1/9
Skierniewice, Pałac Prymasowski...
fot. Archiwum ITS

Skierniewice, Pałac Prymasowski
Zespół pałacowo-parkowy wybudowany w latach 1610–1619 roku. Obecny kształt to efekt przebudowy w 1780 roku według projektu Efraima Schroegera. W pałacu rezydowali Arcybiskupi Gnieźnieńscy, Francuski Marszałek Ludwik Dawout, Konstanty Pawłowicz Romanow oraz Carowie. Po odzyskaniu niepodległości osada pałacowa została przekazana Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Obecnie Pałac Prymasowski należy do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. W dwie niedziele miesiąca OSada Pałacowa jest otwarta dla zwiedzających. Najbliższa okazja już 22 lipca (godz. 13 - 17).

2/9
Skierniewice, Parowozownia...
fot. Archiwum Nasze Miasto

Skierniewice, Parowozownia
Kolej pojawiła się w Skierniewicach już w 1845 roku. W związku z otwarciem w 1861 roku Drogi Żelaznej Warszawsko - Bydgoskiej Parowozownia w Skierniewicach doczekała się rozbudowy. Po wyłączeniu z eksploatacji skierniewicka parowozownia, najstarsza zachowana na Drodze Żelaznej Warszawsko - Wiedeńskiej, z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei przekształciła się w muzeum kolejnictwa. Można tu zobaczyć m.in. zabytkową halę wachlarzową oraz tabor kolejowy i wystawę urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Zwiedzanie możliwe jest podczas dni otwartych oraz licznych organizowanych w Parowozowni imprez. W najbliższą niedzielę (15 lipca) odbędzie się nietypowy dzień otwarty - Podwieczorek z Parowozami. W godzinach od 15 do 18 będzie można swobodnie przebywać na głównym terenie Parowozowni – siąść na trawniku na kocyku, popatrzeć na parowozy i zjeść np.właśnie rzeczony podwieczorek przyniesiony z domu. Tego dnia nie będzie można zwiedzać wystaw, zlokalizowanych w budynkach - najbliższa okazja podczas dnia otwartego 4 sierpnia.

3/9
Skierniewice, zabytkowy Park Miejski...
fot. Archiwum ITS

Skierniewice, zabytkowy Park Miejski
Zrewitalizowany przed kilku laty zabytkowy park można zwiedzać codziennie, ale w okresie wakacyjnym warto wybrać się tu w niedzielne przedpołudnie, kiedy w Altanie Parkowej odbywają się plenerowe koncerty muzyki klasycznej w ramach cyklu "Muzyczne śniadanie na trawie (plus deser)". Już za tydzień (22.07) w koncercie "Jeśli operetka, to..." Agnieszka Grabowska (sopran), Maciej Madaliński (tenor), Marcin Kawczyński (pianino), Karol Janik (akordeon) zaprezentują najbardziej znane i lubiane pieśni i utwory operetkowe. Początek o godzinie 12.

4/9
Nieborów, Pałac Radziwiłłów...
fot. Youtube

Nieborów, Pałac Radziwiłłów
Barokowy pałac według projektu Tylmana z Gameren, przebudowany w XX wieku, po drugiej wojnie światowej stał się oddziałem Muzeum Narodowego. Do obejrzenia m.in. wnętrza rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, oraz pałac i ogród regularny (francuski). W okresie wakacyjnym w weekendy zwiedzanie odbywał się w godzinach od 10 do 18. W poniedziałki wstęp wolny.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Ostatni mecz sezonu rugbistów KS Budowlani Wizja Med Łódź trzeba obejrzeć z trybun

Ostatni mecz sezonu rugbistów KS Budowlani Wizja Med Łódź trzeba obejrzeć z trybun

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Radość Wisły, smutek Pogoni. Dekoracja po finale Pucharu Polski

Radość Wisły, smutek Pogoni. Dekoracja po finale Pucharu Polski

Zobacz również

To piłkarze Pogoni usłyszeli od kibiców po przegranym finale

To piłkarze Pogoni usłyszeli od kibiców po przegranym finale

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!