Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tłumy pod łódzkimi teatrami. Łodzianie kupują bilety po 250 groszy

Łukasz Kaczyński
W poniedziałek Teatr Powszechny w Łodzi, a we wtorek Teatr Nowy przeżywa oblężenie widzów, którzy chcą kupić bilety po 250 groszy. Wszystko z okazji tegorocznych obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Akcję finansuje ministerstwo kultury. Równie długie kolejki ustawiają się pod teatrami państwowymi w całym kraju.

W Teatrze Powszechnym sprzedaż biletów na muzyczne przedstawienie "Oś" w reż. Filipa Gieldona rozpoczęła się w poniedziałek o godz. 9. Widzowie czekali już przed otwarciem kasy. 160 biletów zostało sprzedanych w ciągu 15 minut. Przedstawienia w ramach akcji "250 groszy" będzie można zobaczyć podczas Dnia Teatru Publicznego, przypadającego 23 maja.

Z megafonem do ludzi

We wtorek przed południem zdziwienie łodzian przemieszczających się ulicą Zachodnią wzbudzić mogła kilkudziesięciometrowa kolejka kończąca się na ulicy Więckowskiego i otaczająca przylegającą do Teatru Nowego kamienicę. Tłumem liczącym na bilety w promocyjnych cenach kierował przez megafon szef sprzedaży i kierownik Biuro Obsługi Widzów TN, Jędrzej Swaton.

- Słyszeliśmy, że ludzie odchodzą rozgoryczeni spod teatrów, więc gdy nim skończyły się bilety po 250 groszy, uruchomiliśmy bilety w cenach promocyjnych. Informowaliśmy, jakie są zasady ich nabycie - mówi Jędrzej Swaton.

W Teatrze Nowym można było kupić bilety aż na trzy przedstawienia: wznowioną po latach "Brygadę szlifierza Karhana" w reż. Remigiusza Brzyka, "Antygonę" w reż. Marcina Libera (Złota Maska za najlepszy spektakl sezonu 2012/13) oraz "Impro Atak", w którym to publiczność decyduje o przebiegu akcji.

Gdy skończyły się bilety po 250 groszy, można było kupić bilety w promocyjnej cenie 15 zł na "Impro Atak" do końca czerwca, oraz na majowe pokazy "Antygodny", "Brygady...", "Kobro" i "Melancholię/Violetta Villas".

Nie wszyscy sprzedają

Teatr im. Stefana Jaracza zagra 23 maja monodram Agnieszki Skrzypczak "Marzenie Nataszy" w reż. Nikołaja Kolady, za który młoda aktorka otrzymała od Związku Artystów Scen Polskich prestiżową Nagrodę im. A. Nardellego za najlepszy debiut roku w teatrze dramatycznym. Jesienią minionego roku Skrzypczak objechała z monodramem kraj w ramach akcji Instytutu Teatralnego "Teatr Polska". Sprzedaż biletów na "Marzenie..." zacznie się 18 maja.

Z kolei Teatr "Pinokio" pokaże 23 maja o g. 12 "Świnki 3", udany reżyserski debiut wszechstronnego aktora tej sceny, Łukasza Bzury, zaś w Teatrze Lalek "Arlekin" w przedstawieniu "DekAmore" można będzie zanurzyć się w świat podszytych erotyzmem opowiadań G. Boccaccia. Spektakl tylko dla widzów dorosłych.

Ale nie wszystkie łódzkie teatry włączyły się w koordynowaną przez Instytut Teatralnym im. Z. Raszewskiego akcję. Gdy IT zwrócił się z zaproszeniem do "250 groszy" do Teatru Muzycznego, ten miał już ustalony repertuar na maj (pokaże operetkę Kalmana "Kraina uśmiechu"). Jak się okazuje, sprzedane zostały już bilety w regularnych cenach, więc "już nie można było przystąpić do akcji".

Z udziału w akcji musiał zrezygnować także Teatr Wielki. Powodem są zaplanowane na ten czas i trwające już XXIII Łódzkie Spotkania Baletowe. 23 maja w ramach baletowego biennale wystąpi Les Ballets de Monte Carlo, który pokaże przedstawienie "Lac", czyli autorską wersję "Jeziora łabędziego" Piotra Czajkowskiego w choreografii Jeana Christophe'a Maillota. Jeszcze w lutym 'Wielki" poinformował dyrektor Instytut Teatralnego, Dorotę Buchwald, że "z uwagi na duże zainteresowanie przedstawieniami baletowymi sprzedaż biletów była zaplanowana z dużym wyprzedzeniem, także z uwagi na wyższe niż zwykle ceny biletów", jednocześnie gratulując Instytutowi przedsięwzięcia i życząc dużej frekwencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki