Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Transplantacja bez tajemnic

Ewelina Romańska
Uczniowie 32 szkół ponadgimnazjalnych z województwa wzięli udział w szkoleniu w ramach kampanii "Drugie życie".
Uczniowie 32 szkół ponadgimnazjalnych z województwa wzięli udział w szkoleniu w ramach kampanii "Drugie życie". Grzegorz Gałasiński
Uczniowie 32 szkół ponadgimnazjalnych z województwa łódzkiego wzięli udział w szkoleniu w ramach kampanii "Drugie życie". To pierwsza taka akcja w Łodzi. Dzięki akcji młodzież będzie zaangażowana w nagłaśnianie problemu transplantologii. Szkolenie, które odbyło się w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego, przygotowuje uczniów do podjęcia działań promujących przeszczepianie narządów.

Szkoły organizujące kampanię otrzymały materiały edukacyjne m.in. broszury informacyjne, druki oświadczenia woli, plakaty, koszulki itd. Raport z przeprowadzonych akcji powinien zostać dostarczony do 12 czerwca.

- Trzy najbardziej kreatywne zostaną nagrodzone czekami charytatywnymi, które przekażą na dowolnie wybrany cel dobroczynny. - powiedziała prowadząca szkolenie Kinga Kuśmierczyk.

Aby jednak przygotować uczniów do promowania transplantologii i rozpowszechnianiu oświadczenia woli, organizator Fresenius Medical Care (światowy dostawca produktów i usług dla pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek) zaprosił do współpracy: transplantologa prof. Michała Nowickiego, oraz Mirosława Burskiego i Adama Raszkiewicza, którzy przeszli zabieg przeszczepienia nerek. Ich głównym celem było uświadomić młodym ludziom, że dzięki transplantacji narządów często daje się komuś drugie życie.

- To spektakularna dziedzina. - zachęcał na wstępie profesor Nowicki. - Przeszczepiamy z roku na rok coraz więcej różnych narządów. I właśnie przeszczep np. nerki czy od osoby żywej, czy martwej, pozwala przywrócić narząd do pełnego zdrowia. A po takim zabiegu żyje się normalnie. - przekonywał.

Swoją historią podzielili się również mężczyźni, którzy doświadczyli tego problemu "na własnej skórze".

- Na przeszczep czekałem 11 lat. Organów jest mało, ale lekarze o nie walczą. Mimo, że potencjalni dawcy nie są zarejestrowani w Rejestrze Sprzeciwów, a lekarze mogliby wówczas od zmarłego pobrać organy, to często szanują wolę rodzin i nie robi się tego. Dlatego dobrze jest mieć kartę oświadczenia woli, można naprawdę uratować komuś życie - komentował Adam Raszkiewicz.

Uczniowie mogli również osobiście porozmawiać z gośćmi, którzy odpowiadali na nurtujące pytania.

Jak powiedzieli uczniowie z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego ze Zduńskiej Dąbrowy.

- Mamy kilka pomysłów, jak zorganizować tę akcję. Dzięki temu szkoleniu naprawdę zrozumieliśmy problem transplantologii, że zwykły kartonik z naszą wolą może podarować komuś drugie życie. Gdybyśmy wygrali konkurs, swój czek przeznaczymy na Dom Dziecka w Gostyninie. - dodają.

W 2012 roku przeprowadzono 1546 zabiegów, a chorych czekających na przeszczep było 2369.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki