1/10
Premier Mateusz Morawiecki: – Szukamy rozwiązań, dyskutujemy...
fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Premier Mateusz Morawiecki: – Szukamy rozwiązań, dyskutujemy i konsultujemy po to, żeby nasz system podatkowy był jak najbardziej prosty, jak najbardziej sprawiedliwy i jednocześnie taki, który by skłaniał do pracy oraz do przedsiębiorczości.

2/10
Obniżka podatku z 17 do 12 proc....
fot. Karolina Misztal / Polska Press

Obniżka podatku z 17 do 12 proc.

– Obniżamy podatek PIT z 17 na 12 proc. To jest najmocniejsza obniżka podatku od wielu lat. To taka obniżka, która obejmie kolejne miliony podatników – poinformował premier.
Stawka PIT spadnie z 17 do 12 proc. w pierwszym przedziale podatkowym do 120 tys. zł. Rozwiązanie to oznacza obniżenie podatku o prawie 30 proc. Obniżka PIT będzie dotyczyć podatników na skali podatkowej – emerytów i rencistów, pracowników, zleceniobiorców oraz przedsiębiorców.
Na podstawie rozwiązań sprzed 2022 r. PIT nie płaciłoby niemal 6,7 mln podatników. Po zmianach, podatku nie będzie płacić ponad dwa razy więcej osób, bo aż prawie 15,2 mln podatników.

3/10
Preferencje przy składce zdrowotnej...
fot. Przemysław Świderski / Polska Press

Preferencje przy składce zdrowotnej

Kolejną korzystną zmianą będą preferencje przy składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej będą mogli pomniejszać podstawę opodatkowania o zapłacone składki zdrowotne do określonego limitu. To rozwiązanie dotyczy łącznie ok. 1,4 mln podatników.
W przypadku liniowców limit wyniesie 8,7 tys. zł (pomniejszenie dochodu). Dla ryczałtowców – 50 proc. zapłaconych składek zdrowotnych (pomniejszenie przychodu). Natomiast dla podatników na karcie – 19 proc. zapłaconej składki (pomniejszenie podatku).

4/10
Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej...
fot. Sławomir Kowalski / Polska Press

Likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej

Nowe rozwiązania podatkowe zlikwidują tzw. ulgę dla klasy średniej. Jednocześnie wprowadzone zmiany będą korzystne lub neutralne dla podatników.
Jak to będzie wyglądało w praktyce? Osoby, dla których rozliczenie z tzw. ulgą dla klasy średniej okaże się bardziej opłacalne niż rozliczenie według nowego mechanizmu, otrzymają z urzędu skarbowego zwrot różnicy między podatkiem należnym a podatkiem wyliczonym z zastosowaniem tzw. ulgi dla klasy średniej.
Przy okazji reformy zlikwidowana zostanie tzw. abolicja podatkowa, a ulga na zabytki będzie dotyczyć tylko wydatków na remont. Wprowadzone zostanie też nowe zabezpieczenie w postaci zatwierdzenia remontu przez konserwatora.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Siatkówka. Szkoda. Koniec marzeń Grot Budowlanych o medalu Tauron Ligi

Siatkówka. Szkoda. Koniec marzeń Grot Budowlanych o medalu Tauron Ligi

Podniosły koncert w Teatrze Miejskim w Sieradzu z okazji 25-lecia Polski w NATO FOTO

Podniosły koncert w Teatrze Miejskim w Sieradzu z okazji 25-lecia Polski w NATO FOTO

"Dziennik Łódzki" ma już 140 lat!

"Dziennik Łódzki" ma już 140 lat!

Zobacz również

Zawody gimnastyczne w Łodzi. Gimstar z 19 pucharami. Zdjęcia

Zawody gimnastyczne w Łodzi. Gimstar z 19 pucharami. Zdjęcia

Majowe święto łódzkich studentów z koncertami i innymi zabawami

Majowe święto łódzkich studentów z koncertami i innymi zabawami