To ludzie częściej zarażają zwierzęta, a nie na odwrót. Te zakażenia mogą być dla dla nich śmiertelnie niebezpieczne

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Jest wiele chorób zakaźnych, którymi możemy zarazić się od zwierząt. Tymczasem wyniki nowego badania mogą zaskoczyć większość z nas. Okazuje się, że to ludzie częściej przenoszą je zwierzęta, zarówno dzikie, jak i udomowione. Co więcej, wirusy takie stają się później dużo bardziej niebezpieczne.

Spis treści

Analiza genomów wirusów pokazuje, kto jest głównym roznosicielem

Jak wynika z badania genomów wirusów, zwierzęta nie są dla nas takim zagrożeniem, jak my dla nich. W aż 64 procent przypadków to ludzie zakażają zwierzęta, a nie odwrotnie. Niektóre z tych infekcji, takie jak COVID-19, są szczególnie niebezpieczne, ponieważ „przeskoczyły” z nietoperzy na ludzi, po czym ludzie przekazali je wielu innym gatunkom – zwłaszcza psom i kotom.

Młoda kobieta przytula w łóżku psa
Przeskakiwaniu wirusów między zwierzętami i człowiekiem szczególnie sprzyjają bliskie kontakty Vera Vita/Getty Images

Zespół badawczy korzystał z globalnej bazy danych sekwencjonowanych wirusów do badania przeskakiwania wirusów między gatunkami. Z 12 milionów sekwencji, badania zostały zawężone do 60 000 sekwencji wysokiej jakości wraz z pełnymi danymi towarzyszącymi. Na tej podstawie autorzy badań utworzyli drzewa genealogiczne powiązanych wirusów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!

– Nasze badania były możliwe wyłącznie dzięki niezliczonym zespołom badawczym, które otwarcie udostępniły swoje dane za pośrednictwem publicznych baz danych. Kluczowym wyzwaniem na przyszłość jest integracja wiedzy i narzędzi z różnych dyscyplin, w tym genomiki, epidemiologii i ekologii, w celu lepszego zrozumienia przenoszenia się wirusów na innych żywicieli – powiedziała dr Lucy van Dorp z Instytutu Genetyki UCL, współautorka analiz.

Czytaj: Choroby przenoszone przez koty i psy

Niebezpieczne przeskoki wirusów między gatunkami

Spośród prawie 13 tysięcy linii wirusowych i 3 tys. przeskoków między gatunkami większość dotyczyła przeniesienia infekcji z jednego gatunku zwierzęcia na inny. Z 600 przeskoków z udziałem ludzi, większość dotyczyła przeniesienia infekcji z ludzi na zwierzęta, a nie odwrotnie.

Jak podkreślili autorzy, wirusy najczęściej przenoszone na inne zwierzęta przez ludzi to SARS-CoV-2, MERS-CoV oraz wirus grypy. Wcześniejsze badania wskazywały, że SARS-CoV-2 przeniósł się z ludzi na zwierzęta domowe, zwierzęta z ogrodów zoologicznych, zwierzęta hodowlane, takie jak norki, oraz na zwierzęta dzikie, takie jak jeleń wirginijski.

Zakażenia pochodzące od ludzi są szczególnie niebezpieczne dla wielu zagrożonych gatunków zwierząt. Na przykład w Ugandzie kilka dzikich szympansów zginęło z powodu epidemii ludzkiego metapneumowirusa i ludzkiego respirowirusa.

– Kiedy zwierzęta zakażają się wirusami od ludzi, może to nie tylko zaszkodzić zwierzęciu i potencjalnie stanowić zagrożenie dla ochrony gatunku, ale również spowodować nowe problemy dla ludzi, wpływając na bezpieczeństwo żywnościowe w przypadku konieczności uboju dużej liczby zwierząt gospodarskich w celu zapobieżenia epidemii, jak miało to miejsce w ostatnich latach w przypadku szczepu ptasiej grypy H5N1 – powiedział dr Cedric Tan z UCL Genetics Institute i Francis Crick Institute, który był głównym autorem badania.

Ewolucja wirusów między gatunkami

Odkrycia pokazują również, że międzygatunkowe infekcje są powiązane ze wzrostem zmian genetycznych, czyli mutacji w wirusach, w porównaniu z ich powolną, ciągłą ewolucją w przypadku pojedynczego żywiciela. Wirusy muszą się bowiem przystosować, aby lepiej wykorzystać swoich nowych żywicieli.

– Zrozumienie, w jaki sposób i dlaczego wirusy ewoluują, aby przenieść się na różnych żywicieli w szerszym drzewie życia, może pomóc nam dowiedzieć się, w jaki sposób pojawiają się nowe choroby wirusowe u ludzi i zwierząt – zaznaczył Tan.

Jak podkreślił współautor badań, prof. Francois Balloux (Instytut Genetyki UCL), ludzi należy postrzegać ludzi raczej jako pojedynczy węzeł w rozległej sieci żywicieli wymieniających w nieskończoność patogeny, a nie siedlisko zarazków odzwierzęcych.

– Badając i monitorując przenoszenie wirusów między zwierzętami i ludźmi, w obu kierunkach, możemy lepiej zrozumieć ewolucję wirusów i, miejmy nadzieję, być lepiej przygotowani na przyszłe wybuchy i epidemie nowych chorób, jednocześnie wspierając wysiłki na rzecz ochrony – wyjaśnił profesor.

Źródło: The evolutionary drivers and correlates of viral host jumps Ecology & Evolution

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia