Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trudniej o mieszkanie komunalne. Aleksandrów Łódzki zmienia zasady przyznawania takich lokali

Jacek Zemła
Jacek Zemła
O przyznaniu bądź nie mieszkania komunalnego decyduje odpowiednio niski dochód. Bogatsi nie maja szans na taki lokal.
O przyznaniu bądź nie mieszkania komunalnego decyduje odpowiednio niski dochód. Bogatsi nie maja szans na taki lokal. UMA
Osoby w trudnej sytuacji mieszkaniowej, którym dochód nie pozwala na kupno własnego „M” lub wynajęcie lokalu na wolnym rynku - mogą starać się o lokal z mieszkaniowego zasobu Gminy Aleksandrów Łódzki. Nie będzie to łatwe, ale wciąż jest możliwe. Miasto zmieniło właśnie zasady najmu takich lokali.

Osoby w trudnej sytuacji mieszkaniowej, którym dochód nie pozwala na kupno własnego „M” lub wynajęcie lokalu na wolnym rynku - mogą starać się o lokal z mieszkaniowego zasobu Gminy Aleksandrów Łódzki. Nie będzie to łatwe, ale wciąż jest możliwe. Miasto zmieniło właśnie zasady najmu takich lokali.

Obecnie przy zawieraniu umowy najmu mieszkania komunalnego wysokość średniego miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego wnioskodawcy w przeliczeniu na osobę w okresie 3 miesięcy dla: gospodarstwa jednoosobowego - nie może przekroczyć 260 proc. najniższej emerytury, gospodarstwa dwuosobowego - 230 proc. najniższej emerytury, gospodarstwa trzyosobowego i większego - 180 proc. najniższej emerytury.

W przypadku najmu lokalu socjalnego – odpowiednio: dla gospodarstwa jednoosobowego - nie może przekroczyć 90 proc. najniższej emerytury, dla gospodarstwa dwuosobowego - 75 proc. najniższej emerytury, gospodarstwa trzyosobowego i większego - 65 proc. najniższej emerytury.

Warto pamiętać, że co 4 lata urząd będzie weryfikować wysokość dochodu członków gospodarstwa domowego najemców. Jeśli dochód znacznie przekroczy progi przyjęte w uchwale lub najemca zapomni na wezwanie urzędu dostarczyć dokumenty - czynsz drastycznie wzrośnie.

Mieszkańców ucieszy fakt, że za zgodą urzędu miasta najemcy mogą zamieniać się lokalami pomiędzy sobą lub z osobami, które posiadają tytuł prawny do lokalu z innych zasobów (np. spółdzielczych). Możliwa jest też wzajemna zamiana mieszkań komunalnych z przejęciem długu czynszowego kontrahenta.

- Liczba odzyskiwanych mieszkań komunalnych w zasobach gminnych jest dalece niewystarczająca w stosunku do potrzeb - mówi Agata Kowalska, rzecznik Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Łódzkim. - Co roku wpływa do urzędu około 120 nowych wniosków, a w ciągu ostatnich 20 lat powstało u nas 256 nowych mieszkań gminnych. Ostatnia duża rotacja lokatorów miała miejsce w 2016 roku, przy okazji oddania do użytku nowego bloku komunalnego przy ul. Machulskiego. Wówczas w wyniku przeprowadzonych zamian lokali komunalnych zasiedliliśmy 76 nowych mieszkań i jednocześnie odzyskaliśmy tyle samo w starym budownictwie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Trudniej o mieszkanie komunalne. Aleksandrów Łódzki zmienia zasady przyznawania takich lokali - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki