Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Totalne dyktando w języku rosyjskim będzie miało łódzką edycję w Szkole Podstawowej nr 29

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Kamil Dyjankiewicz z grupą swoich uczniów podczas nagrywania recytacji wiersza Aleksandra Puszkina
Kamil Dyjankiewicz z grupą swoich uczniów podczas nagrywania recytacji wiersza Aleksandra Puszkina archiwum prywatne
Łodzianie po raz pierwszy będą mogli uczestniczyć w międzynarodowym dyktandzie pisanym w języku rosyjskim – 13 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 29.

„Totalne dyktando” to akcja edukacyjno-społeczna dla wszystkich, którzy umieją pisać po rosyjsku. Zaczęli ją w 2004 roku filolodzy z Nowosybirskiego Uniwersytetu Państwowego. I odtąd co roku z rosyjską ortografią w tym samym czasie zmagają się uczestnicy w miastach Rosji i z całego świata.

Teksty dla „Totalnego dyktanda” opracowują wybitni intelektualiści. W 2019 r. przygotował je Paweł Basiński, pisarz, literaturoznawca oraz krytyk.

W 2018 r., w akcji wzięło udział około tysiąc miast na całym świecie, a jej stolicą był Władywostok, gdzie na głównym placu tekst dyktanda przeczytała jego autorka – pisarka Guzel Jachina.

Łódzka edycja ortograficznych zawodów rozpocznie się 13 kwietnia 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 29 (przy ul. Przędzalnianej 70) – o godz. 13.

A już od 3 kwietnia rusza rejestracja, która dla chętnych do wzięcia udziału w zabawie jest obowiązkowa. Organizatorzy będą prowadzić zapisy na „Totalne dyktando” przez swoją stronę internetową (www.totaldict.ru).

W Łodzi każdy uczestnik otrzyma certyfikat, a dla zwycięzców czekają nagrody. Treść dyktanda w SP nr 29 odczyta Pavel Samokhin, lider polsko-rosyjskiego zespołu Samokhin Band.

Ortograficzna rywalizacja nie ma ograniczeń wiekowych – spróbować swoich sił może każdy zapisany chętny.

W Polsce „Totalne dyktando” miało już swoje edycje w Warszawie i w Lublinie. Łódź dołącza do akcji za sprawą Kamila Dyjankiewicza, nauczyciela języka rosyjskiego – w SP nr 29 oraz w XLVII Liceum Ogólnokształcącym – który postanowił zająć się koordynacją zabawy w naszym mieście.

– Podczas udziału w 5. Międzynarodowym Forum Pedagogicznym w Soczi brałem udział w zajęciach z pomysłodawcami akcji, którzy przeprowadzili dyktando dla nauczycieli. Jako pasjonat rosyjskiego, przekonałem się, aby podobną imprezę zorganizować w Łodzi. Od powrotu z Soczi zajmuję się przygotowaniami, aby dyktando było zapięte na ostatni guzik – opowiada Kamil Dyjankiewicz.

Łodzianin 3 i 4 grudnia 2018 r., podczas forum w Soczi, opowiadał o swoich metodach nauczania rosyjskiego jako języka obcego jako jedyny Polak wśród ponad 400 przedmiotowców od rosyjskiego z 20 krajów świata i z 80 rejonów Rosji. Dodatkowo łodzianin znalazł się wśród 40 rusycystów, którzy, w wyniku wcześniejszego konkursu, przedstawiali w Soczi 20-minutowe wystąpienia na temat pracy z młodzieżą.

Kamil Dyjankiewicz twierdzi, że jego przedmiot nie może opierać się tylko na wykorzystywaniu podręczników – na lekcjach stosuje smartfonowe aplikacje, jego uczniowie nagrywają filmiki, przesyłane potem innym grupom młodzieży.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki