Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Traktor może być tańszy w obsłudze, jeśli do oleju napędowego dodać gazu

Krzysztof Kaniecki
Traktor może być tańszy w obsłudze, jeśli do oleju napędowego dodać gazuWiesław Włazałek pierwszą gazową instalację w silniku diesla zainstalował 22 lata temu
Traktor może być tańszy w obsłudze, jeśli do oleju napędowego dodać gazuWiesław Włazałek pierwszą gazową instalację w silniku diesla zainstalował 22 lata temu kk
Uniejowianin Wojciech Włazałek blisko ćwierć wieku temu wynalazł nowatorską metodę zasilania gazem silników diesla. Dziś coraz więcej rolników wyposaża swoje traktory w butle z LPG, bo dzięki temu zmniejszają siękoszty uprawy, a do tego praca w polu jest łatwiejsza, gdyż silnik zasilany gazem wydatnie zwiększa swą moc. Nawet o 30 procent.

- Wszystko rozpoczęło się w roku 1992, kiedy samodzielnie opracowałem instalację gazową do sprowadzonego z wojska Stara 660 - opowiada Wojciech Wlazałek. - Wtedy jeszcze nie wiedziałem, że jest to wtrysk gazu. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku temat gazu w samochodach był bez wątpienia tematem tabu, więc nie pozostawało mi nic innego, niż nauka na własnych błędach i na instalacjach holenderskich. Dziś jako jedyna firma w regionie łódzkim oraz jedna z niewielu firm w Polsce naprawiam holenderskie instalacje gazowe. Posiadam do nich części zamienne, które przywożę z Holandii.

Od siedmiu lat uniejowianin montuje własne instalacje do silników diesla. Czy to możliwe, aby motor zasilany olejem napędowym można było "zagazować" podobnie, jak dzieje się to z silnikami benzynowymi? Tym bardziej, że są to zupełnie inne paliwa.

- W pojazdach z silnikiem diesla gaz jest jedynie dodatkiem, gdyż nie da się w pełni zastąpić tego paliwa, jak w silnikach benzynowych - wyjaśnia mistrz mechaniki pojazdowej z Uniejowa. - W montowanych instalacjach podaję gaz do diesla w dawce 50 procent, w silnikach z turbiną jest to od 30 do 40 procent, a w Common Rail już tylko maksymalnie od 5 do 10 procent. Te dawki nie są w stanie zaszkodzić silnikowi. To nie jest skomplikowany system. Moją instalację z powodzeniem montują sami rolnicy oraz kierowcy, którym udzielam informacji przez telefon. Moje systemy z powodzeniem pracują nie tylko w traktorach i kombajnach, ale też w autach osobowych, busach, tirach, koparkach i ładowarkach. System ma elektronikę BSPG, czyli Bezpiecznego Systemu Podawania Gazu, która zabezpiecza prawidłowe działanie silnika.

Gaz jest podawany w sposób ciągły. Oznacza to równomierną dawkę gazu na wszystkie cylindry. W innych popularnych instalacjach gaz jest podawany przez wtryskiwacze, gdzie na pewno nie jest możliwe równomierne podanie gazu na wszystkie cylindry.

Gazowe instalacje do diesla, mają zdaniem uniejowianina szereg zalet, jak dobra cena, łatwość montażu, prostota systemu i programowanie z przycisku informującego o pracy na gazie. Trzeba też jednak powiedzieć o jednej istotnej wadzie, jaką jest częstsza kontrola filtra powietrza. Brudny może bowiem powodować podawanie zbyt dużej dawki gazu, co z kolei może zaszkodzić silnikowi. Dlatego gaz podawany jest w sposób ciągły, ale z możliwością odcięć na wolnych i wysokich obrotach. Instalacja gazowa przełącza się na gaz, kiedy temperatura reduktora wyniesie 23 stopnie Celsjusza. Dodatkowe puszczenie dawki gazu powoduje łatwiejszy rozruch silnika.

Ile taka instalacja kosztuje? Jeśli ktoś ma smykałkę do mechaniki i sam jest w stanie ją zamontować, wyda około 1,4 tys. zł za części potrzebne do takiej przeróbki traktora. Przy dzisiejszych cenach oleju napędowego, jest to koszt około 300 lirów tego paliwa. Jeśli wziąć pod uwagę, że przy zastosowaniu mieszkanki ON z LPG można zaoszczędzić od 15 do 20 proc. na różnicy ceny paliw, to w ciągu roku statystyczny posiadacz średniej wielkości gospodarstwa rolnego w województwie o powierzchni niespełna 8 ha, korzystając z instalacji gazowej jest w stanie zwrócić sobie poniesione na przeróbkę ciągnika wydatki. W kolejnych latach już ma oszczędności.

 

Źródło: Dziennik Łódzki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki