Trawnik jest lepszy niż parking?

Agnieszka Magnuszewska
Trawnik przy C.h. Retkinia jest rozjeżdżany
Trawnik przy C.h. Retkinia jest rozjeżdżany
Udostępnij:
Trawnik czy parking? Zieleniec w pobliżu Centrum Handlowego Retkinia przy ul. Maratońskiej systematycznie zastawiany jest przez auta. Samowolny parking tworzy się na trawniku zwłaszcza wtedy, gdy w pobliżu centrum handlowego organizowane są giełdy.

- Trawa jest bardzo niszczona, ale nie chodzi tylko o zieleń. Kierowcy parkują na coraz dalszej części trawnika i sznur aut zbliża się do mniejszych ulic, gdzie są place zabaw. Może dojść do nieszczęścia jeżeli jakiś kierowca nie zauważy dziecka - podkreśla pan Jacek z Retkini.

- Pisałem już w ubiegłym roku do wydziału ochrony środowiska, ale dowiedziałem się tylko, że problem zostanie rozwiązany na spotkaniu z Radą Osiedla Zachód Smulsko. Owszem, zorganizowano je w kwietniu ubiegłego roku, ale ja nie zostałem poinformowany, jakie decyzje podjęto. Chyba żadnych, bo trawnik nadal jest rozjeżdżany - dodaje mieszkaniec Retkini.

Dziki parking rzeczywiście jest problemem, bo od początku roku do 12 marca straż miejska interweniowała tam aż siedemnaście razy. Funkcjonariusze wystawili cztery mandaty i dali dwa pouczenia.

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa podkreśla, że gdy przejmował trawnik w październiku 2010 r., był on już zniszczony po zachodniej stronie C. H. Retkinia. Miesiąc później Pol-Targ, zarządca centrum wystąpił do miasta z wnioskiem o rozbudowę targowiska. Oczekiwał, że miasto przeprowadzi taką inwestycję za 1,5 mln zł. Jednak miasto z niej zrezygnowało, bo nie miało pieniędzy.

Wówczas WOŚiR przymierzył się do rekultywacji zieleńca. Prace miały wynieść 100 tys. zł. Nie znaleziono jednak skutecznej metody zablokowania wjazdu na trawnik, dlatego WOŚiR zaproponował radzie osiedla, by przeznaczyła trawnik pod parking i targowisko.

Zarząd Rady Osiedla Zachód Smulsko przystał na propozycję magistratu w czerwcu 2011 r. Trzy miesiące później WOŚiR zwrócił się do Wydziału Majątku Miasta z prośbą o wydzierżawienia CH Retkinia lub innemu inwestorowi zniszczonej części trawnika. Oczywiście po to by rozbudować parking.

- Mimo rozbudowy części parkingowej od strony trawnika, auta wciąż parkują na terenach zielonych - podkreśla Marcin Masłowski, zastępca rzecznika prezydenta Łodzi. - Trzeba podjąć decyzję, a wcześniej przedyskutować ją na spotkaniu z radami osiedli, czy jeszcze bardziej rozbudować parking czy zostawić taki, jaki jest i ogrodzić trawnik słupkami.

CZYTAJ TEŻ:
* Parking na Widzewie będzie większy
* Urzędnicy chcą parkować za darmo

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
paw
Dziki parking rzeczywiście jest problemem, bo od początku roku do 12 marca straż miejska interweniowała tam aż siedemnaście razy. Funkcjonariusze wystawili cztery mandaty i dali dwa pouczenia.

cóż za niesamowita skuteczność! na jedną interwencję straży miejskiej przypada 0,2353 mandatu i 0,1176 pouczenia. jestem z nich dumny. dobra robota chłopaki!

wystarczy dosłownie kilka razy zrobić akcję z blokadami kół. policja powinna potraktować proceder parkowania tam jako łatwy przypływ gotówki i już. maratońską codziennie zasuwają dziesiątki radiowozów, wystarczy by zatrzymały się na 20 minut i wystawiły po kilka mandatów, ot co!
M
Man
Na spotkaniach z zarządcami terenów mieszkalnych i okolicznych oraz z decydentami w tej sprawie...z ramienia inwestorów miejskich .....należy stawiać sprawę jasno. W miejscach gdzie występuje konieczność postoju pojazdów....likwidować tereny zazielenione...tak,tak zazielenione bo zazwyczaj nie obsiewa ich się trawą i nazwa trawnik.. nie przystaje do wyłysiałych , niepielęgnowanych terenów. A poza tym projektanci sprzed kilkudziesięciu lat ...po prostu nie zakładali takiej wielkiej ilości samochodów na terenie Polski. Dlatego rezygnujmy z pseudo trawników i . budujmy parkingi bo one są obecnie koniecznością.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie