napisać zaproszenia na film pt. Łowcy talentów. Temu zagadnieniu - talentów - poświęcony był też tekst filozoficzny, który trzeba było zanalizować i wykonać do niego kilka poleceń. Było też 10 zadań, związanych w Balladyną.

Rozprawkę na egzaminie pisała zdecydowana większość zdających. Do wyboru było także opowiadanie. Jego temat miał być osnuty na motywie spotkania z bohaterem literackim i wspólnej z nim przygodzie.

My pisałyśmy rozprawkę - mówiły Zosia i Ida, ósmoklasistki ze Szkoły Podstawowej nr 26 w Łodzi. - Według nas jest łatwiejsza niż opowiadanie.

Dziewczyny były też zadowolone, że w arkuszu znalazła się Balladyna.

- To znana i dość prosta lektura, więc też zadania nie stanowiły większego problemu.

- A nas ta Balladyna zaskoczyła - dodają Mikołaj Długoszewski i Maja Taborska z kl. VIII b SP 152. - Nikt się jej nie spodziewał, bo była w arkuszu ubiegłorocznym w terminie dodatkowym.

- Rozprawka według mnie była dość trudna - mówi Maja. - Ale poradziłam sobie.

Ogólnie jesteśmy zadowoleni i liczymy na dobre wyniki - podsumowali uczniowie.

We wtorek, 23 maja 2023 r. we wszystkich szkołach podstawowych w Łodzi oraz w województwie łódzkim ósmoklasiści zaczęli egzaminy na zakończenie edukacji na tym poziomie. Tak samo będzie w całym kraju. Wszyscy otrzymują takie same arkusze egzaminów zewnętrznych, przygotowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

W całym województwie łódzkim do egzaminów przystępuje w tym roku 31 586 uczniów, a w samej Łodzi – 8408 (7432 z nich w 90 szkołach prowadzonych przez miasto). Obowiązkowo zdają język polski – 23 maja, matematykę – 24 maja i język obcy 25 maja br. Większość ósmoklasistów wybrało oczywiście angielski – 30 881 w Łódzkiem, w tym 8211 w samej Łodzi. 326 uczniów w całym województwie wybrało niemiecki, 363 – rosyjski, 10 – hiszpański, 4 – francuski i 2 – włoski.

Egzamin ósmoklasisty w Szkole Podstawowej nr 152 w Łodzi
Młodzież w Szkole Podstawowej nr 152 w Łodzi przed egzaminami jest w dobrych nastrojach - choć niektórzy nie kryją, że są nieco zestresowani.
- Przystępuje 57 naszych uczniów klas ósmych - mówi Aneta Stankiewicz, dyrektor SP 152. - Dużo pracowali, przygotowywali się pod okiem nauczycieli, rozwiązując wiele testów, więc na pewno sobie poradzą. Wierzymy w nich bardzo! Wśród zdających w tej szkole jest 10 Ukraińców.
- W całej naszej komisji - czyli na terenie województw łódzkiego i świętokrzyskiego - mamy około 1000 obywateli Ukrainy - mówi Marek Szymański, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. - Dla nich zostały przygotowane arkusze z poleceniami z języku polskim.

od 16 lat

Egzamin ósmoklasisty 2023 - arkusze i odpowiedzi
Egzamin ósmoklasisty 2023 odbywa się w terminach: język polski - wtorek 23 maja, godzina 9; matematyka - środa, 24 maja, godzina 9, język obcy nowożytny - czwartek, 25 maja, godzina 9. Uwaga! Arkusze i odpowiedzi w dniu egzaminu na dzienniklodzki.pl

Najczęściej wybierany jest oczywiście angielski, ale można zdawać też z francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Wiadomości i umiejętności egzaminacyjne określone są w wymaganiach egzaminacyjnych.

Łódzcy uczniowie mówią, że najtrudniejszy będzie dla nich pierwszy dzień egzaminu. Tego dnia pewnie będą towarzyszyć im największe emocje. Drugi i trzeci dzień już będzie pod tym względem łatwiejszy. Poza tym uczniowie podchodzą do egzaminów w sposób bardzo rozsądny - wiedzą, że egzaminów nie da się nie zdać. Wyniki są ważne, bo przelicza się je na punkty rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych. Szkół do wyboru jest dużo i miejsc wystarczy dla każdego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki