To Marek Janiak ma klucz do strychów

  To Marek Janiak ma klucz do strychów

  Sławomir Sowa

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jak tu nie podziwiać Marka Janiaka. Program udostępnienia strychów na mieszkania, z którym nosił się od dawna i po kątach narzekał, że władze miasta niespecjalnie są nim zainteresowane, w końcu zyskał oficjalne poparcie prezydent Zdanowskiej. Co może mieć pewien związek ze zbieraniem podpisów pod referendum, ale co teraz nie ma związku z referendum?
  Sławomir Sowa

  Sławomir Sowa ©fot. Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Na początek przedstawiono 37 strychów w 18 lokalizacjach. Niegłupi pomysł, ale wiele zależy od tego, jak zostanie zrealizowany. Kilka minusów widać już teraz gołym okiem. Po pierwsze, potencjalnym zainteresowanym do namysłu został niespełna miesiąc, a na samo składanie wniosków będzie tylko kilka dni. Mało, zważywszy, że to pilotażowe przedsięwzięcie. Druga rzecz - wśród cywilizacyjnych zdobyczy na proponowanych do zamieszkania strychach zauważyłem wodociągi i kanalizację, ale nie ogrzewanie. Jasne, inicjatorzy zastrzegli, że strychy są do remontu, ale ogrzewanie to jednak niebagatelna rzecz. Chyba że mają to być tylko letnie pracownie artystyczne.


  Trzecie zastrzeżenie dotyczy warunku, że dotychczasowi lokatorzy mieszkań komunalnych mogliby również starać się o strych, pod warunkiem że nie zalegają z czynszem i oddadzą swoje stare mieszkanie. Nie wiem, co miałoby zachęcić takich lokatorów do oddania mieszkania i zamieszkania na strychu.

  Czwarte i ostatnie zastrzeżenie. Marek Janiak uwielbia zaskakiwać nowymi pomysłami, ale można odnieść wrażenie, że po pewnym czasie traci nimi zainteresowanie, znajdując sobie coś nowszego i ciekawszego. Trochę konsekwencji i uporu by mu nie zaszkodziło.

  To tyle o strychach, poczekajmy do 28 czerwca, kiedy upłynie termin składania wniosków. Ich liczba i status społeczny wnioskodawców pozwoli na wyciągnięcie wniosków, czy pomysł chwycił.

  Zejdźmy na niższe kondygnacje. Program "Mia100 kamienic" ma rzeczywiście szanse zmienić oblicze centrum Łodzi. A to za sprawą jednej rzeczy, którą niejednokrotnie postulowałem: modernizacji całych kwartałów miasta, a nie tylko pojedynczych kamienic, rzuconych jak parę kwiatków na brudny kożuch. Program "Mia100 kamienic" objął tylko budynki, które w stu procentach należą do miasta, więc siłą rzeczy nie mogło być inaczej.

  Rodzi się jednak pewne pytanie. Jeśli teraz zapowiadana jest modernizacja kwartałami, która ma ruszyć w 2014 roku, to czy do tej pory miasto zdąży uregulować stan prawny obiektów w tak zakreślonej zwartej zabudowie? A może zmieni reguły gry i wejdzie w modernizacje budynków z wątpliwym statusem prawnym? Czekamy na odpowiedź. Ale sam zakręt w kierunku modernizacji kwartałami to właśnie to, czego potrzebuje pokiereszowane centrum.


  Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pijar nawalonych z PO

  oko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  ciemnota dla lemingów, jeszcze sa piwnice, no i może wiadukty do zabudowy. A gdzie socjalne budownictwo zamiast kanału przy centralu i po co zniszczyli dworzec skoro nie wybuduja tuneli szybkich...rozwiń całość

  ciemnota dla lemingów, jeszcze sa piwnice, no i może wiadukty do zabudowy. A gdzie socjalne budownictwo zamiast kanału przy centralu i po co zniszczyli dworzec skoro nie wybuduja tuneli szybkich predkości. bezdomni i bezrobotni dzieki tuskolandii i zdanowskiej nie mają gdzie mieszkac - może na piotrkowskiej 104? Dalej ci z PO niszcza Łódx.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ja tylko chciałbym wiedzieć.

  Ciekawski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 10

  Czy te strychy to będą w Nowym, Trzecim Centrum Łodzi. Interesują mnie te w Bramie Miasta.
  Marek Janiak - niech żyje!!!! niech żyje!!!! niech żyje !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zamienił stryjek

  mietek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 14

  Należałoby tę cenną inicjatywę jakoś nazwać.Proponuję np."Klitki dla lemingów im.H. Zdanowskiej".

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  lokale na strychu

  ula (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 23

  Skoro to taki świetny pomysł to proponuję aby ktoś dla przykładu z wyższej półki oddał swój lokal i wziął się za przerobienie strychu w mały pałacyk!! Zastanawiam się co łykają Ci nasi radni??

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo