Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terapia DBC: technologia dla ratowania kręgosłupa

Joanna Barczykowska
Krzysztof Szymczak
Nazywana jest ostatnią szansą przed operacją kręgosłupa. To nowość nie tylko w Łodzi, ale także w całej Polsce. Mowa o Aktywnej Terapii DBC (Documentation Based Care), która zalecana jest przy przewlekłych i podostrych schorzeniach kręgosłupa. To terapia, w której kluczową sprawą jest dokumentowanie postępów leczenia. Dzięki nim jest ona indywidualnie dobierana do potrzeb pacjenta.

Co to jest DBC? Skąd metoda trafiła do Polski?

To metoda terapeutyczna opracowana przez ekspertów z Finlandii. Terapia poparta jest 25-letnimi badaniami naukowymi wykonywanymi w wielu międzynarodowych ośrodkach, które zajmują się leczeniem bólów kręgosłupa. Badania obejmują wyniki ponad 100 tys. pacjentów.

- Wyniki badań klinicznych i statystycznych dowodzą skuteczności terapii w postaci zmniejszenia dolegliwości bólowych i poprawy funkcjonowania kręgosłupa prawie o 90 proc - mówi dr n. med. Łukasz Kikowski, dyrektor Ośrodka Creator przy ul. Kopernika 55a, gdzie powstała pierwsza pracownia DBC w regionie. - Do niedawna jedynym w kraju był ośrodek wrocławski. Po prawie dziesięciu latach w Polsce otworzyła się kolejna pracownia Aktywnej Terapii DBC – w Łodzi - dodaje.

Metoda DBC jest obecnie stosowana w 22 krajach. Istnieje w nich łącznie 90 centrów Aktywnej Terapii Kręgosłupa DBC. Aktywna Terapia DBC szybko zyskała wielu zwolenników. Dzięki tym ćwiczeniom kolejni pacjenci mogli odzyskać dawną aktywność.

- Terapia DBC to połączenie nowoczesnej technologii i ćwiczeń terapeutycznych. Wysoka skuteczność tej terapii to rezultaty szczegółowych, zindywidualizowanych programów leczniczych, które są wdrażane przez przeszkolonych fizjoterapeutów - mówi dr Łukasz Kikowski. - Najważniejsza przy ustalaniu planu DBC jest dokładna analiza wszystkich parametrów pacjenta - wyjaśnia.

Wykonuje się np. pomiary zakresu ruchu przy pełnej stabilizacji kończyn dolnych i zastosowaniu blokady stawu biodrowego w zgięciu. Ważnym pomiarem jest także elektromiografia mięśni przykręgosłupowych odcinka lędźwiowego.

Metoda DBC jest wykorzystywana w leczeniu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego w fazie podostrej i przewlekłej. Fizjoterapię dobiera się indywidualnie na podstawie wcześniejszej diagnostyki, uwzględniającej badania kliniczne, elektromiografię, badania goniometryczne i badania dynamometryczne. Ćwiczenia odbywają się w cyklach sześcio-, dwunasto- a nawet osiemnastotygodniowych.

Kreatywny ruch przywróci sprawność na zawsze

Terapia DBC pozwala przywrócić aktywność fizyczną na długo. Specjaliści po zakończonej terapii przygotowują dla każdego pacjenta szereg zaleceń m.in. ćwiczeń fizycznych, które pozwolą utrzymać efekty terapii.

Specjaliści w leczeniu przewlekłych bólów kręgosłupa często używają pojęcia błędnego koła bólu. Na czym ono polega? Po przejściu ostrej fazy bólu ludzie boją się nadwyrężać organizm, aby ból się znowu nie pojawił. Zapominają jednak o tym, że w ten sposób osłabiają i roztrenowują swój układ ruchu i później nawet przy niewielkim wysiłku ból się pojawia. Dlatego trzeba organizm przyzwyczaić do aktywności fizycznej. Zaniedbanie tego może prowadzić do poważnych konsekwencji. Od zdrowotnych po ekonomiczne.

- Przy bólach kręgosłupa ludzie pracują mniej wydajnie i częściej przebywają na zwolnieniach lekarskich. Przy braku leczenia, historia może zakończyć się na stole operacyjnym - mówi Łukasz Kikowski. - Możemy uniknąć takiego scenariusza jeśli zadbamy o odpowiedni ruch - dodaje.

Za pomocą metody DBC można leczyć zespoły bólowe kręgosłupa związane z dyskopatią, w schorzeniach reumatycznych, schorzeniach stawu barkowego i kolanowego.

Już w piątek w „Dzienniku Łódzkim” ukaże się rozmowa na temat terapii DBC z wojewódzkim konsultantem ds. rehabilitacji medycznej prof. Jolantą Kujawą. Cykl na temat leczenia schorzeń kręgosłupa będzie kontynuowany w sobotnich wydaniach naszej gazety.

Konkurs

Przypominamy o konkursie, w którym do wygrania jest jedna wejściówka na zabiegi metodą DBC w Ośrodku Profilaktyki i Rehabilitacji Creator w Łodzi przy ul. Kopernika 55a. Wystarczy odpowiedzieć na pytanie „Co oznacza skrót DBC?” już jutro pod nr tel. 42 665-93-54 od godz. 10 do 11. Wejściówkę dostanie pierwszy autor prawidłowej odpowiedzi.

Już 24 bm. o godzinie 17 Creator zaprasza na „Drzwi otwarte”, gdzie będzie można z bliska poznać metodę DBC i zwiedzić ośrodek. Co więcej, każdy uczestnik spotkania otrzyma kupon na 50-procentowy rabat na zabieg DBC. Zapisy i szczegóły: [email protected].

Czytelnicy mogą też zadawać pytania na temat schorzeń kręgosłupa i terapii DBC specjalistom z ośrodka Creator pisząc na adres [email protected] lub dzwoniąc pod numer telefonu 731-054-313. Najciekawsze pytania i odpowiedzi opublikujemy w serwisie www.dzienniklodzki.pl/creatorzdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki