Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terytorialsi i żołnierze 25. Brygady rozpoczęli badania pracowników DPS-ów w regionie na obecność COVID-19

DAG
Łódzki Urząd Wojewódzki
Żołnierze 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej rozpoczęli pobieranie wymazów do badań na obecność koronawirusa od pracowników Domów Pomocy Społecznej w naszym województwie. Medycy badali także pracowników DPS - u w Tomaszowie.

Żołnierze przebadają na COVID-19 pracownikow DPS - ów w naszym regionie

Akcja rozpoczęła się 1 maja na wniosek wojewody lódzkiego. Jak poinformował mjr Arkadiusz Rubajczyk, oficer prasowy 9ŁBOT, łódzcy terytorialsi i żołnierze 25 BKPow będą wykonywać wymazy na obecność koronawirusa w Domach Pomocy Społecznej w województwie łódzkim.

Dwa zespoły wymazowe będą udawały się do DPS - ów wskazanych przez Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ŁUW, by przede wszystkim objąć badaniami personel. Zespoły będą gotowe również do ewentualnego wykonania testów podopiecznym w placówkach - informuje Łódzki Urząd Wojewódzki.

W skład każdego z zespołów wchodzi kierowca ambulansu, który nie ma bezpośredniego kontaktu z medykiem pobierającym próbki do badania ani z jego pomocnikiem. Równocześnie żołnierze, którzy mogą być narażeni na kontakt z wirusem będą odpowiednio wyposażeni w środki ochrony osobistej: kombinezony, maski, rękawice, gogle, przyłbice.

- Każdy z żołnierzy musiał przejść specjalistyczne szkolenie, które przeprowadziła doświadczona kadra z Wojewódzkiego Centrum Ratownictwa Medycznego w Łodzi - podkreśla mjr Arkadiusz Rubajczyk. Wszystkie czynności są ściśle określone w procedurach, które mają zapewnić bezpieczeństwo wszystkim stronom zaangażowanych w akcje.

Jak dodaje, major Rubajczyk, żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem już od 6 marca – w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki