Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Test gimnazjalny 2015: Egzaminatorzy sprawdzą egzamin z matematyki na domowych komputerach

Maciej Kałach
Michał Pawlik / Polska Press
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi znalazła się w gronie czterech z ośmiu OKE, które wprowadzą ocenianie on-line. W tym roku będzie tak po części matematycznej egzaminu gimnazjalnego. W przyszłości zadania z innych przedmiotów egzaminatorzy też będą sprawdzali na monitorach swoich komputerów.

Dotąd egzaminatorzy, czyli współpracownicy OKE, głównie rekrutowani z grona nauczycieli, oceniali arkusze zgromadzeni w wyznaczonych szkołach. Spędzali tam weekend, przyznając punkty uczniom i konsultując wątpliwości ze specjalistami z centrali komisji.

- Ocenianie on-line umożliwia pracę za pomocą sprzętu egzaminatora - opowiada Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi.

Za sprawą specjalnego programu na ekran urządzenia np. w domu nauczyciela będą trafiały skany z arkusza z rozwiązanymi zadaniami, za które egzaminator przyzna punkty. Po drugiej stronie internetowego łącza nad współpracownikiem będzie czuwał zespół specjalistów kontrolujący sposób oceniania prac.

Zmieni się filozofia sprawdzania matematyki. Podczas "zgromadzeń" w szkołach nauczyciel oceniał wszystkie otwarte zadania z arkuszy, które zostały mu przydzielone, teraz będzie sprawdzał tylko jeden typ zadania. Przyzna za nie punkty około 600 razy.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi powołała do e-oceniania 150 osób.

ZOBACZ TEŻ: Nauczyciele dorabiają sprawdzając egzaminy maturalne i gimazjalne [STAWKI]

W 2015 roku arkusze matury z matematyki oraz arkusze z innych przedmiotów, które zawierają zadania otwarte, dalej będą sprawdzane w szkołach wyznaczonych przez komisję.

"Testy sprawdzania testów" mają odpowiedzieć na pytanie, czy polski system egzaminów jest przygotowany na pełne wprowadzenie e-oceniania. Prace nad takim rozwiązaniem prowadzone są już od poprzedniej dekady, przy wsparciu specjalistów z Wielkiej Brytanii, m.in. za pieniądze unijne.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki