18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Treść listu z kapsuły czasu odnalezionej w kościele św. Mateusza [ZDJĘCIA]

Michał Meksa
Publikujemy treść listu odnalezionego pod posadzką kościoła św. Mateusza w Łodzi. Jest on datowany na 24 czerwca 1923 roku.

W imię Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego. AMEN

Działo się to dnia 24 czerwca 1923 roku w Łodzi w wolnej Rzeczypospolitej Polskiej, w czasach rządów prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, gdy Wojewodą Łódzkim był Rembowski, prezydentem miasta Aleksy Rzewski, Generalnym Superintendentem Warszawskiego Konsystorza Juliusz Bursche, dzisiaj ten dokument po uroczystym nabożeństwie został podpisany i w kościele luterańskim św. Mateusza złożony. W tych dniach, po zakończeniu prac związanych z budową wieży, oraz przykryciem dachu kościoła, odbyło się Święto Parafialne.

Budowa tego kościoła ma szczególną historię. Prace budowlane, które rozpoczęły się w 1909 roku, w roku 1914 - 31 lipca - w związku z wybuchem wielkiej wojny zostały wstrzymane. Dopiero w roku 1921 podjęto ponownie dalsze prace. To, że się udało wznowić budowę, Parafia zawdzięcza powołanej organizacji, która wzięła na siebie trud budowy. To jest Komitet Pomocy Budowy (Hilfsbaukomitee) ewangelickich Mistrzów Fabrykanckich i Fabrykantów miasta Łodzi.

Wspomniany Komitet wziął na siebie ciężar dokończenia budowy wieży kościoła. Z wybuchem wojny zakończono prace murarskie przy wieży, było również przygotowane drzewo gotowe do montażu na jej dachu. Pomimo wykonania wszystkich prac, dokończenie wieży wiązało się z dużym nakładem środków finansowych. Wspomniany Komitet Mistrzów Fabrykanckich i Fabrykantów troszczył się nie tylko o wieżę kościoła.

Dach, który początkowo i tylko tymczasowo zabezpieczony był papą w przeddzień Świąt Zesłania ducha Świętego w roku 1916 został zniszczony przez niespotykane gradobicie. Dzięki niestrudzonej pracy wspomnianego Komitetu dla wszystkich współwyznawców będzie wzorowym przykładem zapału i niech będzie zachętą do pilnego naśladowanie przez tych, co przyjdą po nas. Pochwalić należy dużą ofiarność parafian, którzy przez lata niestrudzenie przekazywali swoje środki. Niestety, po zakończeniu wojny nastała inflacja. Warunki życia są coraz cięższe.

Dzisiaj, gdy te słowa są pisane, kilogram chleba kosztuje trzy tysiące marek. Sytuacja z dnia na dzień staje się coraz cięższa. Mimo wszystko Parafia otrzymuje nowe ofiary, które są jedyne w swoim rodzaju i niech będą one przykładem dla przyszłości. Godnie będzie wyrazić wielkie uznanie i podziękowanie Parafii za całe to zaangażowanie. Również zapał parafian jest żywym znakiem wiernej miłości do Bożego Słowa i naszego luterańskiego Kościoła. Kiedy ten dokument zostanie odnaleziony, nas już długo na tej ziemi nie będzie! Prosimy tych, którzy po nas przyjdą: Bądźcie wierni w Bogu w Trójcy Świętej jedynemu, kochajcie również czystą i niesfałszowaną Ewangelię i trwajcie wiernie przy dziedzictwie Reformacji, wierni aż do śmierci!

W Parafii św. Jana, która buduje kościół św. Mateusza w tym czasie służą: Superintendent W. P. Angerstein; Radca Konsystorza J. Dietrich i ks. Alexander Gross.

Wszechmogącemu, który nam do tej pory pomagał niech będzie uwielbienie, cześć, dziękczynienie i chwała na wieki. AMEN

Podpisy:
Superintendent W. P. Angerstein (przebywa na urlopie)
Pastor J. Dietrich
Pastor A. Gross

Członkowie Komitetu Pomocy Budowy (Hilfsbaukomitee) Łódzkich Fabryk
Mistrzowie i Fabrykanci

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

ł
łodzianka

Jakie to madre i wzruszające....Ich już nie ma, ale pomyśleli o nas. Pomyślmy dziś o nich....

Z
ZZZZZZ

TO JEST KOLEJNY ROZBIÓR ? JAK DŁUGO NARÓD JESZCZE WYTRZYMA...

...

zabijanie Łodzi to mamy w różnych aspektach, od ok 60 lat

p
partia POmocy swoim

a obecna władza wyprzedaje jak złomiarz to co poprzednie pokolenia stworzyły

A
Andrzej

I kto niszczy nasze miasto, az tak ze cofnelismy sie do lat kiedy zył Tuwim, a nawet jeszcze dalej.
Od czasu referendum, mamy zabijanie Łodzi jak stwierdził Lynch

Dodaj ogłoszenie