Trasa Górna będzie aleją Władysława Bartoszewskiego

  Trasa Górna będzie aleją Władysława Bartoszewskiego

  Piotr Brzózka

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Trasa Górna aleją Władysława Bartoszewskiego

  Trasa Górna aleją Władysława Bartoszewskiego ©Łukasz Kasprzak/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Trasa Górna będzie aleją Władysława Bartoszewskiego. Tak zdecydowali łódzcy radni kończąc pierwszą powakacyjną sesję Rady Miejskiej. Nie obyło się bez politycznych przepychanek, aczkolwiek nie dotyczyły onewprost samego patrona, którego życiorysu nikt na sali nie zakwestionował.
  Trasa Górna aleją Władysława Bartoszewskiego

  Trasa Górna aleją Władysława Bartoszewskiego ©Łukasz Kasprzak/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Projekt uchwały w sprawie nadania nowej nazwy trasie Górna, zgłosili radni PO. Już rano klub PiS optował za zdjęciem tego punktu z porządku obrad. Radny Sebastian Bulak przekonywał, że jest niedopuszczalne, aby droga, która kosztowała ponad 400 milionów złotych, była nazywana bez konsultacji społecznych. Postulat odrzucono w głłosowaniu.

  Wieczorem wniosek o odłożenie sprawy ponowił Łukasz Magin (PiS). Jak stwierdził, w ciągu dnia wpłynął do magistratu wniosek sygnowany przez radę osiedla Chojny, z apelem o przeprowadzenie konsultacji w tej sprawie. I ten wniosek został oddalony.
  Tomasz Kacprzak (PO) przypomniał, trasa Górna do dziś pozostaje ulicą bezimienną, bo nazwa, której używamy, jest jedynie potoczna, zwyczajowa, do dziś nie nadano jej żadnego oficjalnego imienia.

  Trasa Górna imienia Bartoszewskiego?

  - Zaproponowaliśmy radnym i łodzianom, by tę ulicę nazwać aleją Władysława Bartoszewskiego. Bartoszewski był osobą wyjątkową, dla wielu Polaków jest autorytetem. Władysław Bartoszewski uczestniczył w cywilnej obronie Warszawy we wrześniu 1939. Był więźniem obozu Auschwitz. W 1942 r. został żołnierzem Armii Krajowej. Uczestniczył w Powstanie Warszawskim, w czasach stalinowskich był dwukrotnie więziony. W III RP był dwukrotnie ministrem spraw zagranicznych - przypominał życiorys profesora Tomasz Kacprzak.

  Radny PO przypomniał, że Bartoszewski miał dobre relacje z prezydentem Łodzi Jerzym Kropiwnickim, o czym - jego zdaniem - najwięcej mógłby powiedzieć radny PiS, były wiceprezydent Łodzi, Włodzimierz Tomaszewski.

  Adam Wieczorek z PO zwrócił uwagę na aspekt praktyczny - póki trasa Górna nie ma imienia, działające przy niej firmy, nie są w stanie podawać adresu.

  Trasa Górna ma zostać przedłużona do autostrady A1

  Sebastian Bulak (PiS) dopytywał, dlaczego nie przeprowadzono w tej sprawie konsultacji społecznych. Radni PO odpierali, że nie w sprawie każdej uchwały prowadzi się konsultacje. Przypomnieli, że projekt był znany od półtora miesiąca i był w tym czasie szeroko omawiany w mediach.

  Łukasz Magin zapowiedział, że jego klub zagłosuje przeciw inicjatywie Platformy. Zaznaczył jednak, że radni PiS nie skupiają się na osobie samego patrona, tylko na kwestii konsultacji, a właściwie - ich braku.

  - Nie jest dobrze mieszać łodzianom w głowie. Jeśli łodzianie są przyzwyczajeni do jazdy Trasą Górna, to należałoby to usankcjonować. Ale nie jesteśmy mądrzejsi od mieszkańców, dlatego i tę propozycję chcielibyśmy poddać konsultacjom - stwierdził Magin.

  Sylwester Pawłowski z SLD powiedział, iż jego klub optował za tym, żeby nie głosować teraz sprawy Trasy Górna, lecz zrobić to później, razem z większym "pakietem" ulic. Pochwalił się, że osobiście poznał Władysława Bartoszewskiego i dodał, że podziela wartości, które przyświecały profesorowi. Tyle, że - jego zdaniem - sposób procedowania w sprawie nowej nazwy dla Trasy Górna, przeczy tym wartościom. Niewłaściwe było bowiem rozmawianie o takim patronie w pośpiechu wakacyjnych konferencji. Nie zdziwiłby się więc, że rodzina profesora serdecznie "podziękowałaby" łódzkim radnym za ten zaszczyt.

  Pawłowski został za tę wypowiedź skrytykowany przez PiS, radnym Prawa i Sprawiedliwości dostało się zaś od PO i SLD za wybiórczość w kwestii potrzeby urządzania konsultacji społecznych.

  Za nazwaniem trasy Górna imieniem Władysława Bartoszewskiego głosowało 24 radnych. 11 było przeciw.

  Trasa Górna zostanie przedłużona do węzła Romanów na autostradzie A1

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Mapa inwestycji w Łodzi

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny