Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tomasz Siemoniak w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi [ZDJĘCIA+FILM]

Sławomir Sowa
Tomasz Siemoniak odwiedził w piątek (15 maja) Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi. Wicepremier i szef MON ogłosił nowy projekt.

Nowe helikoptery dla wojska, nowe miejsca pracy, nowe technologie. Wszystko to ma się zawierać w projekcie pod nazwą Wojskowa Wyżyna Lotnicza, opartym na produkcji 50 nowych wielozadaniowych śmigłowców dla Wojska Polskiego w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi. Ogłosił go w piątek w Łodzi wicepremier i minister obrony Tomasz Siemoniak.

Kluczowym punktem ma mapie wyżyny są właśnie WZL nr 1 w Łodzi, gdzie mają być produkowane nowe śmigłowce. Kolejne to Radom, siedziba Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w której skład wchodzą także WZL nr 1 w Łodzi oraz Dęblin, gdzie mają być produkowane silniki do nowych śmigłowców. Minister podkreślił, że nie bez znaczenia jest także bliskie sąsiedztwo baz 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, dla której śmigłowce są podstawowym środkiem transportu i walki.

Postępowanie na śmigłowce jeszcze trwa, ale jedynym helikopterem zakwalifikowanym do trwających właśnie testów jest H225M Caracal konstrukcji koncernu Airbus Helicopters. Jeśli testy przebiegną pomyślnie, we wrześniu ma zostać podpisana umowa offsetowa, a następnie główny kontrakt.

Tomasz Siemoniak mówił o szansie rozwojowej dla łódzkich zakładów i że najważniejsze jest teraz dobre przygotowanie do przyjęcia inwestycji.

Podkreślił, że na 50 śmigłowcach sprawa się nie kończy, bo w perspektywie jest wymiana kolejnych 150 helikopterów wojskowych.

- Wojskowa Wyżyna Lotnicza to miejsce, gdzie będziemy chcieli skierować różne inwestycje offsetowe. Wierzę w skonsolidowaną polską zbrojeniówkę, która powinna dostać bardzo mocny impuls modernizacyjny - mówił minister Siemoniak. - Łódź to znakomite miejsce na rozwój polskiego przemysłu lotniczego.

Sławomir Majman, prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, ocenił, że kontrakt na śmigłowce przyniesie świeżo ochrzczonej Wyżynie Lotniczej co najmniej 1250 nowych miejsc pracy.

Minister nie odpowiedział konkretnie na pytanie co z Wojskową Doliną Lotniczą w przypadku, gdyby nie doszło do podpisania umowy z koncernem Airbus Helicopters (protesty przegranych rywali ze Świdnika i Mielca), ale ostrzegł, że oznaczałoby to opóźnienie wyposażenia wojska w nowe helikoptery o dwa lata.

Podczas wizyty zapowiedziano, że w czerwcu odbędzie się w Łodzi zjazd przedstawicieli władz i firm z miast i regionów,
które obejmie swoim zasięgiem Wojskowa Wyżyna Lotnicza.

W spotkaniu w WZL nr 1 uczestniczyła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, która przypomniała o trwającej od dziewięciu lat owocnej współpracy koncernu Airbus Helicopters z Politechniką Łódzką oraz o utworzeniu przez koncern w Łodzi biura konstrukcyjnego w lutym tego roku.

Wicepremierowi Siemoniakowi towarzyszył m.in. dowódca generalny Sił Zbrojnych gen. broni pilot Lech Majewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki