MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teraz emerytury wyższe o 7 proc. Najniższa emerytura 1 338,44 zł, tyle samo wyniesie wypłacana w kwietniu 13 emerytura, a 14: 7.03.2022

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Według ustawowego mechanizmu waloryzacyjnego wskaźnik powinien wynieść 5,7 proc., ale rząd podjął decyzje o wyższej waloryzacji świadczeń w 2022 r. na poziomie 7 proc. Od 1 marca najniższa emerytura wynosi 1 338,44 zł i jest wyższa o 87,56 zł niż rok wcześniej.
Według ustawowego mechanizmu waloryzacyjnego wskaźnik powinien wynieść 5,7 proc., ale rząd podjął decyzje o wyższej waloryzacji świadczeń w 2022 r. na poziomie 7 proc. Od 1 marca najniższa emerytura wynosi 1 338,44 zł i jest wyższa o 87,56 zł niż rok wcześniej. Tomasz Czachorowski / Polska Press
Od 1 marca br. więcej pieniędzy na świadczenia dla rencistów i emerytów. Świadczenia wzrosną o 7 proc. Dzięki temu najniższa emerytura wynosi teraz 1 338,44 zł i jest wyższa o 87,56 zł niż rok wcześniej. W kwietniu w tej samej wysokości emeryci otrzymają trzynastą emeryturę, a w drugiej połowie 2022 roku - czternastą. Dla większości wyniesie ona też 1 338,44 zł, a dla emerytów o wyższym świadczeniu - kwota ta zostanie jak w roku biegłym odpowiednio pomniejszona.

Z początkiem marca emerytury i renty wzrosły o 7 proc. jest to więcej niż wynika z ustawowego wskaźnika waloryzacji. Wyliczany on jest na podstawie średniorocznego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym i jest zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Według danych GUS wskaźnik powinien wynieść 5,7 proc., ale rząd podjął decyzje o wyższej waloryzacji na poziomie 7 proc.

Dzięki wyższej waloryzacji oraz wcześniej wprowadzonemu w życiu dodatkowi osłonowemu, sytuacja finansowa emerytów i rencistów – w okresie wzrostu cen – będzie lepiej zabezpieczona. Zależało nam na tym, by więcej pieniędzy zostało w portfelach seniorów – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Pieniądze dla emerytów 2022; wzrost rent i emerytur po waloryzacji

Od marca br. najniższa emerytura, renta socjalna i renta rodzinna wyniosą 1338,44 zł, a więc o ponad 87 zł więcej niż w roku ubiegłym i aż o 458 zł więcej niż w 2015 roku. Osoby częściowo niezdolne do pracy otrzymają świadczenie w wysokości 1003,83 zł, więcej o ponad 65 zł niż rok wcześniej.

Całkowity koszt waloryzacji świadczeń w 2022 r. wyniesie ok. 18,4 mld zł., a więc więcej o ok. 7,8 mld zł więcej niż w 2021 roku. Ale to nie wszystko.

Miesiąc marzec obfituje w popularne imieniny. Wraz z Dniem Kobiet sprawia to, że dla kwiaciarni w Polsce to jeden z najlepszych miesięcy pod względem prowadzonego przez nie biznesu. A Jak w biznesie radzą sobie, według ocen specjalistów od imion, osoby o imionach: Katarzyna, Bożena, Krystyna, Józef i Zbigniew. Poza ogólnie znanymi, na pewno macie takie w swoim otoczeniu - łatwo więc to zweryfikować!

19 marca imieniny Józefa. Jak sprawdzają się w biznesie i ja...

Pieniądze dla emerytów 2022; trzynasta i czternasta emerytura

W kwietniu br. zostanie wypłacona trzynasta emerytura, która jest dodatkowym, rocznym świadczeniem gwarantowanym ustawą. Świadczenia wypłacone będą w wysokości minimalnej emerytury. W ramach „trzynastki” do wszystkich emerytów i rencistów trafi ponad 13 mld zł.

W drugiej połowie roku wypłacona zostanie również tzw. czternasta emerytura, którą cześć emerytów i rencistów otrzymała pierwszy raz w ubiegłym roku. Szacujemy, że w 2022 roku z tytułu „czternastki” do emerytów trafi dodatkowo ok. 11,4 mld zł.

Pieniądze dla emerytów 2022: podatki, składka zdrowotna

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2022 r. emerytury w wysokości do 2 500 zł brutto są wolne od podatku, a obciążone 9-proc. składką na ubezpieczenie zdrowotne.
Dla przykładu osoba otrzymująca 2 500 zł emerytury ma potrącone 225 zł na składkę zdrowotną, otrzymuje więc netto 2 225 zł.
Osoba otrzymująca najniższą emeryturę - od marca 1 338,44 zapłaci 120,46 zł na składkę zdrowotną, Netto więc najniższa emerytura wyniesie 1 217,98 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki