Trendy na rynku korepetycji w 2023 roku

Materiał informacyjny BUKI
W obecnej świadomości większości społeczeństwa, korepetycje nie są wyłącznie zajęciami dla dzieci, które mają problemy w nauce. Generalnie na lekcje prywatne uczęszczają przeróżne osoby, którym zależy na własnym wykształceniu. Szczególnie w dobie pandemii koronawirusa, rynek korepetycji uległ gwałtownym przemianom. Obecnie, parę lat później, można już wyciągnąć konkretne wnioski z tejże przemiany, jak również stwierdzić, iż zaistniałe zmiany przejawiają trwały charakter. W dzisiejszym artykule przedstawione zostaną trendy na rynku korepetycji w 2023 roku.

Przegląd aktualnej sytuacji na rynku korepetycji

Rynek korepetycji uległ wręcz gigantycznemu rozwojowi od początku pandemii. Coraz więcej osób – zarówno uczniów, jak i dorosłych – poszukuje prywatnych nauczycieli, którzy pomogą im nabyć nowe umiejętności lub podszkolić się z danej dziedziny nauki. Według szacunków, wartość rynku korepetycji w Polsce może oscylować nawet w granicach kwoty 10 miliardów złotych!

O ile przed pandemią największą popularnością cieszyły się lekcje stacjonarne, obecnie ta tendencja zaczyna się powoli zmieniać. Coraz częściej uczniowie wybierają lekcje zdalne, ze względu na oszczędność czasu, jak również możliwość uczęszczania na zajęcia praktycznie z każdego miejsca z dostępem do internetu. Warto również zauważyć, iż niezmiennie korepetycje organizowane są albo indywidualnie, albo w niewielkich grupach, zapewniających każdemu uczestnikowi możliwość wypowiedzenia się i uzyskania pomocy w razie jakichkolwiek problemów.

Obecnie – w 2023 roku – największą popularnością wśród przedmiotów, z których uczniowie uczęszczają na korepetycje, cieszą się dziedziny ścisłe, takie jak matematyka, fizyka, czy chociażby chemia. Niezmiennie dominują również języki obce. Względnie niewielu uczęszcza na przedmioty typowo humanistyczne, takie jak chociażby historia.

Nowe trendy na rynku korepetycji w 2023 roku

Jak wspomniano uprzednio, w 2023 roku wzrośnie zapotrzebowanie na korepetycje online. Poza wspomnianymi zaletami tej formy prowadzenia zajęć, można przykładowo jeszcze wskazać, że umożliwiają one uczestnictwo w lekcjach prowadzonych na drugim końcu Polski – przykładowo uczeń z Opola może uczestniczyć w lekcji prowadzonej przez korepetytora z Gdańska.

Coraz częściej również w korepetycjach wykorzystuje się sztuczną inteligencję. Przykładowo, osoba chcąca nabyć określoną wiedzę wykupuje dostęp do określonego programu komputerowego, który krok po kroku prowadzi przez poszczególne partie materiału, jak również analizuje wyniki nauki.

Ogólnie na zmiany rynku korepetycji wpływa również popularyzacja coraz to nowych i bardziej zaawansowanych systemów informatycznych. Umożliwiają one chociażby zdalne uczestnictwo w zajęciach, jak również przykładowo współdzielenie ekranu laptopa lub tabletu przez ucznia i nauczyciela, którzy mogą rozwiązywać zadania jednocześnie.

Skutki dla uczniów i rodziców

Czy zmiany następujące wewnątrz rynku korepetycji dotkną uczniów, rodziców i nauczycieli? Oczywiście że tak. Pamiętać trzeba, że im więcej nauczycieli będzie oferowało swe usługi, tym bardziej konkurencyjne ceny będą proponować. Jednocześnie, wobec możliwości udziału w zajęciach całkowicie zdalnie – nawet z drugiego miejsca w Polsce – dostęp do rynku korepetycji mieć będą nawet uczniowie zamieszkujący niewielkie ośrodki miejskie i wiejskie, gdzie najzwyczajniej w świecie nie ma żadnych korepetytorów. Jednocześnie korepetytorzy będą mogli udzielać większej ilości lekcji, ponieważ nie będą tracić czasu na dojazdu do domów swych uczniów. Jeżeli z kolei udzielali dotychczas lekcji w wynajmowanych w tym celu lokalach, odpadnie im koszt zapewnienia tego miejsca. Powinno to również skutkować obniżeniem cen korepetycji – im niższe koszty własne korepetytora, tym mniej z nich zostanie niejako przeniesionych na ucznia.

Z pewnością rozwój sztucznej inteligencji przyczyni się do zwiększenia podaży usług na rynku korepetycji. W przypadku określonych przedmiotów, udział człowieka może stać się całkowicie niepotrzebny lub ograniczony do obsługi systemu informatycznego. Z pewnością utrzymanie się rozwoju technologii AI może w perspektywie paru lat całkowicie wyprzeć czynnik ludzki z rynku korepetycji.

Warto na zakończenie wskazać, iż wobec rosnącej inflacji, również ceny lekcji prywatnych proporcjonalnie wzrastają. Rozwijająca się z dnia na dzień technologia ułatwia dostęp do rynku korepetycji osobom pozbawionym możliwości uczestnictwa w zajęciach stacjonarnych. Jest to niezwykle dobry prognostyk na przyszłość. Warto w tym miejscu również nadmienić, iż doskonałych korepetytorów z łatwością można znaleźć w serwisie BUKI, na którym oferują się nauczyciele praktycznie z każdego przedmiotu szkolnego i nie tylko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki