Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trenuj z wojskiem - będzie trzecia edycja akcji. To dobra wiadomość dla tych, dla których nie wystarczyło teraz miejsc

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
W zajęciach w 25 Brygadzie Kawalerii powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, które odbyły się 14 stycznia, udział wzięło aż 230 cywili.
W zajęciach w 25 Brygadzie Kawalerii powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, które odbyły się 14 stycznia, udział wzięło aż 230 cywili. Fot. Dagmara Kubczak
Dopiero zaczęła się druga edycja akcji Trenuj z wojskiem, tym razem pod nieco zmienioną nazwą Trenuj z wojskie w ferie, a już wiadomo, że będzie kolejna edycja. To dobra wiadomość dla tych, dla których nie wystarczyło teraz miejsc.

Jak nas poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, szczegóły i terminy trzeciej edycji akcji Trenuj z wojskiem zostaną podane po feriach, kiedy zakończy się druga edycja, ale decyzja już zapadła. Akcja Trenuj z wojskiem w ferie cieszy się jeszcze większym zainteresowaniem niż pierwsza. Bardzo możliwe, że to z powodu ferii. To dodatkowa oferta na zagospodarowanie wolnego czasu. Specjalnie dla uczniów obniżono granicę wieku dla uczestników do 15 lat.

Rekordowe zainteresowanie akcją zanotowano w 15 Sieradzkiej Brygadzie Dowodzenia, gdzie cywile będą ćwiczyć z wojskiem w sobotę 21 stycznia. Podczas pierwszej edycji w ćwiczeniach w Sieradzu brało udział po 150 osób, dla wielu zabrakło miejsc. Teraz zwiększono liczbę miejsc do 250, ale i tak trzeba było otworzyć listę rezerwową.

10 tysięcy chętnych
W pierwszej edycji akcji, która odbyła się w październiku i listopadzie w całej Polsce było około 10 tysięcy chętnych, ale miejsc wystarczyło tylko dla 4 tysięcy. Teraz liczbę jednostek w Polsce, gdzie można spędzić sobotę na bezpłatnym szkoleniu z wojskiem zwiększono z 17 do ponad 30, wzrosła także liczba miejsc w poszczególnych jednostkach. W województwie łódzkim oprócz 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, w akcji Trenuj z wojskiem uczestniczy 25 Brygada Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim. W Tomaszowie trening, w którym uczestniczył szef MON Mariusz Błaszczak odbył się 14 stycznia i przyciągnął także rekordową liczbę uczestników - aż 230.

Czego się można nauczyć?

8-godzinne szkolenia są bezpłatne. Odbywają się w soboty. Wojsko zapewnia uczestnikom ubezpieczenie i wyżywienie. Cywile są szkoleni przez wojskowych w surwiwalu, walce wręcz, rzucie granatem, maskowaniu, opatrywaniu ran i oczywiście w strzelaniu, składaniu broni oraz jej obsłudze. Nie ma jednak strzelań z ostrej amunicji. Strzelanie można poćwiczyć na trenażerach stacjonarnych typu Śnieżnik, które same w sobie mogą być dużą atrakcją dla cywilów. To cyfrowa strzelnica z komputerem połączonym z projektorem, laserem i kamerami. Ćwiczący dostaje symulator broni strzeleckiej, który "strzela" niewidoczną wiązkę laserową. Żołnierze wykorzystują Śnieżnika do ćwiczeń obok tradycyjnego strzelania.

Ponadto, wojskowi instruktorzy mówią jak należy się zachować podczas alarmu, zagrożenia, czy ostrzału lotniczego i artyleryjskiego (gdzie i jak się ukryć). Zajęcia będą maksymalnie nastawione na praktykę.

19 stycznia 1945 r. Armia Czerwona zajęła kolejne miejscowości w naszym regionie: Bełchatów, Brzeziny, Kutno, Pajęczno, Pabianice i Łódź.

Kalendarium 19 stycznia. Historia: Łódź i województwo łódzk...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki