Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To koniec czterech pór roku w Polsce? Jak będą wyglądać nowe pory roku?

Justyna Trawczyńska
Justyna Trawczyńska
21.10.2019 bydgoszcz  polska zlota jesien pogoda slonce   fot.dariusz bloch/polska press
21.10.2019 bydgoszcz polska zlota jesien pogoda slonce fot.dariusz bloch/polska press brak
Już rok temu słyszeliśmy o końcu pór roku w naszym kraju. Symptomy tego obserwujemy. Choćby kilka ostatnich dni października, które zaskoczyły nas wysokimi temperaturami.

Cztery pory roku w Polsce odejdą w niepamięć? Wszystko na to wskazuje, co możemy zaobserwować w ostatnich latach. Już coraz mniej zaskakuje nas śnieg w Wielkanoc czy wiosenna pogoda w Boże Narodzenie.

Mniej więcej od początku lat 90. coraz częściej odnotowywane są tak zwane pogodowe zjawiska ekstremalne. Najwyraźniej to widać na przykładzie fal upałów (żeby meteorolodzy mogli mówić o fali, upał z temperaturą maksymalną nie niższą niż 30 stopni C, musi trwać przez co najmniej trzy dni).

Jak będą wyglądać pory roku w Polsce?

Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieć lato i ciepłą zimę.

W Polsce czekają nas ekstremalnie ciepłe sezony letnie oraz szare deszczowe zimy z epizodami dwutygodniowych mrozów. Przed tymi mrozami może czasem spaść duży śnieg - tak przed rokiem mówił fizyk atmosfery profesor Szymon Malinowski.

Zaburzenie znanych nam pór roku jest przede wszystkim efektem globalnego ocieplenia.

– W przyszłości będziemy mieli tylko trzy pory roku. Wiosna będzie coraz krótsza, aż w końcu zaniknie. Czeka nas coraz wcześniej przychodzące lato z atakami upałów już w maju i coraz dłuższa jesień przeciągająca się na początek zimy – powiedział kilka lat temu prof. Głowacki.

Europejska Agencja Środowiska szacuje, że do końca XXI wieku siła wiatrów na naszym kontynencie wzrośnie od 11 do 44 procent

Już teraz sami widzimy, że obecne pory roku znacznie różnią się od tych sprzed kilku czy kilkunastu lat. Zimy są cieplejsze. Występuje coraz mniej opadów śniegu. Lato jest zdecydowanie cieplejsze.

Największą chyba różnicą klimatyczną w porównaniu do obecnych czasów będzie się natomiast stawało stopniowe skracanie okresów przejściowych między letnią i zimową porą roku, zwłaszcza tego, który dziś nazywamy przedwiośniem.

Prognozy tegorocznej zimy potwierdzają te informacje.
Jaka będzie zima 2019/2020?
W grudniu doświadczymy zmiennej pogody z deszczem i śniegiem z deszczem. A mrozów możemy spodziewać się już na początku stycznia.

Na zachodzie kraju pierwszy miesiąc zimy minie raczej pod znakiem jesiennej aury. Utrzymają się wysokie temperatury, za sprawą których częściej będzie padać deszcz niż śnieg. Inaczej będzie na wschodzie, gdzie spodziewamy się pierwszego uderzenia zimy ze śniegiem i mrozem.

Wideo: Nadchodzi "zima trzydziestolecia"?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

2024 Omówienie próbnej matury z matematyki z Pi-stacją

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: To koniec czterech pór roku w Polsce? Jak będą wyglądać nowe pory roku? - Gazeta Pomorska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki