Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Testy na aplikacje prawnicze 2020: młodzi prawnicy już po państwowych egzaminach

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Izba Adwokacka w Łodzi podała w poniedziałek (28 września) wyniki państwowego egzaminu na aplikację adwokacką, który 62 absolwentów prawa zdawało – pod okiem łódzkiej komisji – w sobotę (26 września). >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>
Izba Adwokacka w Łodzi podała w poniedziałek (28 września) wyniki państwowego egzaminu na aplikację adwokacką, który 62 absolwentów prawa zdawało – pod okiem łódzkiej komisji – w sobotę (26 września). >>> Czytaj dalej na kolejnym slajdzie >>>Okręgowa Rada Adwokacka w Łodzi
Izba Adwokacka w Łodzi podała w poniedziałek (28 września) wyniki państwowego egzaminu na aplikację adwokacką, który 62 absolwentów prawa zdawało – pod okiem łódzkiej komisji – w sobotę (26 września).

– 29 z nich uzyskało wynik pozytywny, 33: negatywny, co może świadczyć o sporym stopniu trudności tegorocznego testu – powiedział Jarosław Zdzisław Szymański, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi. – Ale też, w związku z pandemią, zdający znaleźli się w szczególnej sytuacji, która mogła spotęgować stres egzaminacyjny: musieli przestrzegać rygorów sanitarnych.

Kandydatom na aplikację towarzyszyły środki dezynfekcyjne, maseczki ochronne oraz jednorazowe rękawiczki.

Egzaminy na aplikacje. Testy, które otwierają kariery prawników

Egzaminy wstępne na aplikacje adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą, które otwierają magistrom prawa drogę do kariery w wybranym zawodzie, nadzoruje Ministerstwo Sprawiedliwości. W sobotę w całym kraju zostało do nich dopuszczonych prawie 6,4 tys. osób. Najwięcej kandydatów w Polsce – niemal 3,2 tys. – zdawało na aplikację radcowską. Adwokacka była pod tym względem na drugim miejscu (prawie 2,4 tys.).

Kandydaci na aplikantów rozwiązywali testy jednokrotnego wyboru, liczące po 150 pytań, zawierające trzy propozycje odpowiedzi. Pozytywny wynik z egzaminu wstępnego otrzymał kandydat, który udzielił prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 100 pytań. Czas na rozwiązanie testów wynosił 150 minut.

Jak wypadł Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego w ostatnim raporcie Ministerstwa Sprawiedliwości?

W kilka miesięcy po egzaminach pojawia się szczegółowy raport na ich temat, opracowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. To ważne wydarzenie dla uczelni, kształcących prawników. Gdy resort ten podsumował testy z września 2019 r., okazało się, iż Uniwersytet Łódzki pozostaje w czołówce – biorąc pod uwagę ogólną zdawalność na wszystkie aplikacje ubiegłorocznych absolwentów Wydziału Prawa i Administracji UŁ.
Najlepsze rezultaty, według ostatniego raportu ministerstwa, osiągnęli, podobnie jak w latach wcześniejszych, absolwenci Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (z 2019 r.), spośród których egzamin zaliczyło 75,5 proc. kandydatów. Drugie w kolejności wyniki uzyskali absolwenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (68,4 proc.), a następnie absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego (66 proc.) oraz UŁ (64,3 proc).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki