Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trener pracy pomoże niepełnosprawnym

Alicja Zboińska
Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego
- Nasze wykształcenie ani umiejętności nie mają większego znaczenia dla pracodawców - żalą się niepełnosprawni z naszego województwa. - Wystarczy, że gorzej się poruszamy albo mamy drobne schorzenia psychiczne, by usłyszeć w firmach, że nie jesteśmy potrzebni lub nie ma dla nas miejsca. Wkrótce ma się to zmienić.

Przygotowywany jest bowiem projekt, który powoła tzw. trenera pracy. Będzie to opiekun, który nie tylko pomoże znaleźć osobie niepełnosprawnej zajęcie, ale także utrzymać posiadaną już pracę.

Projekt powstaje przy współpracy organizacji pomagających nie w pełni zdrowym: Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych oraz Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

- W Polsce jest przeszło 4,5 miliona osób niepełnosprawnych, a ich sytuacja na rynku pracy jest znacznie trudniejsza niż osób sprawnych - podkreśla Anna Skupień, rzecznik Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. - Przeważająca część pracodawców nie jest świadoma korzyści wynikających z zatrudniania osób niepełnosprawnych, część szefów się takich pracowników obawia.

W ubiegłym roku zaledwie 27,5 proc.osób niepełnosprawnych było aktywnych zawodowo, a wśród pełnosprawnych ten wskaźnik przekroczył 56 proc.

Statystyki ma poprawić właśnie trener pracy. Jego zadanie nie będzie polegało tylko na pomocy w znalezieniu zajęcia.

- Będzie to także uzyskanie i utrzymanie zatrudnienia, a także nawiązanie kontaktu z pracodawcą i udzielenie mu niezbędnej pomocy - czytamy w projekcie. - Skuteczna praca trenera wymaga współdziałania z wieloma specjalistami, którzy na różnych etapach procesu zatrudnienia wspomaganego mają do odegrania własną rolę.

Trener pracy ma najpierw zdiagnozować, jaka praca będzie najlepsza dla niepełnosprawnego, a następnie wybrać najlepsze oferty i brać udział w rozmowach kwalifikacyjnych niepełnosprawnych kandydatów.

Na tym jego rola się nie kończy, możliwy jest scenariusz, że trener pracy wybiera się razem z nowym pracownikiem do firmy i towarzyszy mu tam przez pierwszych kilka dni.

Projekt jest rozpisany na dwa lata. W pierwszym etapie ma dojść do stworzenia jednolitych procedur naboru osób zainteresowanych posadą trenera pracy oraz ich szkolenia. W listopadzie tego roku rozpoczną się właśnie szkolenia tych osób. Na razie wiadomo, że szkolić będą się 72 osoby.

Kolejne informacje na ten temat będą dostępne później. Zainteresowani pracą trenera lub opieką ze strony takiej osoby mogą śledzić wiadomości w tej sprawie na stronie internetowej www.trenerpracy.eu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki